DUK. Garantijos ir grąžinimas
-
Kada pradeda galioti dvejų metų teisinė garantija?
Dvejų metų teisinės garantijos laikotarpis prasideda tą dieną, kurią gaunate nusipirktą prekę.
- Jei iš parduotuvės išeinate su nusipirkta preke, garantinis periodas prasideda tą dieną.
- Jei už prekę sumokėjote, bet ji jums pristatoma vėliau, dvejų metų garantinis laikotarpis prasideda tą dieną, kai jums pristatoma prekė.
Todėl turėtumėte išsaugoti visus pirkimo čekius ir pristatymo raštus.
-
Neveikia mano naujas telefonas. Į ką turėčiau kreiptis – pardavėją ar gamintoją?
Tai priklauso nuo to, kuria prekės garantija norite pasinaudoti – teisine ar prekybos. Pardavėjas privalo laikytis teisinės garantijos įpareigojimų. Teisinė garantija galioja dvejus metus bet kurioje Europos Sąjungos šalyje įsigytoms prekėms.
Pardavėjas arba gamintojas taip pat jums gali suteikti (arba parduoti) papildomą prekybos garantiją. Jos naudojimo sąlygos paaiškintos jūsų sutartyje. Gamintojo prekybos garantija jums gali būti naudingesnė nei teisinė garantija. Prekybos garantija nepakeičia dvejų metų teisinės garantijos. Jei pirkdami prekę gaunate vienų metų prekybos garantiją, taip pat turite teisę naudotis dvejų metų teisine garantija ir iš pardavėjo reikalauti kompensacijos nuo prekės įsigijimo praėjus daugiau kaip vieniems metams, bet ne daugiau kaip dvejiems metams.
-
Truputį daugiau kaip prieš metus nusipirkau telefoną ir jis jau sugedo. Pardavėjas atsisako jį sutaisyti nemokamai. Ar galiu pasinaudoti dvejų metų teisine garantija?
Teisinė garantija galioja dvejus metus visoje ES, bet tam tikromis sąlygomis.
Teisinė garantija galioja, jeigu prekė buvo su defektais jau jos pristatymo metu ir šie defektai paaiškėjo per dvejų metų laikotarpį, tačiau esminis laikotarpis yra pirmi metai nuo prekės įsigijimo:
- bet kuris trūkumas, paaiškėjęs per vienus metus, laikomas jau egzistavusiu prekės pristatymo metu. Tokiu atveju pardavėjas turi nemokamai pataisyti arba pakeisti jūsų telefoną, arba grąžinti pinigus, jei pataisyti arba pakeisti neįmanoma,
- po vienų metų, iki dvejų metų garantinio laikotarpio pabaigos, pardavėją vis dar galima laikyti atsakingu už defektus, tačiau pardavėjas gali jūsų paprašyti įrodyti, kad defektas jau egzistavo prekių pristatymo metu. Tai padaryti dažnai būna sudėtinga ir gali tekti kviesti technikos specialistą.
-
Gyvenu Portugalijoje, bet nusipirkau fotoaparatą Ispanijoje. Deja, jis neveikia. Ką daryti?
Pagal ES taisykles gautos prekės turi būti tokios, kaip aprašyta pardavėjo, tinkamos naudoti pagal paskirtį, būti tenkinamos kokybės ir gerai veikti.
Jei dar turite čekį su pardavėjo duomenimis, turėtumėte su juo susisiekti, paaiškinti problemą ir paprašyti pataisyti arba pakeisti fotoaparatą. Jei tai neįmanoma, jums turi būti grąžinti sumokėti pinigai.
Negavus iš pardavėjo tenkinančio atsakymo, galima kreiptis į savo šalies arba šalies, kurioje fotoaparatas įsigytas, Europos vartotojų centrą.
-
Pardavėjas Ispanijoje pasirengęs pataisyti sugedusį fotoaparatą, bet kas turi sumokėti jo siuntimo išlaidas?
Pagal ES teisę per dvejų metų teisinės garantijos laikotarpį prekės su defektais turi būti pataisomos arba pakeičiamos, o vartotojui tai turi nieko nekainuoti. Tai taikoma ir visoms siuntimo išlaidoms. Vadinasi, visas siuntimo išlaidas (sugedusios prekės siuntimo pardavėjui ir pataisytos prekės siuntimo jums) turėtų padengti pardavėjas.
Tačiau pardavėjas gali nuspręsti patikrinti, ar fotoaparatas iš tiesų buvo su defektais jo pirkimo metu. Tokiu atveju už prekės grąžinimą pardavėjui gali tekti sumokėti jums patiems. Jei pardavėjas patvirtins, kad prekė buvo su defektais, galėsite paprašyti, kad jis kompensuotų siuntimo išlaidas.
-
Šiek tiek daugiau nei prieš metus pirktas mano kompiuteris nebeįsijungia. Pardavėjas pripažįsta, kad jis sugedęs, bet atsisako jį pataisyti nemokamai, nes gamintojo garantija galioja tik vienus metus. Ką daryti?
Pardavėjas turi omenyje gamintojo teikiamą kompiuterio prekybos garantiją. Ji neturi nieko bendra su pardavėjui privaloma teisine garantija, kuri galioja dvejus metus.
Jeigu pardavėjas pripažįsta, kad kompiuteris turi defektų, jis privalo jį nemokamai pataisyti arba grąžinti pinigus. Pardavėjas turi pats išspręsti šią problemą su gamintoju. Negavus iš pardavėjo tenkinančio atsakymo, galima kreiptis į savo šalies arba šalies, kurioje kompiuteris įsigytas, Europos vartotojų centrą.
-
Nusipirkau drabužių spintą, bet vienos jos durys blogai užsidaro. Spinta buvo labai brangi ir norėčiau, kad pardavėjas man ją pakeistų, tačiau jis nesutinka ir siūlosi sutaisyti sugedusį vyrį. Ar galiu rinktis, ar prekę noriu remontuoti, ar pakeisti?
TAIP. Galima pasirinkti, ar pardavėjas turėtų pataisyti defektų turinčią prekę, ar ją pakeisti (nebent jūsų pasirinktas variantas būtų neįmanomas arba neproporcingai daug kainuotų pardavėjui). Jei defektas nedidelis – kaip šiuo atveju – prekės pataisymas būtų greičiausias sprendimas.
-
Prieš keletą mėnesių pirkta nauja odinė sofa jau pradėjo blukti. Pardavėjas tvirtina, kad taip yra dėl mano prakaito, tačiau aš taip nemanau. Ką daryti?
Pagal ES teisę kiekvienai naujai prekei, įsigytai iš oficialaus ES pardavėjo, suteikiama dvejų metų garantija. Per šį dvejų metų laikotarpį pardavėjas atsako už bet kokį prekės defektą – turite turėti galimybę naudotis sofa pagal paskirtį, sofoje neturėtų atsirasti jokių trūkumų.
Tačiau oda yra jautri medžiaga, kurią gali lengvai pažeisti prakaitas arba netinkamas valymo produktas. Tokiais atvejais, kai perkate prekę, pardavėjas privalo jus informuoti, ar jai reikia ypatingos priežiūros.
-
Ar galiu grąžinti internetu nusipirktą prekę, jei ji man nepatinka?
TAIP. Nuo tada, kai pristatoma internetu įsigyta prekė, turite 14 dienų nuspręsti, ar jos vis dar norite. Tačiau ši teisė atsisakyti pirkinio nesuteikiama, be kita ko, šių pirkinių atveju:
- greitai gendančių prekių,
- prekių užklijuotose pakuotėse, kurių nebegalima grąžinti, kai pakuotė jau pažeista,
- lėktuvų ir traukinių bilietų, koncertų bilietų, viešbučių kambarių užsakymų, automobilių nuomos, maitinimo paslaugų užsakymų konkrečioms datoms.
-
Iš katalogo nusipirkau virtuvės stalą, bet dabar persigalvojau. Ar galėčiau atšaukti užsakymą?
TAIP. Turite 14 dienų persigalvoti ir atsisakyti pirkinio. Tai galioja, kai perkate prekes internetu arba kitais nuotolinės prekybos būdais, pavyzdžiui, telefonu, pašto užsakymu arba iš išnešiojamosios prekybos agento. 14 dienų laikotarpis prasideda nuo prekių gavimo dienos.
-
Persigalvojau dėl internetu pirktos sofos ir norėčiau atsisakyti jos pirkimo sutarties. Kas padengs sofos grąžinimo išlaidas?
Pardavėjai turi iš anksto informuoti vartotojus, jei šiems reikėtų mokėti už prekių grąžinimą nepraėjus 14 dienų persigalvojimo laikotarpiui. Jei vartotojai apie tai nebuvo informuoti iš anksto, grąžinimo išlaidas turi padengti pardavėjas.
Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, kai perkamos didelių gabaritų prekės, pardavėjas prieš prekės įsigijimą taip pat turi pateikti aiškų didžiausių internetu arba paštu pirktų prekių grąžinimo išlaidų įvertinimą, kad vartotojai, rinkdamiesi, iš kurio pardavėjo pirkti, turėtų visą reikiamą informaciją.
-
Internetu nusipirkau bilietą į roko koncertą, bet nebegaliu į jį eiti. Ar galiu atgauti pinigus?
NE. Nors per 14 dienų galima atšaukti internetu arba kitu nuotolinio pardavimo būdu (pvz., telefonu ar paštu) įsigytas prekes, yra tam tikrų išimčių, tarp jų laisvalaikio paslaugų užsakymams konkrečiomis dienomis. Tokiais atvejais pardavėjas neprivalo grąžinti jums pinigų, jei užsakymą atšaukiate.
Tačiau atšaukti užsakymą ir susigrąžinti visus arba dalį pinigų gali būti įmanoma pagal paties pardavėjo nustatytas sąlygas. Perskaitykite savo sutartį ir išsiaiškinkite, ar taip ir yra.
-
Internetu nusipirkau ir parsisiųsdinau muzikos įrašų. Kelios dainos man nepatinka, bet už jas jau sumokėjau. Ar galiu prašyti, kad būtent už tas konkrečias dainas man būtų grąžinti pinigai? Nusipirkau tik vakar.
NE. Sutarties dėl skaitmeninio turinio, kai jis jau pradėtas parsisiųsdinti, atšaukti negalima, jeigu davėte sutikimą ir pripažinote, kad procesui prasidėjus neteksite teisės atsisakyti sutarties.
-
Gavusi iš baldų parduotuvės kvietimą, nuėjau į ją ir pasirašiau pirkimo sutartį. Bet dabar persigalvojau. Ar galiu atšaukti užsakymą?
Tik jei su tuo sutinka pardavėjas. Nors į parduotuvę buvote pakviesta paštu, sutartį pasirašėte parduotuvėje, todėl ji galutinė. Nuodugniai susipažinkite su visomis sutarties sąlygomis, kad sužinotumėte, kokiais atvejais galite panaikinti užsakymą ir ar iš viso tai galima padaryti.
-
Kokios mano teisės, kai perku prekes elektroniniame aukcione?
Kai ką nors perkate elektroniniame aukcione iš profesionalaus pardavėjo, turite tokias pačias vartotojo teises kaip ir tuo atveju, kai perkate įprastose interneto svetainėse.
Jei elektroniniame aukcione perkate prekę ne iš įmonės, o iš privataus asmens (kaip dažnai pasitaiko), jūsų pirkiniui ES vartotojų apsaugos taisyklės netaikomos. Vartotojų apsaugos teisės aktai taikomi tokiems sandoriams, kai privatus asmuo perka prekes arba paslaugas iš pardavėjo, veikiančio įmonės, pramonės šakos ar profesijos vardu, o ne kai du individualūs asmenys veikia kaip privatūs asmenys.
Vis dėlto visose geros reputacijos elektroninių aukcionų svetainėse užtikrinama tam tikra pirkėjų apsauga ir pateikiama įvairiausių patarimų, kaip saugiai pirkti.