Bieži uzdotie jautājumi - Garantijas un preču atgriešana

Šis divu gadu periods sākas no dienas, kad saņemat preci (kad to saņemat veikalā vai jums to piegādā). Vienmēr saglabājiet pirkuma čekus un piegādi apliecinošus dokumentus. Dažreiz kases aparāta čeki laika gaitā izbalē un kļūst neizlasāmi, tāpēc ir ieteicams papildu drošībai uztaisīt to fotokopiju.

Pārdevējs ir atbildīgs par precēm, līdz tās nonāk līdz jūsu namdurvīm. Tā tas nav tikai tad, ja piegādi esat organizējis pats. Ja prece līdz jums nenonāk, pārdevējam ir pienākums aizstāt to ar citu vai atdot naudu.

Nē. Ja preci pārdod kopā ar programmatūru, tad garantija attiecas arī uz programmatūru. Ja problēma saistīta ar kādu lietotni, ko instalējāt pēc TV iegādes, tad par šo problēmu atbildīgs ir lietotnes piegādātājs.

Jā. Atjauninājumiem jānodrošina, ka šis produkts paliek derīgs tam paredzētajam mērķim un ir kiberdrošs. Atjauninājumus drīkst nodrošināt trešā puse, tomēr ar tiem saistītu problēmu gadījumā atbildība joprojām ir jāuzņemas tirgotājam. Garantija neattiecas uz modernizēšanu (upgrades).

Regulējumā paredzētā divu gadu garantija attiecas uz jūsu līgumu ar pārdevēju. Tā attiecas uz precēm, kas nopirktas jebkur ES teritorijā. Iespējams, ka jums tiek nodrošināta papildu komercgarantija; tādā gadījumā informācija par to ir sniegta paziņojumā par garantiju. Komercgarantija, iespējams, ir izdevīgāka nekā regulējumā prasītā garantija, tomēr tā neaizstāj regulējumā prasīto garantiju.

Jums ir tiesības prasīt, lai tirgotājs šo preci aizstāj vai salabo, ja defekts ticis pamanīts 2 gadu laikā kopš sākotnējās preces piegādes. Tirgotājs drīkst piedāvāt preci nevis aizstāt, bet salabot, ja aizstāšana izmaksātu neproporcionāli daudz salīdzinājumā ar remontu un ja remonts jums nesagādā būtiskas neērtības.

Regulējumā prasītā divu gadu garantija ir spēkā divus gadus visā ES un attiecas uz visiem defektiem, kas pastāvēja piegādes brīdī vai tikuši pamanīti divu gadu laikā pēc piegādes.

Ja defekts ticis pamanīts viena gada laikā kopš piegādes, jums nav pienākuma pierādīt, ka tas pastāvējis jau piegādes brīdī. Tirgotājam ir prece jāsalabo vai jāaizstāj, vai jums jāiedod cenas atlaide, vai jums jāatdod atpakaļ nauda. Tiek pieņemts, ka defekts pastāvējis jau piegādes brīdī, ja vien tirgotājs nevar pierādīt pretējo. Dažās ES valstīs šā perioda ilgums var būt divi gadi.

Piezīme: ja digitālo elementu piegādā nepārtraukti vairāk nekā divu gadu garumā (piemēram, navigācijas programmatūru GPS iekārtā), tad garantijas periods ir pagarināts, tas beidzas tad, kad saskaņā ar līgumu datus vairs nepiegādā. Tas neko nemaina attiecībā uz divu gadu garantijas periodu, kas tiek nodrošināts pašam fiziskajam produktam.

Ja jums joprojām ir čeks, varat prasīt, lai aparātu salabo vai aizstāj. Ja tas nav iespējams, jums pienākas naudas atmaksa. Ja no tirgotāja nesaņemat apmierinošu atbildi, varat sazināties ar vietējo Eiropas Patērētāju centru.

Divu gadu laikā no iegādes datuma bojātas preces ir jāsalabo vai jāaizstāj bez jebkādām izmaksām patērētājam. Tas attiecas arī uz pasta izdevumiem.

Tirgotājs atsaucas uz ražotāja doto komercgarantiju. Tai nav nekāda sakara ar regulējumā paredzēto garantiju, kura jums pienākas un kura ir saistoša tirgotājam un derīga divus gadus. Ja tirgotājs piekrīt, ka jūsu dators ir bojāts, viņam tas ir jāsalabo vai jāaizstāj ar citu par velti. Ja iekārtu aizstāt vai salabot nav iespējams, jūs varat saņemt atpakaļ naudu. Ja tirgotāja reakcija jūs neapmierina, varat sazināties ar patērētāju tiesību aizsardzības centru valstī, kur dzīvojat vai tajā valstī, kur nopirkāt datoru.

Jūs varat izvēlēties starp bojātās preces remontu un aizstāšanu ar citu, ja vien nav tā, ka šāda izvēle ir objektīvi neiespējama vai sagādā pārmērīgi lielus izdevumus pārdevējam. Šajā gadījumā visa drēbju skapja aizstāšana, iespējams, izmaksātu pārmērīgi dārgi salīdzinājumā ar vērtnes remontu. Turklāt, ja defekts ir neliels – kā šajā gadījumā –, droši vien ātrākais risinājums būtu izvēlēties remontu.

Divus gadus ilgajā garantijas periodā tirgotājs ir atbildīgs par jebkādiem preces defektiem. Jums ir jābūt iespējai dīvānu izmantot normālā veidā, nerodoties defektiem.

Tomēr āda ir saudzējams materiāls, kuru viegli var sabojāt sviedri vai nepiemērotu tīrīšanas līdzekļu lietošana. Šādos gadījumos pārdevējam jau preces iegādes brīdī ir pienākums jūs informēt par to, vai ar preci ir jāapietas kādā īpašā veidā.

Šā perioda oficiālais nosaukums ir atteikuma termiņš. Tas nozīmē, ka pēc pasūtījuma veikšanas tiešsaistē, pa tālruni vai kādā citā veidā ārpus veikala jums pēc likuma ir 14 dienas laika pārdomāt. Atdzišanas periods beidzas, kad ir pagājušas 14 dienas pēc preču saņemšanas vai (pakalpojumu līgumiem) kad ir pagājušas 14 dienas kopš līguma noslēgšanas. Ja pārdomu periods beidzas brīvdienā, termiņu pagarina līdz nākamajai darba dienai.

Jā. Jūs drīkstat izmantot savas tiesības atcelt tiešsaistē noslēgtu līgumu 14 dienu laikā kopš preču piegādes vai pakalpojumu līguma noslēgšanas. Tomēr tas neattiecas uz precēm, kas ātri bojājas, un precēm cieši noslēgtā iesaiņojumā, ja esat šo iesaiņojumu atvēris, kā arī uz aviobiļetēm, dzelzceļa un koncertu biļetēm, viesnīcas rezervācijām, nomas auto rezervācijām un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem, kas rezervēti kādiem konkrētiem datumiem.

Uzmanību! Ja pērkat digitālo saturu (piemēram, mūziku vai video tiešsaistē), tad, kolīdz lejupielāde vai straumēšana ir sākusies, jūs vairs nevarat atteikties, ja apstākļi ir šādi: 1) jūs esat devis piekrišanu tūlītējai pakalpojumu sniegšanai, pirms ir pagājis 14 dienas ilgais atteikuma termiņš; 2) jūs esat atzinis, ka pakalpojuma tūlītējas sniegšanas dēļ jūs zaudējat atteikšanās tiesības; 3) pakalpojuma sniedzējs jums ir sniedzis minētās jūsu piekrišanas un atzīšanas apstiprinājumu.

Ja pērkat preces internetveikalā, kas reģistrēts ārpus ES, nav tā, ka automātiski tiktu piemērotas ES garantētās patērētāju tiesības. Ja ar kādu no precēm radīsies sarežģījumi vai ja gribēsiet to atdot atpakaļ, jums, iespējams, būs grūtāk šo problēmu atrisināt. Izlasiet tirgotāja vietnē publicētos noteikumus.

Tirgotājiem iepriekš jāinformē pircēji, ja tie vēlas, lai pircēji paši segtu preču atpakaļnosūtīšanas izmaksas saistībā ar 14 dienas ilgo termiņu, kurā pircēji drīkst atteikties no līguma. Ja tirgotājs nav iepriekš par to informējis pircēju, atpakaļnosūtīšanas izmaksas jāsedz tirgotājam. Kad pērkat lielgabarīta preces, tirgotājam ir pienākums pirms pārdošanas jums sniegt aplēsi, cik varētu izmaksāt preču nogādāšana atpakaļ.

Daudzos gadījumos patērētāji par piekļuvi digitālajam saturam vai digitālajiem pakalpojumiem nemaksā naudu, bet gan tās vietā nodod tirgotājam personisku informāciju. Ja digitālajam saturam vai digitālajam pakalpojumam ir defekts, patērētajiem ir tiesības uz tiesisko aizsardzību neatkarīgi no tā, vai viņi ir maksājuši naudu vai tikai snieguši persondatus.

Ja digitālajam saturam vai digitālajam pakalpojumam, kuram sniedzāt datus, ir radies defekts, jums ir tiesības izbeigt līgumu pat tad, ja šis defekts ir neliels. Ar zināmiem priekšnoteikumiem pakalpojuma sniedzējam ir pienākums pēc līguma izbeigšanas pārtraukt jūsu datu izmantošanu un ļaut jums tos izgūt.

Nē. Digitālo saturu un pakalpojumus regulējošie noteikumi neattiecas uz tiešsaistes pakalpojumiem, kas saistīti ar tradicionālajām nozarēm, kā juridiskās konsultācijas, finanšu pakalpojumi vai veselības aprūpes pakalpojumi (piemēram, tiešsaistē izrakstītas receptes).

Ja kaut ko iegādājaties interneta izsolē no profesionāla tirgotāja, jums ir tādas pašas patērētāja tiesības kā attiecībā uz jebkādu citu pirkumu parastās tīmekļa vietnēs, kurās uzņēmumi kaut ko pārdod patērētājiem. Ja preces iegādājaties no privātpersonas, nevis no uzņēmuma, kā tas bieži notiek interneta izsolēs, uz šādu darījumu neattiecas ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumi.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Pēdējā pārbaude: 12/06/2024
Kopīgot šo lapu