KKK - Auto ostmine ja liisimine

Peate pöörduma oma riigi tolliametisse, kus saate esitada spetsiaalse käibemaksudeklaratsiooni ning tasuda oma uue auto puhul kohaldatava käibemaksu.

Peate oma sõiduki kindlustama, läbima tehnilise ülevaatuse (kui tegemist on kasutatud autoga), registreerima auto ning tasuma muud asjakohased maksud (näiteks teemaks), mis kehtivad teie liikmesriigis.
EI – see on ebaseaduslik.
Kui soovite osta uut autot, saate hõlpsasti hindu võrrelda internetis. Kui võrdlete mõne konkreetse mudeli hindu erinevates riikides siis kontrollige ka, kas need on sama varustuse ja sisuga. Tehnilised näitajad (kliimaseade, küttesüsteem jne) võivad erineda, sõltuvalt kohast, kust te auto ostate.

Arvesse tuleb võtta ka käibemaksu:
uue auto puhul moodustub lõplik hind nii, et auto netohinnale ostu sooritamise riigis lisandub teie liikmesriigis rakendatav käibemaks;
kasutatud auto puhul ei pea te käibemaksu tasuma, kui müüja on eraisik. Kuid kui tegemist on ametliku automüüjaga, siis peate tasuma käibemaksu vastavalt auto ostmise riigis rakendatavale määrale.
Ajutine luba või numbrimärk võimaldab teil sõita äsja ühest riigist ostetud autoga koduriiki, et saaksite selle seal registreerida. Ajutise numbrimärgi saate sellest ELi liikmesriigist, kust te auto ostate. Automüüja peaks saama teid selles aidata.

Kuna ajutisi numbrimärke ELis vastastikku ei tunnustata, siis kontrollige kõigepealt, kas teie läbitavates riikides kehtib ajutine numbrimärk, mis antakse välja selles riigis, kust te endale auto ostate.

Alalise numbrimärgi peate saama sellest riigist, kus te oma auto registreerite.

Samuti peab teil olema kindlustus, mis kehtib kõigis läbisõiduriikides.
Teil on vähemalt kahe aasta pikkune õiguslik garantii, kui ostate uue auto ametlikult edasimüüjalt. Kasutatud sõiduki puhul võib garantiiperiood olla lühem, kuid mitte alla ühe aasta. Garantii hõlmab tootmisvigu, mille puhul müüja vastutab.

Lisaks võite saada ka müügigarantii. See võib teile anda parema kaitse, kuid ei tohi kunagi asendada ega vähendada kaheaastast minimaalset garantiiaega, mis ELi eeskirjade kohaselt alati kehtib.

ELi õiguse kohaselt võite kasutada oma garantiid tootja võrgustikku kuuluva mis tahes edasimüüja juures, sõltumata sellest, millisest ELi liikmesriigist te auto ostsite. Seega, kui ostate auto Saksamaalt ning viite selle Prantsusmaale, võite minna vastava automargi esindusse oma kodukohas ning paluda viga kõrvaldada (garantiiperioodil), ega pea selleks sõitma tagasi Saksamaale.
See sõltub sellest, mida edasimüüja teile ostmisel auto kohta rääkis ning milline on probleem.

ELi õiguse kohaselt peab kaupade kvaliteet ja toimimine olema rahuldav. Isegi kui ostate kasutatud toote, peab müüja teile selle üle andma olukorras, mis on kooskõlas müügilepinguga. Toode peab vastama müüja esitatud kirjeldusele ning olema kasutuskõlbulik. Toode peab vastama tingimustele, millega te nõustusite ostu vormistamisel.

Müüja ei vastuta selliste puuduste eest, millest te olite ostu sooritades juba teadlik, ning nende eest, mida tingib auto tavapärane kulumine.

Kui sõidukil on märkimisväärne viga, millest te ostu sooritades teadlik ei olnud, võib teil olla õigus hüvitisele.

ELi õiguse kohaselt on teil minimaalselt kahe aasta jooksul õigus kasutada garantiid, kui ostetud toode osutub vigaseks või ei vasta reklaamitule. Kasutatud sõiduki puhul võib garantiiperiood olla lühem, kuid mitte alla ühe aasta. Teid tuleb sellest ostu sooritamise ajal teavitada.

Kui viga ilmneb esimese 6 kuu jooksul, eeldatakse, et see oli olemas juba kauba kättesaamise hetkel ja ilmnes alles hiljem.

Pärast 6 kuu möödumist võite küll kasutada oma garantiid, kuid kui müüja vaidlustab väite, et viga oli olemas algusest peale, siis peate tõenäoliselt esitama tõendeid ning kaasama tehnilise eksperdi.

Kui avastate tehnilise probleemi, peate sellest teavitama müüjat võimalikult kiiresti, kuid hiljemalt kahe kuu jooksul.

Peaksite kõigepealt müüjaga ühendust võtma, et teha kindlaks, kas ta on nõus teie auto remondiga kohalikus töökojas. See ei ole uute autode puhul tavaliselt probleemiks, kuid võib osutuda keeruliseks kasutatud autode puhul.
Teie õigused sellises olukorras on äärmiselt piiratud. Eraisikute vahelise müügi suhtes tarbijaõigusi ei kohaldata; need õigused kehtivad ainult siis, kui ettevõtja müüb tarbijale. Seepärast peate eraisikult midagi ostes olema äärmiselt ettevaatlik.

Kui te ei saa lahendada probleemi sõbralikult, võite kaaluda müüja vastu tsiviilasja algatamist, kuid see võib osutuda kulukaks ja keeruliseks.

Lisateave selle teema kohta

ELi õigusaktid

Viimati ajakohastatud: 28/05/2024
Jaga lehekülge