Najczęściej zadawane pytania - Współmałżonkowie lub dzieci niebędący obywatelami UE

NIE – aby mieszkać tam z Tobą przez mniej niż trzy miesiące, nie musi rejestrować się w urzędzie, chociaż może zostać wezwana do zgłoszenia pobytu. Powinna jednak stale nosić ważny paszport – to wystarczy, aby zapewnić jej prawo do pobytu.

TAK – Jako członek Twojej rodziny mąż ma prawo pobytu w Niemczech, może również podjąć pracę lub założyć własną działalność gospodarczą.
TAK – Ponieważ jesteście podstawowymi opiekunami córki, która jest obywatelem UE, macie prawo do pobytu i pracy w Belgii pod warunkiem, że nieprzyznanie Wam tego prawa zmusiłoby do wyjazdu z Belgii całą rodzinę.
TAK – Jako rodzice jesteście odpowiedzialni za swoje dziecko i możecie zadecydować, że w jego najlepszym interesie, np. ze względu na wychowanie lub wykształcenie, jest przeniesienie się do Niemiec i wspólne osiedlenie się w tym kraju. Niemniej jednak aby osiedlić się w Niemczech, będziecie musieli wykazać, że rodzina posiada wystarczające środki finansowe, aby nie stanowić obciążenia dla systemu pomocy społecznej, oraz kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne.
TAK – masz prawo pobytu we Francji, czyli w kraju, który jest krajem pobytu dziecka, pod warunkiem że sprawujesz nad nim opiekę na podstawie ugody z mężem lub wyroku sądowego. Tak samo byłoby, gdyby to mąż miał sądowo przyznaną opiekę, a Ty prawo do kontaktów z dzieckiem, i gdyby sąd orzekł, że kontakty z dzieckiem powinny odbywać się we Francji.
NIE - Śmierć małżonka nie powinna mieć wpływu ani na Twoje prawo pobytu, ani na prawo pobytu dziecka, pod warunkiem że przebywałaś w Hiszpanii przez co najmniej rok przed jego śmiercią. Warunek ten nie ma zastosowania, jeżeli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły w Hiszpanii.

NIE – W Holandii zostanie potraktowana tak samo jak każdy inny małżonek.

Jeśli pobyt jest krótszy niż trzy miesiące, potrzebny jest jej tylko ważny paszport (i być może wiza wjazdowa, zależnie od tego, z którego kraju pochodzi).

Konieczne może być także zgłoszenie jej pobytu władzom krajowym. Należy również pamiętać, że zawsze powinna nosić przy sobie paszport.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 19/06/2023
Udostępnij tę stronę