Najczęściej zadawane pytania - Wizyta u lekarza i leczenie szpitalne za granicą

NIE – Taki wykaz nie istnieje. Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje niezbędną opiekę medyczną lub niezbędne leczenie, z którymi nie można czekać do czasu powrotu do kraju z innego państwa członkowskiego UE.
NIE – W przypadku podróży do innego kraju UE nie trzeba mieć podróżnego ubezpieczenia medycznego. Jednak EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów, na przykład:
  • kosztów ratownictwa górskiego na stokach narciarskich
  • kosztów przedmiotów zgubionych lub skradzionych
  • kosztów repatriacji.
Aby ubezpieczyć się od ryzyka w tego rodzaju sytuacjach, należy oprócz EKUZ mieć również ubezpieczenie podróżne.
TAK – EKUZ obejmuje wszelką opiekę medyczną związaną z ciążą en , w tym w przypadku przedwczesnego porodu, w trakcie tymczasowego pobytu w innym kraju (tzn. jeśli podczas podróży do innego kraju UE nieoczekiwanie rozpocznie się akcja porodowa).
BYĆ MOŻE – Jeśli pacjenci publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju muszą zapłacić określoną kwotę za opiekę medyczną w tym kraju, również Ty musisz zapłacić taką samą kwotę. Jeśli musisz zapłacić za leczenie, możesz albo złożyć wniosek o zwrot kosztów do swojej instytucji krajowej jeszcze podczas pobytu za granicą i uzyskać zwrot bezpośrednio tam, albo złożyć wniosek do swojego ubezpieczyciela po powrocie do kraju.

Jednak jeśli opieka medyczna jest bezpłatna dla mieszkańców tego kraju, również od Ciebie nie powinno się wymagać żadnych opłat.
NIE – Szpital powinien traktować Cię tak samo jak mieszkańców kraju, który odwiedzasz. Powinien również naliczać takie same stawki za leczenie. Rachunek powinien zostać uregulowany przez kraj, w którym jesteś ubezpieczony. Jeżeli po powrocie do kraju otrzymałeś fakturę i ją uregulowałeś, możesz ubiegać się o zwrot kosztów u swojego krajowego ubezpieczyciela.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 05/12/2023
Udostępnij tę stronę