Pogosta vprašanja - Brezposelnost v tujini

Načeloma velja, da za nadomestilo za brezposelnost zaprosimo v državi, kjer smo nazadnje delali.

Če ste delali kot obmejni delavec, boste pravico do nadomestila za brezposelnost uveljavljali v državi, v kateri imate stalno prebivališče. V državi, kjer ste bili nazadnje zaposleni, boste morali zaprositi za obrazec U1.

Če ste v času zadnje zaposlitve ali samozaposlitve prebivali v eni državi EU in delali v drugi ter ste se v prvo vračali manj kot enkrat tedensko, lahko za nadomestilo zaprosite bodisi v državi prebivališča bodisi v državi zadnje zaposlitve. Če se boste vrnili v državo svojega prebivališča, boste morali za obrazec U1 zaprositi v državi, kjer ste bili nazadnje zaposleni.

Pod nekaterimi pogoji je možno, da nadomestilo za brezposelnost prenesete v drugo državo EU, kadar tam iščete delo (zaprosite za obrazec U2). Nadomestilo lahko navadno prenesete za 3 mesece oziroma s podaljšanjem največ 6 mesecev.

Več informacij o pravici do nadomestila za brezposelnost boste dobili na zavodu za zaposlovanje v zadevni državi.

Načeloma velja, da nam nadomestilo za brezposelnost izplačujejo v državi, kjer smo nazadnje delali. Če ste torej delali v Španiji in tam še vedno živite, morate za nadomestilo za brezposelnost zaprositi v Španiji.

Toda če ste v času, ko ste delali v Španiji, še naprej prebivali v Franciji, lahko za nadomestilo za brezposelnost zaprosite v Franciji, če se boste tja vrnili. Za obmejne delavce (oziroma čezmejne delavce) velja, da jim nadomestilo za brezposelnost vedno izplačuje država, v kateri prebivajo.

Zavarovani boste vsekakor v državi, ki vam bo izplačevala nadomestilo.

V Nemčiji — V Francijo se niste preselili (ohranili ste stalno prebivališče v Nemčiji), ampak so vas v to državo samo napotili na delo. Zato je država, iz katere ste bili napoteni na delo, odgovorna za vaše pravice iz socialne varnosti.

Če boste izgubili delo, morate za nadomestilo za brezposelnost zaprositi v državi, kjer prebivate.

O vaši pravici do nadomestila in znesku bodo odločali po predpisih, ki veljajo v vaši domovini, pri čemer bodo upoštevali delovno dobo v tujini.

Delovno dobo v tujini boste dokazali z obrazcem U1, ki ga boste dobili na zavodu za zaposlovanje v državi, kjer ste zaposleni, in ga boste oddali v državi, kjer živite.

Če boste novo zaposlitev iskali v državi, kjer ste izgubili delo, se prijavite na zavodu za zaposlovanje v državi nekdanje zaposlitve, vendar bodo v tem primeru za vas veljali predpisi obeh držav glede kontrolnih pregledov in obveznosti. Ker pa nadomestilo vedno izplačuje država prebivališča, bodo prednostne tamkajšnje obveznosti in ponudbe dela. Lahko pa zaprosite za prenos nadomestila v državo, kjer ste nazadnje delali, če imate tam več možnosti za novo zaposlitev.

Če kot javni uslužbenec izgubite delo, se kot iskalec zaposlitve lahko prijavite na zavodu za zaposlovanje v državi, ki vas je zaposlila, ali v državi, v kateri ste delali.

Če želite ostati v državi, v kateri ste delali, se morate tam prijaviti kot iskalec zaposlitve. Obravnavali vas bodo enako kot državljane te države. Pri zavodu za zaposlovanje države, ki vas je zaposlila, morate zaprositi za obrazec U1 (ali obrazec E 301 ).

Če se želite vrniti v državo, ki vas je zaposlila, se morate tam prijaviti kot iskalec zaposlitve.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 04/09/2024
Daj to stran v skupno rabo