Najczęściej zadawane pytania - Realizacja recepty w innym kraju UE

Nie, przepisy dotyczące recept transgranicznych określają tylko, jakie informacje powinny znaleźć się na recepcie. Nie ma określonego wzoru lub formatu recepty. W większości przypadków recepta używana w kraju, w którym została wystawiona, powinna już zawierać wystarczające informacje, aby można z niej skorzystać w innym kraju UE.
Upewnij się, że Twój lekarz umieścił na recepcie co najmniej następujące informacje:

  • dane pacjenta: pełne nazwisko i imię, data urodzenia
  • data wystawienia recepty
  • dane lekarza wystawiającego receptę: pełne nazwisko i imię, kwalifikacje zawodowe, dane umożliwiające bezpośredni kontakt, adres gabinetu (w tym kraj) oraz podpis (własnoręczny lub cyfrowy)
  • nazwa przepisywanego produktu: nazwa powszechnie stosowana (zamiast nazwy handlowej, która może być różna w zależności od kraju), postać (tabletka, roztwór itp.), ilość, dawka (moc) i sposób dawkowania.

Tak, lek dostępny w jednym kraju UE może nie być sprzedawany w innym kraju UE lub może być sprzedawany pod inną nazwą. Jeśli prosisz lekarza o wydanie recepty, którą zamierzasz zrealizować w innym kraju UE, poproś go, aby w miarę możliwości podał nazwę powszechnie stosowaną. Dzięki temu farmaceuta w innym kraju UE będzie mógł wydać Ci równoważny produkt. Aby dowiedzieć się, czy dany lek jest dostępny w innym kraju UE, możesz skontaktować się z krajowym punktem kontaktowym.

Tak, przepisy dotyczące recept transgranicznych mają również zastosowanie w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.
Nie, Szwajcaria nie jest objęta porozumieniem w sprawie uznawania recept transgranicznych i tym samym nie jest zobowiązana do realizowania recept z innych krajów UE. Kraje UE nie są również zobowiązane do uznawania recept ze Szwajcarii.

Nie, jeśli recepta zawierała wymagane informacje i lek był dostępny w Hiszpanii, farmaceutka powinna była wydać przepisany lek. W takiej sytuacji zawsze możesz skontaktować się z krajowym punktem kontaktowym.

Tak, dyrektywa w sprawie praw pacjentów stanowi, że leki muszą być wydawane zgodnie z przepisami krajowymi. Zgodnie z przepisami czeskimi recepty muszą zostać zrealizowane w ciągu 14 dni. Zatem zgodnie z prawem czeskim po upływie tego czasu recepta traci ważność i farmaceuta nie może wydać leku.

Obecnie e-recepty wydawane w Finlandii mogą być realizowane w Chorwacji, Estonii i Portugalii – nie jest konieczna tradycyjna papierowa kopia. Zatem możesz zrealizować fińską e-receptę podczas podróży do Chorwacji, Estonii lub Portugalii. Jeśli jednak planujesz wyjechać do innego kraju UE, musisz zwrócić się do swojego lekarza z prośbą o wystawienie tradycyjnej papierowej recepty. Informacje o e-receptach wydawanych w innych krajach możesz znaleźć w wykazie dostępnych elektronicznych transgranicznych usług zdrowotnych.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 20/12/2023
Udostępnij tę stronę