Posledná kontrola : 28/11/2022
Najčastejšie otázky - Návšteva lekára/nemocnice v zahraničí
-
Je možné získať úplný zoznam druhov lekárskej starostlivosti a liečby, na ktoré sa vzťahuje európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP)?
NIE. Takýto zoznam neexistuje. EPZP zahŕňa všetky prípady nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti alebo liečby v inej krajine EÚ, ktoré nie je možné odložiť až do návratu do vašej domovskej krajiny. -
Musím mať okrem EPZP aj cestovné poistenie?
NIE. Pri cestovaní v rámci EÚ nemusíte mať cestovné poistenie. Avšak EPZP nepokrýva všetky riziká súvisiace s cestovaním, ako je:- horská služba v lyžiarskych strediskách,
- strata alebo odcudzenie majetku,
- repatriácia.
-
Som tehotná. Môžem použiť môj EPZP v prípade rutinných kontrol v rámci prenatálnej starostlivosti v inej krajine EÚ? Vzťahuje sa na mňa poistenie aj v prípade, že sa rozhodnem porodiť v zahraničí?
ÁNO. EPZP sa vzťahuje na všetky lekárske prehliadky a starostlivosť spojenú s tehotenstvom en vrátane neplánovaného narodenia dieťaťa (napríklad ak neočakávane porodíte počas výletu v zahraničí). -
Mám chronické ochorenie, preto musím pravidelne navštevovať lekára. Môžem použiť EPZP na takúto zdravotnú starostlivosť počas môjho dočasného pobytu v zahraničí?
-
ÁNO. Ak máte chronické ochorenie (ako cukrovka, astma, rakovina alebo potrebujete dialýzu), máte nárok na ošetrenie, ktoré sa považuje za nevyhnutné en vzhľadom na váš zdravotný stav a dĺžku vášho pobytu. Upozorňujeme, že v prípade ošetrenia, na ktoré je potrebné špecializované zariadenie alebo personál (napríklad dialýza, kyslíková terapia a chemoterapia), by ste pred vycestovaním do zahraničia mali získať súhlas príslušného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
EPZP nepokrýva náklady na plánovanú liečbu, t. j. ak účelom cesty je poskytnutie zdravotnej starostlivosti. -
Je možné, že budem musieť platiť za neplánované lekárske ošetrenie v zahraničí aj po predložení európskeho preukazu zdravotného poistenia?
JE TO MOŽNÉ. Ak sa pacientom účtujú poplatky za lekársku starostlivosť v krajine, v ktorej sa nachádzate, možno budete musieť za lekársku starostlivosť zaplatiť za rovnakých podmienok aj vy. Ak za ošetrenie musíte zaplatiť, môžete požiadať vnútroštátnu inštitúciu o náhradu výdavkov a získať ju priamo počas vášho pobytu v danej krajine alebo môžete o náhradu požiadať vašu zdravotnú poisťovňu po návrate domov.
Ak je však lekárske ošetrenie bezplatné pre miestnych obyvateľov, nemali by ste zaň platiť ani vy. -
Počas môjho pobytu v inej krajine EÚ som ochorel a bol som hospitalizovaný z dôvodu naliehavého ošetrenia. Predložil som európsky preukaz zdravotného poistenia. O mesiac neskôr mi prišla domov faktúra. Obyvatelia danej krajiny nemusia platiť za ošetrenie – musím teda platiť ja?
NIE. Nemocnica by vás mala ošetriť za rovnakých podmienok a rovnakú cenu ako štátnych príslušníkov krajiny, ktorú navštevujete. O zaplatenie faktúry by sa mala postarať krajina, v ktorej ste poistený. Ak vám prišla faktúra po návrate domov a vy ste ju uhradili, požiadajte svoju zdravotnú poisťovňu o preplatenie.