Maksājumi, pārskaitījumi un čeki

Jūsu bankai ir pienākums jums par jebkur ES teritorijā eiro valūtā veiktiem maksājumiem prasīt komisiju, kas ir tāda pati, kā līdzvērtīgām iekšzemes transakcijām.

Tas attiecas uz visiem šāda veida darījumiem:

  • pārskaitījumi starp bankas kontiem, kas atvērti dažādās ES valstīs,
  • skaidras naudas izņemšana no bankomāta ES valstīs,
  • maksājumi ar kredītkarti vai debetkarti visā ES,
  • tiešā debeta darījumi.

Šis noteikums ir jāievēro arī bankām, kas ir reģistrētas ES valstīs ārpus eirozonas. Proti, tās nedrīkst par eiro valūtā veiktu maksājumu uz citu ES valsti vai tās teritorijā prasīt lielāku komisiju nekā par vietēju maksājumu savas valsts valūtā.

Piemērs

Komisija par maksājumiem eiro ir tikpat liela, cik par iekšzemes maksājumiem

Jakubs dzīvo Čehijā, un viņam tur ir bankas konts. Kad Jakubs Čehijas kronās veic pārskaitījumu uz citas Čehijas bankas kontu, viņa banka par to iekasē 5 Kč.

Pēc nesen pavadīta atvaļinājuma Jakubam ir jāpārskaita 150 eiro uz drauga bankas kontu Francijā. Jakuba banka drīkst no viņa iekasēt tikai tādu pašu komisiju, kā par pārskaitījumu Čehijas kronās Čehijas teritorijā (proti, 5 Kč vai šīs summas ekvivalentu eiro).

Droši maksājumi tiešsaistē

Ja gribat veikt par 30 eiro lielāku maksājumu tiešsaistē, jums būs jāizmanto vismaz divu autentifikācijas elementu kombinācija. Piemēram:

  • kaut kas, kas jums ir (piemēram, mobilais tālrunis vai karšu lasītājs) UN kaut kas, ko jūs zināt (PIN kods vai parole),
  • kaut kas, kas jums ir (mobilais tālrunis vai karšu lasītājs) UN kaut kas, kas piemīt tieši jums (jūsu pirksta nospiedums),
  • kaut kas, ko jūs zināt (PIN kods vai parole) UN kaut kas, kas piemīt tieši jums (jūsu pirksta nospiedums).

Tas jūsu maksājumus padara vēl drošākus.

Kartes izmantošanas maksa

Kad jūs Eiropas Savienībā norēķināties ar kredītkarti vai debetkarti, tirgotāji un bankas nedrīkst no jums iekasēt papildu maksu tikai tāpēc, ka izmantojat kāda konkrēta veida karti. Šis noteikums attiecas uz visiem pirkumiem ar karti (gan veikalos, gan internetā), kas veikti jūsu dzīvesvietas valstī vai citā ES valstī.

Uzmanību

ES noteikumi par maksājumu pakalpojumiem neattiecas uz kredītkartēm un debetkartēm, kas izdotas trīspusējās shēmās (piemēram, “American Express” un “Diners Club”), un uzņēmuma kredītkartēm, kuru rēķinu apmaksā darba devējs, nevis jūs, un par šo karšu izmantošanu jums var likt maksāt papildus.

Ja veicat pirkumu nevis eiro, bet citā ES dalībvalsts valūtā, jūsu kartes izdevējs, iespējams, iekasēs no jums maksu par valūtas konvertēšanu, kad izmantojat šo karti citā ES valstī. Tomēr kartes izdevējam, jūsu bankai, tirgotājam vai tīmekļa vietnei, kas veic darījumu, ir jāinformē jūs par šo izmaksu apmēru, pirms piekrītat veikt pirkumu. Jūsu kartes izdevējam par šīm izmaksām jūs jāinformē kartes noteikumos, kā arī viegli pieejamā elektroniskā platformā, piemēram, tīmekļa vietnē vai lietotnē.

Piemērs

Jums nedrīkst prasīt papildu maksu par kartes izmantošanu

Klāra no Austrijas vēlējās tiešsaistē iegādāties aviobiļetes. Viņa izvēlējās biļetes lidsabiedrības tīmekļa vietnē un devās uz maksājumu lapu. Taču, kad viņa ievadīja kredītkartes datus, lidsabiedrība pieskaitīja viņas pasūtījuma izmaksām 10 eiro par VISA kartes izmantošanu.

Klāra sazinājās ar vietējo patērētāju aizsardzības centru, kurš iesniedza sūdzību lidsabiedrībai. Lidsabiedrība atdeva Klārai 10 eiro maksu par viņas rezervāciju un grozīja savus noteikumus, lai atceltu nelikumīgo papildmaksu rezervēšanas procesā.

Krāpšana ar maksājumu kartēm un saistībā ar maksājumiem

ES noteikumi ierobežo summu, kuru jums var prasīt segt, ja esat upuris krāpšanā ar maksājumu kartēm vai saistībā ar maksājumiem, proti, gadījumos, kad no jūsu kartes vai bankas konta noņemta nauda bez jūsu piekrišanas. Jebkurā gadījumā no jums nevar prasīt vairāk kā 50 eiro, lai segtu izdevumus saistībā ar krāpnieciskiem maksājumiem.

Tomēr gadījumos, kad jūs neapzināties zaudējumus, zādzību vai nelikumīgu piesavināšanos (proti, gadījumos, kad jūsu konts ir uzlauzts, karte ir klonēta un izmantota bez jūsu ziņas), jums nav jāmaksā nekas. Visas izmaksas ir jāsedz jūsu bankai vai kartes izdevējam. Šo noteikumu piemēro arī gadījumos, kad zaudējumi radušies bankas darbinieka rīcības dēļ.

Naudas bloķēšana jūsu kartē

Rezervējot pakalpojumus, piemēram, viesnīcas istabu vai nomājot auto, dažreiz jums var tikt lūgts sniegt jūsu kredītkartes informāciju, lai garantētu jūsu rezervāciju. Kad jūs veicat rezervāciju, tirgotājs var arī lūgt bloķēt jūsu kartē konkrētu naudas summu. Tas nozīmē, ka tirgotājs rezervē daļu no jūsu kredītlimita vai konta atlikuma, lai segtu izmaksas, kuras jūs potenciāli varat radīt, piemēram, viesnīcā izmantojot apkalpošanu numurā vai nodarot bojājumus īrētajam automobilim.

Tirgotājam ir pienākums jūs informēt par plānoto naudas summas bloķēšanu jūsu kredītkartē, un jums ir jādod piekrišana gan bloķēšanai, gan bloķējamai summai.

Bankai nekavējoties ir jāatbrīvo bloķētā summa jūsu kredītkartē, tiklīdz jūs veicat faktisko maksājumu, piemēram, izrakstāties no viesnīcas un samaksājat ar kredītkarti vai arī atdodat īrēto automobili un samaksājat galīgo rēķinu.

Piemērs

Bloķētās summas jāatbrīvo, tiklīdz ir veikts maksājums

Boriss no Ungārijas kopā ar draudzeni devās pavadīt nedēļas nogali Venēcijā. Ierodoties viesnīcā, viesnīcas personāls piefiksēja Borisa kredītkartes datus. Viesnīcas personāls informēja Borisu, ka vēlas bloķēt 500 eiro, lai segtu rezervācijas izmaksas un iespējamo minibāra un restorāna pakalpojumu izmantošanu pāra uzturēšanās laikā. Boriss piekrita, ka minētā summa viņa kartē tiek bloķēta.

Pirms prombraukšanas Boriss ar kredītkarti samaksāja viesnīcas rēķinu. Pēc nedēļas, kad viņš mēģināja rezervēt aviobiļetes ar kredītkarti, Boriss konstatēja, ka 500 eiro viņa kartē joprojām ir bloķēti. Viņš zvanīja uz viesnīcu, lai sūdzētos, un viesnīcas personāls atvainojās par kļūdu un uzreiz lūdza banku atbrīvot bloķēto summu.

Diskriminācija, kuras pamatā ir IBAN

Ja vēlaties veikt SEPA pārvedumus vai SEPA atskaitījumus, lai samaksātu rēķinus, iegādātos produktus/pakalpojumus tiešsaistē, samaksātu nodokļus vai saņemtu nodokļu atmaksu/bezdarbnieka pabalstus vai citus pabalstus, jums to nevar liegt, ja jums ir konts citā ES valstī, nevis tajā pašā, kur konts ir attiecīgā darījuma otrai pusei. Šis noteikums ir piemērojams tikai tad, ja šī otrā puse pieņem šādus darījumus no iekšzemes kontiem. Tādas diskriminācijas gadījumā, kuras pamatā ir IBAN, var iesniegt sūdzību darījuma otras puses ES valsts attiecīgajā kompetentajā iestādē en .

Tiešais debets

Ja jūsu bankas kontā ir iestatīts tiešais debets, var gadīties, ka maksājums tiek veikts kļūdaini vai arī tiek pārskaitīta nepareiza summa. Tā var notikt, piemēram, gadījumos, kas esat atcēlis līgumu ar piegādātāju, bet tiešais debets tomēr tiek veikts arī pēc līguma pārtraukšanas. Šādās situācijās jums ir tiesības atgūt maksājumu 8 nedēļu laikā. Tas attiecas uz visiem tiešā debeta maksājumiem – gan jūsu dzīvesvietas valstī, gan uz pārrobežu tiešā debeta maksājumiem Eiropas Savienībā.

Kā rīkoties problēmu gadījumā?

Ja jums ir problēmas ar maksājumu veikšanu Eiropas Savienībā, jums jāsazinās ar savu banku vai kartes izdevēju. Viņu pienākums ir 15 dienu laikā rakstiski atbildēt uz jūsu sūdzību (atsevišķos izņēmuma gadījumos šis termiņš var būt 35 dienas). Tiem arī jānodrošina patērētājiem pieejama oficiāla sūdzību procedūra.

Ja jums nepieciešama palīdzība savu tiesību īstenošanā, varat sazināties ar FIN-NET Atidaryti kaip išorės nuorodą (ja ir problēmas ar finanšu pakalpojumu sniedzējiem) vai ar Eiropas Patērētāju centru tīklu (ja radušās problēmas ar tirgotājiem).

Varat arī ziņot par diskriminācijas gadījumiem, kuru pamatā ir IBAN en . Tas ļaus Eiropas Komisijai rūpīgi sekot līdzi sūdzībām, kas attiecīgajai valsts kompetentajai iestādei iesniegtas saistībā ar diskrimināciju, kuras pamatā IBAN, un palīdzēt tās atrisināt.

Čeki

ES noteikumi par banku komisijas maksu, ko piemēro starptautiskajiem un iekšzemes maksājumiem, neattiecas uz čekiem.

Par citā ES valstī izdota čeka iekasēšanu reizēm var nākties maksāt ļoti augstu darījuma maksu. Daudzās valstīs čekus vairs neatzīst par maksājuma līdzekli.

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Pēdējā pārbaude: 25/03/2024
Kopīgot šo lapu