Bieži uzdotie jautājumi - Darba zaudēšana citā ES valstī

Ja zaudējat darbu, principā bezdarbnieka pabalsts jums jāpieprasa pēdējā valstī, kurā strādājāt.

Ja bijāt pārrobežu darba ņēmējs, jums pabalsti jāpieprasa dzīvesvietas valstī. Jums būs jāpieprasa U1 veidlapa valstī, kurā pēdējo reizi strādājāt.

Ja pēdējā darba vai pašnodarbinātības periodā strādājāt vienā, bet dzīvojāt citā ES valstī, bet tur atgriezāties retāk nekā reizi nedēļā, varat pieprasīt bezdarbnieka pabalstu vai nu dzīvesvietas valstī, vai arī valstī, kurā strādājāt pēdējo reizi. Ja dodaties atpakaļ uz valsti, kur dzīvojat, jums būs jāpieprasa U1 veidlapa valstī, kurā pēdējo reizi strādājāt.

Ir situācijas, kad jūs bezdarbnieka pabalstu varat saņemt citā ES valstī, kamēr tur meklējat darbu (jautājiet pēc U2 veidlapas). Pabalstu pārreģistrēšana no vienas valsts uz citu parasti aizņem 3 mēnešus, bet var arī ilgt augstākais 6 mēnešus.

Lai uzzinātu par tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu, jums jāsazinās ar attiecīgās valsts nodarbinātības dienestiem .

Principā par bezdarbnieka pabalsta izmaksu būs atbildīga pēdējā valsts, kurā strādājāt. Tāpēc, ja strādājāt un joprojām dzīvojat Spānijā, bezdarbnieka pabalsts jāpieprasa Spānijā.

Tomēr, ja strādājat Spānijā, bet dzīvojat Francijā, tad pabalstu varat pieprasīt Francijā, ja tur atgriežaties. Pārrobežu darba ņēmēju gadījumā par bezdarbnieka pabalstu maksāšanu vienmēr ir atbildīga dzīvesvietas valsts.

Jebkurā gadījumā būsiet apdrošināts tajā valstī, kura jums maksā pabalstus.

Vācijā — Tāpēc ka Francijā jūs bijāt tikai norīkojumā, jūs nepārcēlāties uz dzīvi tur, lai paliktu ilgāku laiku, līdz ar to jūs joprojām esat Vācijas pastāvīgais iedzīvotājs. Tāpēc valstij, no kuras jūs nosūtīja norīkojumā, ir jāgādā par jūsu sociālo nodrošinājumu.

Ja zaudēsit darbu, pabalstus lūdziet valstī, kurā dzīvojat.

Jūsu tiesības uz pabalstu izvērtēs un konkrēto pabalsta summu noteiks pēc jūsu dzīvesvietas valsts noteikumiem, ņemot vērā ārzemēs nostrādāto laiku.

Lai iegūtu apliecinājumu par ārzemēs nostrādāto laiku, pieprasiet U1 veidlapu no tās valsts nodarbinātības dienesta, kurā strādājat, un iesniedziet to valstī, kurā dzīvojat.

Ja meklējat darbu valstī, kurā zaudējāt darbu, varat reģistrēties šīs valsts nodarbinātības dienestos. Tomēr jums būs jāievēro abās valstīs paredzētās pārbaužu procedūras un pienākumi. Tā kā pabalstus vienmēr izmaksā dzīvesvietas valsts, tad pienākumi un darba meklēšana tajā būs prioritāri. Ir arī iespējams pārreģistrēt pabalstu uz valsti, kur agrāk strādājāt, ja uzskatāt, ka tur jums ir lielākas izredzes atrast darbu.

Ja esat civildienesta ierēdnis, kas pazaudējis darbu, jūs varat reģistrēties kā darba meklētājs vai nu valstī, kas bija jūsu darba devēja, vai tajā valstī, kur strādājāt.

Ja izvēlēsieties palikt tajā valstī, kur strādājāt pirms darba pazaudēšanas, jums tajā jāreģistrējas kā darba meklētājam. Pret jums izturēsies tāpat, kā pret šīs valsts pilsoņiem. Pieprasiet veidlapu U1 (vai veidlapu E 301 ) tās valsts nodarbinātības dienestam , kura bija jūsu darba devēja.

Ja izvēlēsieties atgriezties tajā valstī, kura agrāk bija jūsu darba devēja, jums jāreģistrējas kā darba meklētājam tajā.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Pēdējā pārbaude: 01/12/2023
Kopīgot šo lapu