Áfa – szabályok, adókulcsok: általános, egyedi és kedvezményes adókulcsok

A hozzáadottérték-adó (héa, Magyarországon: áfa) egy forgalmi adó, amely szinte minden olyan termékre és szolgáltatásra alkalmazandó, amelyet adásvétel után az Európai Unióban használnak fel vagy fogyasztanak el.

Az EU egységes szabályokat hozott az áfára vonatkozóan, de ezeket a szabályokat az egyes tagállamok eltérően alkalmazhatják. Az esetek többségében áfát kell fizetni valamennyi termék és szolgáltatás után, az ellátási lánc minden szakaszában, beleértve a végső fogyasztónak való értékesítést is. Ez azt jelenti, hogy áfa terheli a gyártási folyamatot annak kezdetétől a végéig, vagyis az alkatrészeket, a szállítást, az összerakást, a csomagolást, a biztosítást és a végső fogyasztónak történő kézbesítést.

Mikor kell áfát felszámolni?

Az uniós székhelyű vállalkozásoknak az áfát az EU-n belül értékesített áruk és szolgáltatások többsége után fel kell számítaniuk. EU-n belüli értékesítés esetén az áfát abban az országban kell felszámítani és kifizetni, ahol a terméket a végső fogyasztó felhasználja. Szolgáltatások esetében az áfát minden egyes országban akkor kell felszámolni, amikor a szolgáltatásnyújtásra sor kerül.

A nem uniós országokba kivitt áruk után nem kell áfát fizetni az EU-ban. Ezekben az esetekben az áfát az importáló országban kell felszámítani és kifizetni, és az exportőrnek nincs áfabevallási kötelezettsége. A termékek exportálásakor azonban az exportőrnek be kell szereznie azokat a dokumentumokat, amelyekkel igazolni tudja, hogy az árut valóban az Európai Unión kívüli országba szállíttatta. Ilyen igazolásként bemutatható az adóhatóságnak például számlamásolat, fuvarokmány vagy importvám-bejegyzés.

Erre az igazolásra szüksége van az exportőrnek ahhoz, hogy visszaigényelhesse az exportálási ügylethez kapcsolódó összes előzetesen kifizetett áfa egészét. Ha nincsenek meg a szükséges dokumentumok, az exportőrt nem illeti meg az áfavisszatérítés joga az exportált termékek után.

Tagállami áfaszabályok

Az áfaszabályok különbözőképp alkalmazhatóak az egyes uniós országokban. Nézzen utána, milyen szabályok vonatkoznak az áfára abban az országban, ahol az Ön cége működik.

Elektronikus áfabevallás

Ha vállalkozása rendelkezik adószámmal az EU-ban, Ön a következő országokban (a közigazgatási régiók többségében) elektronikus áfabevallást nyújthat be:

Az EU-ban mindenütt kivetnek áfát, annak mértékét azonban mindegyik tagállam saját hatáskörében, önállóan szabja meg. Az alábbi táblázatban feltüntettük, milyen áfakulcsot alkalmaznak az egyes tagországok, de ha biztosra akar menni, azt tanácsoljuk, hogy tudakozódjon a helyi adóhatóságnál.

Az áfa mértéke

Különböző típusú áfakulcsok alkalmazandók az uniós országokban. Az áfa mértéke az ügylet tárgyát képező terméktől, illetve szolgáltatástól függ. Léteznek ezenkívül egyedi adókulcsok, amelyek az adott országok által az uniós csatlakozásuk előtt alkalmazott áfakulcsok alapján lettek meghatározva.

Az áfa mértéke az EU tagországaiban

Az EU-ban mindenütt kivetnek áfát, annak mértékét azonban mindegyik tagállam saját hatáskörében, önállóan szabja meg. Az alábbi táblázatban feltüntettük, milyen áfakulcsot alkalmaznak az egyes tagországok. Érdemes azonban a legfrissebb adatokról az adott ország adóhatóságánál tájékozódni.

A tagországokban alkalmazott áfakulcsok (legutóbb 2022. március 23-án frissítve)
Tagállam Országkód Általános adómérték Kedvezményes adómérték Kiemelten kedvezményes adómérték (%) Ideiglenes adómérték (%)
Ausztria AT 20 10 / 13 13
Belgium BE 21 6 / 12 12
Bulgária BG 20 9
Ciprus CY 19 5 / 9
Csehország CZ 21 10 / 15
Németország DE 19 7
Dánia DK 25
Észtország EE 20 9
Görögország EL 24 6 / 13
Spanyolország ES 21 10 4
Finnország FI 24 10 / 14
Franciaország FR 20 5,5 / 10 2,1
Horvátország HR 25 5 / 13
Magyarország HU 27 5 / 18
Írország IE 23 9 / 13,5 4,8 13,5
Olaszország IT 22 5 / 10 4
Litvánia LT 21 5 / 9
Luxemburg LU 17 8 3 14
Lettország LV 21 12 / 5
Málta MT 18 5 / 7
Hollandia NL 21 9
Lengyelország PL 23 5 / 8
Portugália PT 23 6 / 13 13
Románia RO 19 5 / 9
Svédország SE 25 6 / 12
Szlovénia SI 22 5 / 9,5
Szlovákia SK 20 10

Általános adómérték

Mindegyik uniós ország bevezetett ún. általános adómértéket, mely a legtöbb áru értékesítésére és a legtöbb szolgáltatás nyújtására alkalmazandó. Ez az általános áfamérték nem lehet kisebb 15%-nál.

Kedvezményes adómérték

Bizonyos termékek és szolgáltatások esetében lehetőség van egy vagy két kedvezményes áfakulcs alkalmazására (az áfáról szóló irányelv III. mellékletében szereplő lista alapján), de – az esetek többségében – az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásoknál erre nincs lehetőség. Az említett kedvezményes adókulcsok nem lehetnek alacsonyabbak 5%-nál.

Egyedi adómértékek

Egyes országok lehetőséget kaptak arra, hogy bizonyos értékesítésekre/szolgáltatásnyújtásra egyedi áfakulcsot alkalmazzanak. Ezek az egyedi áfakulcsok azokban az EU-országokban alkalmazhatók, amelyek 1991. január 1-jén ezt az áfakulcsot alkalmazták.

Ezek az egyedi adókulcsok átmeneti szabályozáson alapulnak, melynek az volt a célja, hogy megkönnyítse az alkalmazkodást az 1993. január 1-jén létrejött belső piacra vonatkozó uniós áfaszabályokhoz. Az eredeti tervek szerint fokozatosan kiiktatták volna az egyedi áfakulcsokat.

Három típusú kedvezményes adómérték létezik:

  • Kiemelten kedvezményes adómérték
  • Nullakulcsos áfa
  • Ideiglenes adómérték

Kiemelten kedvezményes adómérték

Az 5%-nál alacsonyabb kiemelten kedvezményes adómérték néhány, korlátozott számú áru és szolgáltatás értékesítésére alkalmazandó egyes uniós országokban.

Nullakulcsos áfa

Nullaszázalékos áfakulcsot alkalmaz néhány EU-ország bizonyos értékesítésekre. Annak a fogyasztónak, aki nullaszázalékos áfakulccsal vásárol egy terméket, nem kell egyáltalán áfát fizetnie, de az értékesítő cégnek joga van visszaigényelni az adott értékesítéssel közvetlenül összefüggő beszerzései során kifizetett áfát.

Ideiglenes adómérték

Egyes EU-országok ideiglenes adómértékeket alkalmaznak néhány olyan termék értékesítésére, illetve olyan szolgáltatás nyújtására, amelyek nem szerepelnek az áfáról szóló irányelv III. mellékletében. Ezek az országok az általános áfakulcs helyett továbbra is kedvezményes adómértéket alkalmazhatnak az érintett termékekre és szolgáltatásokra vonatkozóan – feltéve, hogy ez az adókulcs nem alacsonyabb 12%-nál.

Kapcsolódó weboldalak

Vállalkozásoknak és vállalkozóknak
Fogyasztóknak és munkavállalóknak

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 07/07/2022
Oldal megosztása