Gyakran feltett kérdések - Vényköteles gyógyszer kiváltása egy másik uniós országban

NINCS – Az erre vonatkozó szabályok csupán azt rögzítik, mely adatokat kell kötelezően feltüntetni a recepten. Nincs egységes űrlap vagy formátum a gyógyszerreceptekre. Az esetek többségében azok az adatok, amelyeknek a kiállítás helye szerinti tagországban szerepelniük kell a rendelvényen, a többi uniós országban is elegendőek.
Győződjön meg arról, hogy az a rendelvény, amellyel külföldön (egy másik uniós országban) szeretne gyógyszert kiváltani, tartalmazza legalább a következő információkat:

  • a beteg adatai: vezeték- és utónév (mindkettő kiírva, tehát nem rövidítve) és a születés dátuma;
  • a rendelvény kiállításának dátuma;
  • a gyógyszert felíró orvos adatai: vezeték- és utónév (az egész név kiírva), szakképesítés, a közvetlen kapcsolatfelvételt lehetővé tevő adatok, munkahely címe (beleértve az országot) és (kézzel írott vagy digitális) aláírás;
  • a felírt termék adatai: közönséges név (szemben a márkanévvel, amely országonként eltérhet), a kiszerelés (tabletta, oldat stb.), a mennyiség, a hatóanyag-tartalom és az adagolás.

IGEN – Előfordulhat, hogy egy gyógyszer, amelyet egy EU-tagországban forgalmaznak, egy másik tagországban nincs, vagy más márkanévvel van forgalomban. Ha Ön egy rendelvényt egy másik uniós országban szándékozik felhasználni, kérje meg kezelőorvosát, hogy a recepten – ha lehetséges – a gyógyszer közönséges nevét adja meg. Így a gyógyszerész a másik tagországban ki tudja adni Önnek az adott országban forgalmazott, az Ön kezelőorvosa által felírt gyógyszerrel egyenértékű gyógyszert. Ha tudni szeretné, hogy a gyógyszer, amelyet Ön szed, kapható-e más uniós országokban, lépjen kapcsolatba az adott országban működő nemzeti kapcsolattartó ponttal.

IGEN – A külföldi orvosi rendelvényekre vonatkozó szabályok Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában is alkalmazandóak.
NEM – Svájcra nem terjednek ki az orvosi rendelvények elismerésére vonatkozó közös uniós szabályok, ezért a svájci gyógyszertárak nem kötelesek elfogadni az EU országaiban kiállított recepteket. Ugyanígy az uniós országok sem kötelesek elismerni a Svájcban kiállított vényeket.

NEM – Ha az orvosi vényen szerepel az összes szükséges információ, a gyógyszertárnak ki kell adnia az Ön kezelőorvosa által felírt gyógyszert, feltéve, hogy az kapható Spanyolországban. Ilyen esetekben a nemzeti kapcsolattartó ponthoz lehet fordulni abban az országban, ahol megtagadták a gyógyszer kiadását.

IGEN – A betegek jogairól szóló uniós irányelv értelmében a gyógyszerek kiváltására a vonatkozó nemzeti előírásokat kell alkalmazni. Csehországban az a szabály, hogy a felírt gyógyszereket 14 napon belül ki kell váltani. A cseh szabályok szerint az Ön receptjének az érvényessége lejárt, és a gyógyszerész nem köteles kiadni a felírt gyógyszert.

A Finnországban kiállított e-recepteket Észtországban, Horvátországban és Portugáliában már ki lehet váltani kinyomtatott példány nélkül. Ha tehát Észtországba, Horvátországba vagy Portugáliába utazik, ott használhatja a finn e-receptet, ha azonban egy másik uniós ország az úti cél, papíron kiállított példányt kell kérnie orvosától. A más országokban kiállított elektronikus vényekkel kapcsolatban kérjük, nézze meg a határokon átívelő elektronikus egészségügyi szolgáltatások listáját.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Utolsó frissítés: 20/12/2023
Oldal megosztása