Najczęściej zadawane pytania - Zakup lub leasing samochodu

Musisz udać się do krajowego urzędu celnego, w którym należy złożyć specjalną deklarację VAT i zapłacić podatek VAT od nowego samochodu.

Będziesz musiał także wykupić ubezpieczenie samochodowe, sprawdzić stan techniczny pojazdu w krajowej stacji kontroli pojazdów (w przypadku samochodów używanych), zarejestrować pojazd i opłacić wszelkie inne opłaty i podatki należne w Twoim kraju, takie jak np. podatek drogowy.
NIE – To jest nielegalne.
W przypadku zakupu nowego samochodu ceny najłatwiej porównać w internecie. Przy porównywaniu ceny konkretnego modelu pojazdu w różnych krajach upewnij się, że porównujesz samochody mające to samo wyposażenie i wnętrze. Parametry techniczne (klimatyzacja, ogrzewanie itd.) mogą się różnić w zależności od miejsca sprzedaży pojazdu.

Pamiętaj, aby uwzględnić wysokość podatku VAT:

– w przypadku nowego samochodu ostateczna cena będzie obejmować cenę netto w kraju zakupu oraz podatek VAT w Twoim kraju
– w przypadku zakupu samochodu używanego nie będziesz musiał zapłacić podatku VAT, jeżeli sprzedawca jest osobą prywatną. Ale jeśli sprzedawca jest osobą prawną, zapłacisz lokalną stawkę podatku VAT w kraju, w którym kupiłeś samochód.
Tymczasowe tablice rejestracyjne pozwalają na przewiezienie samochodu niedawno zakupionego w innym kraju do kraju pochodzenia, aby go tam zarejestrować. Tymczasowe tablice rejestracyjne możesz uzyskać w kraju, w którym kupujesz samochód. Sprzedawca powinien być w stanie Ci w tym pomóc.

Jako że tymczasowe tablice rejestracyjne nie są wzajemnie uznawane przez wszystkie kraje UE, najpierw sprawdź, czy wszystkie kraje, przez które będziesz przejeżdżać, akceptują tablice wydane w kraju, w którym kupiłeś samochód.

W kraju, w którym zarejestrujesz pojazd, powinieneś wyrobić stałe tablice rejestracyjne.

Musisz mieć również wykupione ubezpieczenie, które jest ważne we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać.
Przy zakupie nowego samochodu od zawodowego sprzedawcy będzie Ci przysługiwać co najmniej dwuletnia gwarancja prawna. Okres gwarancji może być skrócony do nie mniej niż jednego roku w przypadku pojazdów używanych. Gwarancja obejmuje wady fabryczne, za które odpowiada sprzedawca.

Możesz również uzyskać dodatkową gwarancję handlową. Tego rodzaju gwarancja może oferować lepszą ochronę, ale w żadnym wypadku nie zastępuje ani nie skraca minimalnego okresu dwuletniej gwarancji, którą zawsze zapewniają unijne przepisy.

Na mocy prawa UE możesz dochodzić roszczeń z tytułu gwarancji u każdego ze sprzedawców należących do sieci producenta, bez względu na kraj UE, w którym dokonałaś zakupu samochodu. Zatem jeżeli kupisz samochód w Niemczech, a następnie zabierzesz go ze sobą do Francji, możesz zwrócić się do dealera samochodów tej samej marki w swoim kraju o usunięcie usterki (w okresie obowiązywania gwarancji), zamiast jechać do Niemiec.
Będzie to zależeć od informacji, jakie przekazał Ci sprzedawca przy zakupie samochodu, oraz od charakteru problemu.

Na mocy prawa UE, jakość i wydajność towarów muszą być zadowalające. Nawet w przypadku zakupu używanego produktu sprzedawca musi dostarczyć Ci go zgodnie z warunkami umowy sprzedaży. Produkt musi być zgodny z opisem podanym przez sprzedawcę i nadawać się do danego celu. Produkt musi spełniać warunki, które zaakceptowałeś w momencie zawarcia umowy.

Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady, o których wiedziałeś w momencie zakupu, ani te, które wynikają ze zwykłego pogarszania się stanu samochodu.

Jeżeli okaże się, że samochód ma poważne wady, o których nie wiedziałeś przy jego zakupie, może przysługiwać Ci prawo do zadośćuczynienia.

Na mocy prawa UE przez co najmniej dwa lata możesz dochodzić roszczeń z tytułu gwarancji, jeżeli zakupiony produkt okaże się wadliwy lub niezgodny z zapewnieniami sprzedawcy. Okres gwarancji może być skrócony do nie mniej niż jednego roku w przypadku pojazdów używanych. Te ustalenia powinny być dla Ciebie jasne w chwili zakupu.

Jeżeli wada uwidoczni się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy eksploatacji, zakłada się, że istniała już w chwili dostawy i uwidoczniła się dopiero później.

Po upływie sześciu miesięcy nadal możesz skorzystać z gwarancji, lecz jeżeli sprzedawca nie uzna, że wada istniała już od samego początku, być może będziesz musiał udowodnić, że wada istniała od początku, co może wymagać opinii rzeczoznawcy.

W przypadku stwierdzenia problemu technicznego jesteś zobowiązany do powiadomienia sprzedawcy tak szybko jak to możliwe, lecz nie później niż w terminie dwóch miesięcy.

W pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się, czy zgadza się, abyś zlecił naprawę w lokalnym warsztacie samochodowym. Zazwyczaj nie stanowi to problemu w przypadku nowych samochodów, ale może być problematyczne w przypadku samochodów używanych.
W takiej sytuacji Twoje prawa są bardzo ograniczone. Przepisy o ochronie konsumentów nie mają zastosowania do transakcji sprzedaży zawieranych prywatnie – mają zastosowanie tylko wtedy, gdy firma sprzedaje towar konsumentowi. W związku z tym w razie zakupu od osoby fizycznej należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli nie uda się rozwiązać sporu polubownie, można rozważyć możliwość wytoczenia powództwa cywilnego przeciwko sprzedawcy, ale może okazać się, że jest to kosztowna i uciążliwa droga.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 01/06/2024
Udostępnij tę stronę