Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Alkohol, tytoń, gotówka

Alkohol i tytoń

Podróżując z jednego państwa UE do innego, możesz zabrać ze sobą alkohol i wyroby tytoniowe przeznaczone na własny użytek, ale nie w celu ich sprzedaży.

Zgodnie z prawem unijnym nie musisz udowadniać, że produkty te są przeznaczone na Twój własny użytek, jeżeli nie przekraczają one podanych ilości:

 • 800 papierosów
 • 400 cygaretek
 • 200 cygar
 • 1 kg tytoniu
 • 10 litrów wyrobów spirytusowych
 • 20 litrów wina alkoholizowanego
 • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
 • 110 litrów piwa.

Państwa UE mogą wprowadzić limit dotyczący ilości papierosów przywożonych z krajów, które nie stosują jeszcze minimalnej stawki akcyzy. Limit ten nie może być niższy niż 300 papierosów. Sprawdź w urzędzie celnym, jak wygląda sytuacja w kraju, do którego się wybierasz.

Jeżeli przewozisz tytoń lub alkohol w większych ilościach niż podane powyżej, możesz zostać poproszony o:

 • udowodnienie, że są przeznaczone na użytek własny
 • dostarczenie dowodu zakupu (paragon lub faktura).

Jeżeli wieziesz ze sobą tytoń lub alkohol i mieścisz się w granicach ilościowych dla użytku własnego, nie będziesz musiał zapłacić akcyzy w państwie UE, do którego się udajesz.

Zasady te nie mają zastosowania do podróżnych do 17. roku życia, którym nie wolno posiadać żadnych ilości alkoholu lub tytoniu. Obywatele UE podróżujący z jednego kraju Unii do drugiego nie mogą robić bezcłowych zakupów w sklepach wolnocłowych.

Gotówka

Aby podróżować po krajach UE z 10 000 euro lub większą kwotą w gotówce lub równowartością tej kwoty w innej walucie, musisz skontaktować się z organami celnymi zarówno z kraju, z którego wyjeżdżasz, jak i z kraju, przez który będziesz przejeżdżał oraz z kraju docelowego i dowiedzieć się, czy będziesz musiał zgłosić tę kwotę do oclenia.

Jeżeli chcesz wjechać do UE lub wyjechać z UE z 10 000 euro lub większą kwotę w gotówce (lub równowartością tej kwoty w innej walucie) musisz zgłosić ten faktfrançaisDeutschEnglish organom celnym.

Akcyza

Osoby, które przyjeżdżają do Unii Europejskiej z zewnątrzfrançaisDeutschEnglish, mogą przywieźć ze sobą towary zwolnione z podatku VAT i akcyzy, jeśli towary te są przeznaczone na użytek własny, w określonych poniżej ilościach. Te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, gdzie nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy.

Alkohole

 • wyroby spirytusowe o obj. alkoholu powyżej 22 proc. − 1 litr, w przypadku win alkoholizowanych lub win musujących − 2 litry
 • wino - 4 litry
 • piwo - 16 litrów

Wyroby tytoniowe

Przyjeżdżając spoza UE, należy liczyć się z wyższym lub niższym limitem w zależności od odwiedzanego kraju. Jeżeli kraj UE decyduje się na stosowanie niższych limitów, mogą one dotyczyć tylko osób podróżujących drogą lądową i morską (np. Bułgaria, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja i Węgry) lub wszystkich podróżnych (np. Estonia i Rumunia).

Wyższy limit

Niższy limit

papierosy − 200 sztuk albo
cygaretki − 100 sztuk albo
cygara - 50 sztuk albo
tytoń - 250 g

papierosy − 40 sztuk albo
cygaretki − 20 sztuk albo
cygara - 10 sztuk albo
tytoń - 50 g

Inne towary, m.in. perfumy

Do wartości 300 euro na osobę lub 430 euro na podróżującego drogą powietrzną lub morską. Niektóre państwa UE stosują niższy limit w wysokości 150 euro dla podróżnych poniżej 15 roku życia.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy