Najčastejšie otázky - Nákup liekov na lekársky predpis v zahraničí
Týka sa vás brexit?
-
Existuje nejaký konkrétny vzor, ktorý by mal môj lekár vyplniť, ak chcem lekársky predpis použiť v inej krajine EÚ?
NIE. V pravidlách pre cezhraničné lekárske predpisy sa uvádza len to, ktoré informácie by mal predpis obsahovať. Neexistuje nijaký osobitný vzor alebo formát lekárskeho predpisu. Vo väčšine prípadov by mal predpis, ktorý by ste použili vo vašej domovskej krajine, obsahovať dostatočné informácie na to, aby ste ho mohli použiť v inej krajine EÚ.
Uistite sa, že lekár v predpise uvedie aspoň tieto informácie:- Údaje o pacientovi: celé priezvisko a meno a dátum narodenia
- Dátum vydania predpisu
- Údaje o predpisujúcom lekárovi: celé priezvisko a meno, odbornú kvalifikáciu, priame kontaktné údaje, adresu pracoviska (vrátane krajiny) a podpis (vlastnoručný alebo digitálny)
- Údaje o predpisovanom lieku: jeho bežný názov (nie obchodnú značku, ktorá môže byť v inej krajine odlišná), formu (tablety, roztok atď.), množstvo, koncentráciu a dávkovanie.
-
Vystavili mi predpis na konkrétny liek proti cukrovke, ktorý užívam v Belgicku. Počas dovolenky vo Francúzsku som si chcel tento liek kúpiť, ale v lekárni mi povedali, že sa vo Francúzsku nepredáva. Je to možné?
ÁNO. Liek, ktorý je dostupný v jednej krajine EÚ, sa nemusí predávať v inom členskom štáte alebo sa môže predávať pod iným názvom. Keď žiadate od lekára predpis, na základe ktorého chcete kúpiť liek v inom členskom štáte EÚ, je dôležité, aby použil spoločné označenie lieku vždy, ak je to možné. Vďaka tomu vám lekárnik v inej krajine EÚ vydá rovnocenný výrobok. Obráťte sa na národné kontaktné miesto pre cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, kde si môžete overiť, či je váš liek dostupný v iných krajinách EÚ.
-
Cestujem na dovolenku do Talianska a mám európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Znamená to, že v lekárni nebudem musieť platiť za lieky, ak predložím cezhraničný lekársky predpis?
NIE. Ak ako občan EÚ neočakávane ochoriete počas dočasného pobytu v zahraničí, či už počas dovolenky, služobnej cesty alebo študijného pobytu, vďaka EPZP máte nárok na rovnaké zdravotné ošetrenie ako občania danej krajiny. Znamená to, že v lekárni zaplatíte rovnakú cenu ako osoba, ktorá je poistená a žije v danej krajine. Je teda možné, že v niektorých krajinách EÚ nebudete platiť nič, kým v iných krajinách budete pravdepodobne musieť zaplatiť určitú sumu ako príspevok na náklady za vaše lieky.
Ak nemáte európsky preukaz zdravotného poistenia, v lekárni budete musieť zaplatiť plnú cenu lieku. Po návrate domov by ste mali požiadať o náhradu svoju poisťovňu. -
Môžem použiť predpis z krajín EÚ na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo vo Švajčiarsku rovnako ako v EÚ?
ÁNO. Pravidlá o cezhraničných predpisoch platia aj na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku.
NIE. Švajčiarsko neuplatňuje dohodu o cezhraničných predpisoch, a preto nie je povinné prijať predpisy z iných krajín EÚ. -
Som na dovolenke v Španielsku a svoj predpis, ktorý mi vypísal lekár na Slovensku, som predložil v lekárni. Avšak lekáreň mi liek odmietla vydať s vysvetlením, že nemajú povinnosť uznávať lekárske predpisy vydané mimo Španielska. Je to pravda?
NIE. V prípade, že predpis obsahuje požadované údaje, by vám v lekárni mali vydať liek, ak je dostupný aj v Španielsku. V takomto prípade sa obráťte na národné kontaktné miesto pre cezhraničnú zdravotnú starostlivosť v Španielsku.
-
Moja lekárka v Nemecku mi pred 3 týždňami vystavila predpis, ktorý chcem využiť počas dovolenky v Česku. V lekárni v Česku mi povedali, že predpis nemôžu akceptovať, pretože lieky na predpis sa musia vydať do 14 dní od podpisu lekárom. Je to pravda?
ÁNO. V smernici o právach pacientov EÚ sa stanovuje, že lieky sa musia vydávať v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi. V Česku sa lieky musia vydať do 14 dní od vypísania predpisu. Podľa českého práva už preto váš predpis nie je platný a lekárnik vám nemusí vydať liek.
-
Môj lekár vo Fínsku mi vždy predpisuje lieky elektronicky. Môžem tento fínsky elektronický predpis použiť aj v inej krajine EÚ?
V súčasnosti sa elektronické predpisy vystavené vo Fínsku dajú použiť cezhranične v Chorvátsku a Estónsku bez toho, aby ste museli ukázať papierovú kópiu. Takže áno, fínsky elektronický predpis sa dá použiť v Chorvátsku a Estónsku, ale ak plánujte cestovať do inej krajiny EÚ, budete musieť požiadať svojho lekára o papierovú kópiu.
-
Na dovolenke v zahraničí som musel za lieky vydané na lekársky predpis zaplatiť. Môžem po návrate domov požiadať o náhradu týchto výdavkov?
ÁNO – prípade cesty do inej krajiny EÚ tam musíte zaplatiť plnú cenu liekov na lekársky predpis. Po návrate domov by ste mali požiadať o náhradu svoju poisťovňu. Ak sa daný liek vo vašom vnútroštátnom systéme zdravotného poistenia obvykle uhrádza, vaša poisťovňa vám ho preplatí.