Najčastejšie otázky - Nezamestnanosť v zahraničí
Čo sa stane, ak pracujem v zahraničí a prídem tam o prácu? Môžem sa vrátiť do svojej domovskej krajiny a požiadať v nej o dávky v nezamestnanosti?
Ak stratíte prácu, vo všeobecnosti platí, že o dávky v nezamestnanosti by ste mali žiadať v krajine, kde ste naposledy pracovali.
Ak ste však pracovali ako cezhraničný pracovník, mali by ste o dávky požiadať v krajine vášho pobytu. V krajine, kde ste naposledy pracovali, by ste mali požiadať o formulár U1.
Ak ste počas vášho posledného zamestnania alebo samostatnej zárobkovej činnosti mali pobyt v inom členskom štáte EÚ ako v štáte, kde ste pracovali, pričom do krajiny vášho pobytu ste sa vracali menej ako jedenkrát do týždňa, môžete o dávky v nezamestnanosti požiadať buď v krajine pobytu, alebo v krajine posledného zamestnania. Ak sa chcete vrátiť do krajiny vášho pobytu, mali by ste v krajine, kde ste naposledy pracovali, požiadať o formulár U1.
Za určitých podmienok si môžete preniesť svoje dávky v nezamestnanosti do iného členského štátu EÚ, v ktorom si hľadáte zamestnanie (požiadajte o formulár U2). Dávky si môžete preniesť na obdobie troch mesiacov s možnosťou predĺženia na najviac 6 mesiacov.
Viac informácií o vašich nárokoch na dávky v nezamestnanosti vám poskytnú na úrade práce v príslušnej krajine.
Som Francúz a stratil som svoju prácu v Španielsku. Kde som poistený?
Vo všeobecnosti platí, že za vaše dávky v nezamestnanosti je zodpovedný štát, v ktorom ste naposledy pracoval. Ak ste pracovali a stále žijete v Španielsku, mali by ste v tejto krajine požiadať o dávky v nezamestnanosti.
Ak ste však pracovali v Španielsku, a zároveň žili vo Francúzsku, môžete o tieto dávky požiadať vo Francúzsku. V prípade cezhraničných pracovníkov je za dávky v nezamestnanosti vždy zodpovedná krajina pobytu.
V každom prípade budete poistený v krajine, ktorá vypláca vaše dávky.
Som Nemec a môj zamestnávateľ ma vyslal pracovať do Francúzska. Ak ma počas vyslania prepustia z organizačných dôvodov, v ktorej krajine môžem požiadať o dávky v nezamestnanosti?
V Nemecku — pretože ste boli vo Francúzsku na vyslaní, nepresťahovali ste sa tam za prácou na dlhšie obdobie, takže ste ostali rezidentom v Nemecku. Preto je vaša domovská krajina, z ktorej ste boli vyslaní, zodpovedná za vaše sociálne zabezpečenie.
Som cezhraničný pracovník, ale prišiel som o prácu. V ktorej krajine mám požiadať o dávky v nezamestnanosti?
Ak ste stratili prácu, o dávky v nezamestnanosti by ste mali požiadať v krajine, v ktorej žijete.
Váš nárok a výška dávok v nezamestnanosti sa posúdia v súlade s pravidlami vašej domovskej krajiny, pričom sa zohľadnia obdobia, počas ktorých ste pracovali v zahraničí.
Aby ste mohli preukázať tieto obdobia, požiadajte na úrade práce v krajine, v ktorej ste pracovali, o formulár U1 a predložte ho v krajine, v ktorej žijete.
Ak si budete hľadať prácu v krajine zamestnania, môžte sa zaregistrovať na miestnom úrade práce. V tomto prípade však budete musieť dodržiavať kontrolné postupy a iné požiadavky oboch krajín. Nakoľko sú však vaše dávky vyplácané v krajine, v ktorej žijete, majú povinnosti a postupy platné v domovskej krajine prednosť. Ak si myslíte, že v krajine, ktorej ste pracovali, máte väčšiu šancu nájsť si novú prácu, môžte požiadať o prevod svojich dávok do tejto krajiny.
Som štátny zamestnanec a môj zamestnávateľ mi ponúkol pracovné miesto v inom členskom štáte EÚ. Čo sa stane, ak počas pobytu v zahraničí prídem o svoju prácu? Budem sa môcť vrátiť do svojej domovskej krajiny a požiadať tam o dávky v nezamestnanosti?
Ak ako štátny zamestnanec stratíte prácu, môžte sa zaregistrovať ako uchádzač o prácu buď vo svojej domovskej krajine, alebo v krajine, v ktorej pracujete.
Ak sa rozhodnete zostať v krajine, v ktorej ste pracovali, musíte sa na miestnom úrade práce zaregistrovať ako uchádzač o prácu. Budete podliehať rovnakému režimu ako miestni štátni príslušníci. Požiadajte pracovný úrad vo svojej domovskej krajine o formulár U1 (alebo formulár E 301 ).
Ak sa rozhodnete vrátiť domov, aj tu sa musíte zaregistrovať ako uchádzač o prácu.