Časté otázky - Manžel(ka) a děti – občané zemí mimo EU

NE – Bude-li s vámi v zahraničí pobývat méně než 3 měsíce, registrovat se nemusí. V některých zemích je však třeba nahlásit svou přítomnost na příslušném úřadě. Po dobu pobytu by s sebou měla také vždy nosit platný cestovní doklad – nic jiného k pobytu nepotřebuje.

ANO – Jako rodinný příslušník má váš manžel právo pobývat v Německu a pracovat tam či vykonávat samostatně výdělečnou činnost.
ANO – Jelikož jste hlavními pečovateli své dcery, která je státním příslušníkem jedné ze zemí EU, máte právo na území Belgie pobývat a pracovat – za předpokladu, že by upření tohoto práva vedlo k vyhoštění celé vaši rodiny z EU.
ANO – Jako rodiče jste za své dítě odpovědní a můžete se klidně rozhodnout, že je v jeho nejlepším zájmu (například kvůli výchově či vzdělávání) přestěhovat se do Německa a usadit se tam s ním. Nicméně budete muset prokázat, že jako rodina máte dostatečné prostředky a můžete si platit komplexní zdravotní pojištění, aby jste se nestali zátěží pro německý systém sociální pomoci.
NE – Právo pobývat na území Francie, kde má vaše dítě trvalý pobyt, neztratíte, pokud o syna pečujete po dohodě se svým manželem nebo na základě soudního příkazu. Stejné by to bylo, kdyby právo péče o dítě získal otec, ale vy byste měla právo svého syna vídat a soud by rozhodl, že tento přístup k dítěti musí být zaručen ve Francii.
NE – Smrt vašeho manžela by neměla mít vliv na vaše právo ani právo vaší dcery pobývat ve Španělsku, pokud jste tam žily alespoň jeden rok před manželovou smrtí. Tato podmínka neplatí, jestliže vaše dítě ve Španělsku navštěvuje školu.

NE – V Nizozemsku bude mít vaše manželka stejná práva jako kterákoli jiná sezdaná osoba, protože jsou zde sňatky osob stejného pohlaví uznávány.

Pokud se na území Nizozemska nezdrží déle než 3 měsíce, bude potřebovat pouze platný cestovní doklad (a v některých případech si bude muset zažádat o vízum, a to v závislosti na tom, odkud pochází).

V některých zemích EU bude muset nahlásit svou přítomnost a mít u sebe vždy platný pas.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 19/06/2023
Sdílet tuto stránku