Posljednji put provjereno: 28/11/2022
Često postavljana pitanja - Posjet liječniku / hospitalizacija u inozemstvu
-
Možete li dobiti potpun popis vrsta zdravstvene skrbi i liječenja pokrivenih europskom karticom zdravstvenog osiguranja (EKZO)?
NE. Takav popis ne postoji. Europskom karticom zdravstvenog osiguranja pokriveni su sva nužna zdravstvena skrb ili liječenje koji se ne mogu odgoditi dok se ne vratite iz posjeta drugoj zemlji EU-a. -
Je li uz europsku karticu zdravstvenog osiguranja potrebno i putno osiguranje?
NE. Dok putujete unutar EU-a niste dužni imati putno osiguranje. Međutim, europska kartica zdravstvenog osiguranja ne pokriva sve rizike povezane s putovanjem, kao na primjer:- gorsko spašavanje na skijalištima
- izgubljenu ili ukradenu imovinu
- povratak u domovinu.
-
Trudni ste. Možete li se koristiti europskom karticom zdravstvenog osiguranja kako biste obavili rutinske prenatalne preglede u drugoj zemlji EU-a? Jeste li osigurani u slučaju da odlučite roditi u inozemstvu?
DA. Europska kartica zdravstvenog osiguranja pokriva cjelokupnu prenatalnu skrb en , uključujući neplanirani porod (na primjer, dobijete li neočekivano trudove dok ste na putovanju u inozemstvu). -
Bolujete od kronične bolesti zbog koje morate redovito posjećivati liječnika. Možete li se koristiti europskom karticom zdravstvenog osiguranja (EKZO) za dobivanje zdravstvene skrbi dok određeno vrijeme boravite u inozemstvu?
-
DA. Bolujete li od kronične bolesti (npr. dijabetesa, astme, karcinoma ili zatajenja bubrega) imate pravo na liječenje koje se smatra nužnim en , uzimajući u obzir vaše zdravstveno stanje i trajanje vašeg boravka. Imajte na umu da biste se za liječenje za koje su nužni specijalizirana oprema ili specijalizirano osoblje (npr. dijaliza, terapija kisikom i kemoterapija) trebali unaprijed dogovoriti s pružateljem zdravstvenih usluga.
Europskom karticom zdravstvenog osiguranja (EKZO) nisu pokriveni troškovi vašeg liječenja ako je liječenje svrha vašeg putovanja. -
Može li se od vas tražiti plaćanje neplaniranog liječenja u inozemstvu čak i nakon što predočite svoju europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO)?
MOŽDA. Ako se pacijentima u javnom zdravstvenom sustavu naplaćuje liječenje u zemlji u kojoj boravite, od vas se može tražiti da ga platite pod istim uvjetima. Ako liječenje morate platiti, možete tražiti povrat troškova od svojeg nacionalnog zavoda dok ste još u zemlji u kojoj se liječite i tamo dobiti povrat troškova ili ga tražiti od svojeg osiguravatelja po povratku kući.
Međutim, ako je za lokalno stanovništvo zdravstvena skrb besplatna, ni vi je ne biste trebali platiti. -
Dok ste bili u posjetu drugoj zemlji EU-a, razboljeli ste se i hospitalizirani ste radi hitnog liječenja. Pokazali ste svoju europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO). Mjesec dana kasnije stigao vam je račun na kućnu adresu. Stanovnici zemlje koju ste posjetili ne plaćaju liječenje, stoga, morate li doista platiti taj račun?
NE. U bolnici bi vas trebali liječiti pod istim uvjetima i uz iste troškove kao i državljane zemlje koju posjećujete. Račun treba platiti zemlja u kojoj ste osigurani. Ako ste nakon povratka primili i platili račun, zatražite povrat novca od svojeg nacionalnog zavoda za zdravstveno osiguranje.