Pogosta vprašanja - Garancije in vračila

Dveletno obdobje se začne z dnem, ko prejmete izdelek, ne glede na to, ali ga prevzamete v trgovini ali naročite njegovo dostavo. Vedno shranite račun in potrdilo o prevzemu blaga. Blagajniški računi včasih zbledijo in sčasoma postanejo nečitljivi, zato je priporočljivo narediti fotokopijo za dodatno varnost.

Če niste organizirali lastne dostave, je za blago, dokler ne prispe do vaših vrat, odgovoren prodajalec. Če blago ne prispe, mora prodajalec poskrbeti za zamenjavo ali zagotoviti povračilo.

Ne. Če se izdelek prodaja skupaj s programsko opremo, potem tudi za programsko opremo velja jamstvo. Če je težava v aplikaciji, ki ste jo namestili po nakupu televizorja, je odgovoren dobavitelj aplikacije.

Da. S posodobitvami bi moral biti izdelek primeren za svoj namen in kibernetsko varen. Zagotovijo jih lahko tretje osebe, če posodobitve ne uspejo, pa je še vedno odgovoren prodajalec. Posodobitve niso vključene.

Dveletno zakonsko jamstvo velja za pogodbo s prodajalcem. Zajema izdelke, kupljene kjer koli v EU. Morda imate dodatno tržno garancijo, katere podrobnosti bodo pojasnjene v izjavi o tržni garanciji. Tržna garancija bi lahko bila ugodnejša od zakonskega jamstva, vendar ga ne nadomešča.

Če se napaka pokaže v dveh letih od dobave izdelka, ste upravičeni do zamenjave ali popravila izdelka s strani prodajalca. Prodajalec lahko ponudi popravilo izdelka namesto zamenjave, če bi bila zamenjava nesorazmerno draga v primerjavi s popravilom in ne bi povzročila znatnih nevšečnosti.

Zakonsko jamstvo velja dve leti po vsej EU in zajema vse napake, ki so obstajale ob dobavi in postanejo očitne v dveh letih.

Če se napaka pokaže v enem letu od dobave, vam ni treba dokazati, da je obstajala že v času dostave. Prodajalec mora izdelek popraviti ali zamenjati ali vam odobriti znižanje kupnine ali vračilo denarja. Domneva se, da je okvara že obstajala, razen če lahko trgovec dokaže nasprotno. V nekaterih državah EU to obdobje traja 2 leti.

Opozorilo: če se digitalni element neprekinjeno dobavlja več kot dve leti, npr. navigacijska programska oprema v napravi GPS, se obdobje odgovornosti podaljša; konča se, ko se podatki v skladu s pogodbo ne dobavljajo več. To ne vpliva na dvoletno odgovornost za sam materialni proizvod.

Če imate račun, lahko zahtevate popravilo ali zamenjavo fotoaparata. Če to ni mogoče, bi morali dobiti povračilo. Če od prodajalca ne dobite zadovoljivega odgovora, se lahko obrnete na lokalni evropski potrošniški center.

V dveh letih po nakupu je treba izdelke z napako popraviti ali zamenjati brez kakršnih koli stroškov za potrošnika. V stroških so všteti tudi morebitni stroški pošiljanja.

Vaš prodajalec omenja proizvajalčevo oziroma tržno garancijo, ki je drugačna od zakonskega jamstva. Slednje prodajalca zavezuje dve leti. Če se prodajalec strinja, da ima računalnik napako, ga mora brezplačno nadomestiti ali popraviti. Če zamenjava ali popravilo ni možno, ste upravičeni do povračila kupnine. Če od prodajalca ne dobite zadovoljivega odgovora, se lahko obrnete na nacionalni organ za varstvo potrošnikov v državi, v kateri prebivate.

Sami lahko odločite, ali vam bodo okvarjeni izdelek popravili ali nadomestili, razen če izbrana možnost ni možna ali je nesorazmerno draga za trgovca. V tem primeru bi zamenjava celotne omare lahko bila nesorazmerno draga v primerjavi s popravilom tečajev. Če gre za manjšo napako, kot v vašem primeru, bi bilo popravilo poleg tega najhitrejša rešitev.

V dveletnem garancijskem roku je trgovec odgovoren za vsako napako na izdelku. Kavč mora biti normalno uporaben in brez napak.

Vendar je usnje občutljiv material, ki ga zlahka poškoduje znoj ali uporaba napačnih čistil. V takem primeru vas mora prodajalec že pri nakupu opozoriti, da izdelek potrebuje posebno nego.

Obdobje za razmislek se uradno imenuje „pravica do odstopa od pogodbe“. To pomeni, da imate po naročilu na spletu, po telefonu ali sicer zunaj trgovine na voljo 14 dni, da si premislite. Obdobje za razmislek se izteče 14 dni po dnevu, ko ste prejeli blago, pri pogodbah o opravljanju storitev pa 14 dni po datumu sklenitve pogodbe. Če rok za premislek poteče na dela prosti dan, se podaljša do naslednjega delovnega dne.

Da. Pravico do odstopa od spletne pogodbe lahko uveljavljate v 14 dneh od dobave blaga ali sklenitve pogodbe o opravljanju storitev. Vendar to ne velja za stvari, kot so pokvarljivo ali zapečateno blago po odprtju, letalske in železniške vozovnice, koncertne vstopnice, hotelske rezervacije, rezervacije za najem avtomobilov in gostinske storitve za določene datume.

Pozor! Če kupite digitalno vsebino, kot je glasba ali videoposnetek na spletu, po začetku prenosa ali pretakanja nimate pravice do odstopa, če: (1) ste privolili, da se predvajanje začne takoj in pred iztekom 14-dnevnega roka za odstop od pogodbe; (2) ste se strinjali, da boste zaradi takojšnjega predvajanja izgubili pravico do odstopa; in (3) vam je dobavitelj predložil potrditev vašega soglasja in strinjanja.

Če kupite blago na spletišču zunaj EU, vaše pravice potrošnikov EU ne veljajo samodejno. Če je z izdelkom kaj narobe ali ga želite vrniti, bo morda težavo težje rešiti. Pogoji poslovanja so na voljo na spletišču prodajalca.

Prodajalec mora kupca vnaprej obvestiti, ali bo moral sam plačati strošek vračila blaga v 14-dnevnem obdobju za razmislek. Če kupec ni vnaprej obveščen, mora prodajalec sam plačati stroške vračila. Pri nakupu večjih kosov blaga vam mora trgovec pred dogovorom o prodaji predložiti oceno stroškov vračila blaga.

Pogosto potrošniki ne plačujejo denarja za dostop do digitalnih vsebin ali digitalnih storitev, temveč trgovcu namesto tega posredujejo osebne podatke. Potrošniki imajo v primeru napake pri digitalnih vsebinah ali digitalnih storitvah pravico do pravnega sredstva ne glede na to, ali so zanje plačali z denarjem ali so samo zagotovili osebne podatke.

Če se pojavi napaka pri digitalnih vsebinah ali digitalnih storitvah, za katere ste predložili podatke, imate pravico prekiniti pogodbo, tudi če je napaka manjša. Dobavitelj bi moral pod določenimi pogoji prenehati uporabljati vaše podatke po prenehanju pogodbe in vam omogočiti, da jih pridobite.

Ne. Pravila o digitalnih vsebinah in storitvah ne zajemajo spletnih storitev, povezanih s tradicionalnimi sektorji, kot so pravna posvetovanja, finančne storitve ali zdravstvene storitve (npr. spletni recepti).

Za nakup blaga pri poklicnem trgovcu na spletni dražbi veljajo enake potrošniške pravice kot za običajne spletne nakupe. Če kupujete blago od fizične osebe in ne od podjetja, kar se pri spletnih dražbah pogosto zgodi, vašega nakupa potrošniška zakonodaja EU ne ureja.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 12/06/2024
Daj to stran v skupno rabo