Често задавани въпроси - Съпрузи и деца от държави извън ЕС

НЕ – За да пребивава заедно с вас за по-малко от 3 месеца не ѝ е необходимо да се регистрира, но е възможно да се наложи да уведоми властите за присъствието си. Тя трябва обаче да носи валиден паспорт по всяко време. Това е достатъчно, за да има право на пребиваване.

ДА — Като член на вашето семейство съпругът ви има право да живее в Германия и да работи като наето или самостоятелно заето лице там.
ДА — Тъй като основно вие полагате грижи за дъщеря си, която е гражданин на ЕС, имате право да пребивавате и работите в Белгия, като се има предвид че, ако това право не ви бъде дадено, цялото семейство ще бъде принудено да напусне ЕС.
ДА — Като родители вие носите отговорност за детето си и можете да решите, че е в негов интерес — например с оглед на възпитанието и образованието му — да се преместите и установите с него в Германия. За целта обаче ще трябва да докажете, че семейството разполага с достатъчно средства, за да не се превърне в бреме за германската система на социално подпомагане, както и с пълна здравна застраховка.
ДА — Запазвате си правото на пребиваване във Франция — страната на пребиваване на детето — при условие че вие сте негов настойник по споразумение с вашия съпруг или по силата на съдебно решение. Същият би бил случаят, ако настойник е бащата, но вие имате право на достъп до детето си и съдът е решил, че това трябва да става във Франция.
НE — Смъртта на вашия съпруг не би трябвало да се отрази на вашето право на пребиваване или на правото на пребиваване на вашето дете, ако сте живели в Испания поне една година преди настъпването ѝ. Това условие не важи, ако детето посещава училище в Испания.

НЕ – В Холандия към нея ще се отнесат като към всеки друг брачен партньор.

За престой до 3 месец тя има нужда единствено от паспорт. Възможно е обаче евентуално да ѝ е необходима и виза в зависимост от това от коя страна произхожда.

Може да трябва и да уведоми за своето присъствие в страната, както и да носи постоянно със себе си своя паспорт.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 19/06/2023
Споделяне на страницата