Najčastejšie otázky - Záruky a vrátenie tovaru

Dvojročná lehota začína plynúť odo dňa prevzatia výrobku bez ohľadu na to, či si ho zoberiete z obchodu alebo si ho necháte doručiť. Vždy si uschovajte potvrdenie o kúpe a všetky dodacie listy. Pokladničné doklady niekedy časom vyblednú a stanú sa nečitateľnými, preto sa odporúča vyhotoviť si pre istotu fotokópiu.

Pokiaľ si neorganizujete vlastnú dopravu, za tovar je zodpovedný predávajúci až do jeho dodania k vašim dverám. Ak tovar nedorazí, predávajúci musí zorganizovať náhradné dodanie alebo vrátiť peniaze.

Nie. Ak sa výrobok predáva spolu so softvérom, potom sa záruka na softvér vzťahuje. Ak problém spočíva v aplikácii, ktorú ste si nainštalovali po kúpe televízie, zodpovednosť nesie dodávateľ aplikácie.

Áno. Aktualizáciami by sa mala zachovávať vhodnosť výrobku na daný účel a kybernetická bezpečnosť. Aktualizácie môžu poskytovať tretie strany, ale ak zlyhajú, zodpovedným zostáva predávajúci. Netýka sa to však modernizácie.

Dvojročná zákonná záruka sa uplatňuje na zmluvu s predávajúcim. Vzťahuje sa na výrobky zakúpené kdekoľvek v EÚ. Môžete mať dodatočnú obchodnú záruku, ktorej podrobnosti budú vysvetlené v záručnom liste. Obchodná záruka by mohla byť výhodnejšia ako zákonná záruka, ale zákonnú záruku nenahrádza.

Máte nárok na to, aby predávajúci výrobok vymenil alebo opravil, ak sa nedostatok prejaví do dvoch rokov od dodania pôvodného výrobku. Predávajúci môže ponúknuť opravu výrobku namiesto jeho výmeny, ak by výmena bola neprimerane nákladná v porovnaní s opravou a nespôsobuje vám to výrazné ťažkosti.

Zákonná záruka je platná na obdobie dvoch rokov v celej EÚ a vzťahuje sa na všetky nedostatky, ktoré existovali v čase dodania a ktoré sa prejavia v lehote dvoch rokov.

Ak sa nedostatok prejaví do jedného roka od dodania, nemusíte preukazovať, že existoval v čase dodania. Predávajúci musí výrobok opraviť alebo vymeniť, prípadne vám poskytnúť zľavu z ceny alebo vrátiť peniaze. Predpokladá sa, že nedostatok už existoval, pokiaľ obchodník nepreukáže opak. V niektorých krajinách EÚ môže byť toto obdobie dvojročné.

Poznámka: Ak sa digitálny prvok dodáva nepretržite dlhšie ako dva roky, napr. navigačný softvér v zariadení GPS, potom sa obdobie zodpovednosti predlžuje; končí sa, keď sa údaje podľa zmluvy už nedodávajú. To nemá vplyv na dvojročnú zodpovednosť za samotný hmotný výrobok.

Ak ešte máte potvrdenie o zaplatení, môžete požiadať o jeho opravu alebo výmenu. Ak to nie je možné, mali by ste dostať späť svoje peniaze. Ak od predávajúceho nedostanete uspokojivú odpoveď, môžete sa obrátiť na miestne európske spotrebiteľské centrum.

V rámci dvoch rokov od kúpy musia byť chybné výrobky opravené alebo vymenené bez akýchkoľvek nákladov pre spotrebiteľa. To platí aj pre poštovné.

Záruka, na ktorú sa odvoláva predávajúci, je obchodnou zárukou výrobcu. Nijako nesúvisí s vašou zákonnou zárukou, ktorá je pre predávajúceho záväzná a platí dva roky. Ak predávajúci súhlasí s tým, že váš počítač je chybný, je povinný ho bezplatne vymeniť alebo opraviť. Ak výmena či oprava nie sú možné, môžete dostať späť svoje peniaze. Ak od predávajúceho nedostanete uspokojivú odpoveď, môžete sa obrátiť na vnútroštátny orgán na ochranu spotrebiteľov v krajine svojho pobytu.

Môžete sa rozhodnúť, či si vyberiete opravu alebo výmenu chybného výrobku, a to za predpokladu, že si nezvolíte spôsob, ktorý by bol pre predávajúceho nemožný alebo neprimerane nákladný. V tomto prípade môže byť výmena celej skrine v porovnaní s opravou pántu neprimerane drahá. Ak ide o drobný nedostatok ako v tomto prípade, rozhodnutie v prospech opravy by mohlo byť aj najrýchlejším riešením.

Počas dvojročnej záručnej lehoty je obchodník zodpovedný za akýkoľvek nedostatok výrobku. Musíte mať možnosť používať svoju pohovku normálne bez toho, aby sa na nej objavovali akékoľvek nedostatky.

Koža je však citlivý materiál, ktorý sa ľahko poškodí vplyvom potu alebo použitím nevhodných čistiacich prostriedkov. V takýchto prípadoch vás musí predávajúci pri nákupe tovaru informovať, či si vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Lehota na odstúpenie od zmluvy sa oficiálne nazýva „právo na odstúpenie od zmluvy“. Znamená to, že z právneho hľadiska máte 14 dní na to, aby ste zmenili svoj názor po tom, ako si niečo objednáte online, telefonicky alebo inak mimo obchodu. Lehota na odstúpenie od zmluvy uplynie 14 dní po doručení vášho tovaru alebo v prípade zmlúv o poskytnutí služby 14 dní po uzavretí zmluvy. Ak koniec lehoty na odstúpenie od zmluvy pripadne na deň pracovného pokoja, lehota sa predlžuje do nasledujúceho pracovného dňa.

Áno. Svoje právo na odstúpenie od online zmluvy môžete uplatniť do 14 dní od dodania tovaru alebo uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Nevzťahuje sa to však na veci, ako je tovar podliehajúci skaze alebo zapečatený tovar po jeho otvorení, letenky a lístky na vlak, lístky na koncerty, hotelové rezervácie, rezervácie áut na prenájom a stravovacie služby na konkrétny deň.

Pozor! Pri kúpe digitálneho obsahu (napr. hudba či video online) nemožno odstúpiť po začatí sťahovania alebo strímingu v týchto prípadoch: 1. udelili ste súhlas so začatím plnenia okamžite, pred uplynutím 14-dňovej lehoty na odstúpenie od zmluvy; 2. uznali ste, že v dôsledku okamžitého plnenia strácate právo na odstúpenie od zmluvy a 3. dodávateľ vám poskytol potvrdenie o vašom súhlase a uznaní.

Ak kupujete tovar na webovom sídle mimo EÚ, vaše práva spotrebiteľa v EÚ sa automaticky neuplatňujú. Ak sa v súvislosti s výrobkom vyskytne nejaký problém alebo výrobok chcete vrátiť, nájsť riešenie môže byť zložitejšie. Pozrite si obchodné podmienky na webovom sídle predávajúceho.

Predávajúci musia kupujúcich vopred informovať, ak od nich očakávajú, aby za vrátenie tovaru v rámci 14-dňovej lehoty na odstúpenie zaplatili. Ak predávajúci kupujúceho vopred neinformoval, náklady za vrátenie bude musieť uhradiť sám predávajúci. Keď kupujete objemný tovar, obchodník vám musí pred uzavretím dohody o predaji poskytnúť odhad nákladov na jeho vrátenie.

V mnohých prípadoch spotrebitelia neplatia peniaze za prístup k digitálnemu obsahu alebo digitálnym službám, ale namiesto toho poskytujú obchodníkovi osobné údaje. Spotrebitelia majú právo na nápravu v prípade, že digitálny obsah alebo digitálna služba sú chybné, bez ohľadu na to, či za ne zaplatili peniazmi alebo poskytli len osobné údaje.

Ak sa objaví chyba v digitálnom obsahu alebo digitálnej službe, za ktoré ste poskytli údaje, máte právo ukončiť zmluvu aj v prípade, že chyba je nepatrná. Za určitých podmienok by mal dodávateľ po ukončení zmluvy prestať používať vaše údaje a umožniť vám ich odobratie.

Nie. Pravidlá v oblasti digitálneho obsahu a služieb sa nevzťahujú na online služby v rámci tradičných odvetví, ako sú právne konzultácie, finančné služby alebo služby zdravotnej starostlivosti (napr. online predpisy).

Ak si niečo kúpite na internetovej aukcii od registrovaného obchodníka, máte rovnaké spotrebiteľské práva ako pri nákupe na bežných internetových stránkach. Ak tovar kupujete od súkromnej osoby, a nie od spoločnosti, ako je to často v prípade elektronických aukcií, na predaj sa nevzťahujú právne predpisy EÚ o ochrane spotrebiteľov.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 12/06/2024
Zdieľať túto stránku