Najčastejšie otázky - Dobrovoľníctvo – kde začať

NIE – na programe sa môže zúčastniť každý. Pred začatím programu absolvujete špeciálne školenie.

Na úvod si prezrite webové sídlo Európskeho zboru solidarity, kde nájdete viac informácií a príležitosti na dobrovoľnícku činnosť v zahraničí.

NIE – s výnimkou, že sa základná znalosť jazyka osobitne vyžaduje pre prácu, ktorú budete vykonávať. V rámci projektu budete mať k dispozícii jazykovú podporu, takže počas svojho pobytu v Španielsku sa niečo po španielsky určite naučíte.

ÁNO – ako dobrovoľník Európskeho zboru solidarity však máte v prípade vycestovania do zahraničia nárok na osobitné bezplatné poistenie. Vyžiadajte si podrobné informácie od vysielajúcej organizácie.

Ak máte pocit, že situáciu nezvládate, a vaše problémy sa nedajú vyriešiť, existujú spôsoby ako ukončiť vašu dobrovoľnícku zmluvu. Ide však o krajné riešenie.

NIE – nebudete musieť platiť nič, účasť na dobrovoľníckom projekte Európskeho zboru solidarity je bezplatná.

ÁNO – vnútroštátne programy dobrovoľníctva nemusia byť nevyhnutne určené aj cudzím štátnym príslušníkom. Obráťte sa na zodpovedné orgány.

JE TO MOŽNÉ – účasť na dobrovoľníckom projekte neznamená, že máte výnimku z plnenia vízových povinností danej krajiny. Overte si pred cestou, či máte všetky potrebné dokumenty.

Postavenie dobrovoľníkov nie je regulované právnymi predpismi EÚ. O osoby vykonávajúce dobrovoľnícku prácu v zahraničí sa starajú spoločne vysielajúca aj hostiteľská organizácia. Ako dobrovoľník máte právo žiť v ktorejkoľvek krajine EÚ, ak máte dostatočné zdroje na pokrytie nákladov súvisiacich s vašim pobytom a komplexné zdravotné poistenie. Pokiaľ spĺňate uvedené podmienky, bude sa na vás vzťahovať systém sociálneho zabezpečenia danej krajiny. Ak je váš pobyt v inej krajine EÚ dočasný, môžete sa spoľahnúť na váš európsky preukaz zdravotného poistenia z vašej domovskej krajiny, na základe ktorého môžete získať nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť, ktorú potrebujete počas pobytu.
Po účasti na dobrovoľníckom projekte Európskeho zboru solidarity dostanete osvedčenie Youthpass en .
Vďaka osvedčeniu Youthpass budú vaše skúsenosti získané v rámci Európskeho zboru solidarity uznané ako vzdelávacia skúsenosť a obdobie neformálneho vzdelávania. Ak sa zúčastňujete na projekte v oblasti solidarity, vaša organizácia by sa mala zaregistrovať na webovom sídle Youthpass en a uviesť vaše údaje. Následne sa vaše osvedčenie bude dať validovať a vystaviť.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Právne predpisy EÚ

Posledná kontrola: 25/05/2023
Zdieľať túto stránku