Časté otázky - Záruky na zboží a jeho vracení

Dvouletá záruční doba běží ode dne, kdy výrobek obdržíte, ať už jej koupíte v obchodě, nebo si jej necháte doručit. Vždy si uschovejte všechny doklady o zaplacení a potvrzení o doručení. Účtenky mohou časem vyblednout a stát se nečitelnými, a proto se doporučuje udělat si pro jistotu jejich kopii.

Pokud jste si doručení zboží nezařizovala vy sama, odpovídá prodejce za zboží až do chvíle jeho dodání k vám domů. Není-li zboží doručeno, musí prodejce zajistit náhradu nebo vrácení peněz.

Ne. Pokud je výrobek prodáván společně se softwarem, pak se záruka vztahuje i na tento software. Pokud došlo k vadě u aplikace, kterou jste nainstalovali až po zakoupení televize, nese odpovědnost dodavatel aplikace.

Ano. Účelem aktualizací je zachovávat vlastnosti výrobku, aby plnil svou funkci, a kybernetickou bezpečnost. Mohou je poskytnout třetí strany, avšak odpovědnost stále nese prodejce, a to i v případě selhání aktualizací. To se nevztahuje na přechod na modernizaci (upgrade).

Dvouletou zákonnou záruku musíte uplatnit u prodejce. Vztahuje se na produkty zakoupené kdekoli v EU. Můžete mít nárok i na dodatečnou smluvní záruku – informace o ní by měly být uvedeny v záručním listě. Smluvní záruka může být výhodnější než zákonná záruka, ale nenahrazuje ji.

Pokud se vada projeví do dvou let od převzetí původního výrobku, máte nárok na to, aby vám prodejce tento výrobek vyměnil, nebo zařídil jeho opravu. Prodejce může nabídnout opravu výrobku namísto jeho výměny, pokud by výměna byla ve srovnání s opravou nepřiměřeně nákladná a pokud vám tím nezpůsobí značné obtíže.

Zákonná záruka je platná po dobu dvou let v celé EU a vztahuje se na veškeré vady, které existovaly v době převzetí a projevily se během prvních dvou let.

Pokud se závada projeví do jednoho roku od převzetí, nemusíte dokazovat, že vada existovala již v době, kdy jste zboží převzali. Prodejce musí výrobek opravit nebo vyměnit, případně vám poskytnout slevu nebo vrátit peníze. Automaticky se totiž předpokládá, že výrobek byl vadný od samého začátku, ledaže by prodejce prokázal opak. V některých zemích EU může toto období činit dva roky.

Pozn.: Je-li digitální prvek dodáván nepřetržitě po dobu delší než 2 roky, např. navigační software v zařízení GPS, doba odpovědnosti se prodlužuje: končí v okamžiku, kdy se v souladu se smlouvou přestanou data poskytovat. To nemá vliv na dvouletou odpovědnost za samotný hmotný produkt.

Pokud máte účtenku, můžete požádat o jeho opravu nebo výměnu. Jestliže to není možné, měli by vám vrátit peníze. Pokud vám prodejce nenabídne uspokojivé řešení, obraťte se na místní evropské spotřebitelské centrum.

Do dvou let od nákupu nesmí spotřebitelům za opravu nebo výměnu vadného výrobku vzniknou jakékoli náklady. To se týká i nákladů na přepravu zboží.

Záruka, na kterou se prodejce odvolává, je tzv. smluvní záruka od výrobce. Ta nemá nic společného se zákonnou zárukou, která je pro prodejce závazná a trvá dva roky. Pokud prodejce souhlasí s tím, že počítač je vadný, musí ho nechat zdarma opravit nebo vyměnit. Jestliže oprava nebo výměna nejsou možné, musí vám vrátit peníze. Neobdržíte-li od prodejce uspokojivou odpověď, můžete se obrátit na úřad na ochranu spotřebitele v zemi vašeho bydliště.

Jako kupující máte právo si vybrat, zda chcete vadný výrobek opravit nebo vyměnit. To však neplatí v případě, že by vaši žádosti nebyl prodejce schopen vyhovět, nebo by pro něj byla příliš nákladná. V tomto případě může být výměna celé skříně ve srovnání s opravou vadného závěsu nepřiměřeně nákladná. Navíc, pokud je závada jen drobná, jako v tomto případě, může být oprava tím nejrychlejším řešením.

Během dvouleté záruční doby je obchodník odpovědný za jakoukoli vadu výrobku. Musíte mít možnost používat pohovku běžným způsobem, aniž by se u ní projevily jakékoli závady.

Kůže je nicméně citlivý materiál, který se může lehce poškodit potem nebo nesprávným čištěním. V takových případech vás musí prodejce při koupi zboží informovat, že výrobek vyžaduje zvláštní údržbu.

Lhůta na rozmyšlenou se oficiálně nazývá „právo odstoupit od smlouvy“. Ze zákona máte 14 dní na to, abyste si po objednávce online, telefonicky nebo mimo obchod svůj nákup rozmysleli a zboží vrátili. Lhůta na rozmyšlenou uplyne 14 dnů od převzetí zboží, nebo v případě smluv o poskytování služeb 14 dnů po dni, kdy jste smlouvu uzavřeli. Pokud by konec lhůty připadl na den pracovního klidu, lhůta se automaticky prodlužuje o další pracovní den.

Ano. Své právo na odstoupení od online smlouvy můžete uplatnit do 14 dnů od převzetí zboží nebo od uzavření smlouvy o poskytování služeb. To však neplatí pro zboží, které podléhá rychlé zkáze, pro zapečetěné zboží, které jste již rozbalili, pro letenky a vlakové jízdenky, vstupenky na koncert, hotelové rezervace, rezervace pronájmu automobilů a stravovací služby na konkrétní termíny.

Upozornění! Pokud kupujete digitální obsah, jako je hudba nebo video online, nemůžete po zahájení stahování nebo streamování od smlouvy odstoupit, v těchto případech: 1) udělili jste souhlas se zahájením plnění okamžitě, před uplynutím čtrnáctidenní lhůty pro odstoupení od smlouvy, 2) souhlasili jste s tím, že v důsledku okamžitého plnění ztrácíte právo na odstoupení od smlouvy a 3) dodavatel vám poskytl potvrzení o vašem souhlasu a seznámení se s podmínkami.

Pokud zboží zakoupíte na internetových stránkách mimo EU, vaše unijní spotřebitelská práva neplatí automaticky. Pokud se při nákupu vyskytnou problémy, nebo chcete zakoupenou věc vrátit, může být obtížné problém vyřešit. Podívejte se na internetové stránky prodejce, kde byste měli najít obchodní podmínky a prostudujte si je.

Prodejci musí kupující předem informovat o tom, kdo uhradí náklady za vrácení zboží během 14denní lhůty na rozmyšlenou. Pokud prodejce kupujícího o tom předem neinformoval, je povinen náklady spojené s vrácením zboží uhradit sám. Při nákupu objemného zboží vám obchodník před uzavřením transakce musí poskytnou odhad nákladů na vrácení zboží.

V mnoha případech spotřebitelé za přístup k digitálnímu obsahu nebo digitálním službám neplatí peníze, ale místo toho poskytují obchodníkovi osobní údaje. Spotřebitelé mají právo na nápravu, jsou-li digitální obsah nebo digitální služba vadné, bez ohledu na to, zda za ně zaplatili peníze nebo jen poskytli osobní údaje.

V případě, že se v digitálním obsahu nebo digitální službě, pro které jste poskytli své osobní údaje, objeví vada, máte právo smlouvu ukončit i v případě vady menšího rozsahu. Za určitých podmínek by měl dodavatel po ukončení smlouvy přestat používat vaše data a umožnit vám je získat zpět.

Ne. Pravidla pro digitální obsah a služby se nevztahují na online služby související s tradičními odvětvími, jako jsou právní konzultace, finanční služby nebo služby zdravotní péče (např. online lékařské předpisy).

Když kupujete něco v internetové aukci od profesionálního prodejce, máte stejná spotřebitelská práva jako při nákupech z jiných běžných internetových stránek. Pokud kupujete zboží od soukromé osoby (jak to v případě internetových aukcí často bývá), a ne od obchodníka, jde o druh transakce, na který se právní předpisy EU na ochranu spotřebitele nevztahují.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 12/06/2024
Sdílet tuto stránku