Časté otázky - Dávky v nezaměstnanosti v zahraničí
Co se stane, pokud v hostitelské zemi přijdu o práci? Budu se moci vrátit zpět domů a zažádat tam o podporu v nezaměstnanosti?
Přijdete-li o práci, měli byste zpravidla požádat o dávky v nezaměstnanosti v zemi, kde jste naposledy pracovali.
Pokud jste pracovali jako přeshraniční pracovník, budete si muset zažádat o pobírání dávek v zemi, kde máte bydliště. V zemi, kde jste naposledy pracovali, budete muset požádat o vydání formuláře U1.
Pokud jste měli během svého posledního zaměstnání či výkonu samostatné výdělečné činnosti bydliště v jiné členské zemi, než ve které jste pracovali, ale kam jste se vraceli méně než jednou za týden, můžete si zažádat o dávky v nezaměstnanosti buď v zemi, kde máte bydliště, nebo v zemi, kde jste naposledy vykonávali výdělečnou činnost. Jestliže se vrátíte do země, kde máte bydliště, budete muset v zemi, kde jste naposledy pracovali, požádat o vydání formuláře U1.
Za určitých podmínek je možné si dávky v nezaměstnanosti převést z jedné členské země do druhé, pokud si tam hledáte práci (požádejte o vydání formuláře U2). Převod tohoto nároku zpravidla trvá 3 měsíce a nesmí přesáhnout půl roku.
Více informací o podmínkách pobírání dávek v nezaměstnanosti získáte na úřadě práce či obdobné instituci příslušné země.
Jako česká státní příslušnice jsem pracovala v Německu, ale přišla jsem tam o místo. Kde mám nárok na dávky v nezaměstnanosti?
Platí obecná zásada, že za vyplácení dávek v nezaměstnanosti odpovídá země, kde jste naposledy pracovala. Pokud jste tedy pracovala a ještě stále bydlíte v Německu, měla byste o dávky v nezaměstnanosti zažádat tam.
Jestliže jste však stále měla bydliště v Česku, můžete po návratu do Čech zažádat o dávky tam. U přeshraničních pracovníků (neboli pendlerů) je za vyplácení dávek v nezaměstnanosti vždy odpovědná země, kde mají bydliště.
V každém případě budete pojištěna v zemi, která vám vyplácí dávky.
Pocházím z Německa, kde také obvykle pracuju. Zaměstnavatel mě vysílá pracovat do Francie. Pokud během pobytu ve Francii přijdu o své pracovní místo v rámci propouštění, kde se můžu přihlásit o dávky v nezaměstnanosti?
V Německu — Jelikož jste ve Francii vyslaným pracovníkem a nikoli rezidentem. Vztahuje se na vás totiž sociální systém té země, z které jste byl vyslán.
Pokud pracuji přes hranici a o tuto práci přijdu, ve kterém státě mám zažádat o dávky v nezaměstnanosti
V případě ztráty zaměstnání byste měli zažádat o dávky v nezaměstnanosti v zemi, kde bydlíte.
Váš nárok a výše těchto dávek budou posouzeny na základě předpisů v zemi bydliště, přičemž se zohlední doba, po kterou jste pracovali v zahraničí.
Jako doklad o době odpracované v zahraničí slouží formuláře U1, který vám vystaví služby zaměstnanosti (např. úřad práce) státu, ve kterém jste pracovali. Formulář pak předložíte v zemi, kde bydlíte.
Pokud si chcete najít novou práci ve státě, ve kterém jste se stali nezaměstnanými, můžete se zaregistrovat na tamějším úřadu práce. V tomto případě však budete muset plnit povinnosti s tím související v obou státech. Přednostně však musíte plnit povinnosti státu, který vám vyplácí dávky v nezaměstnanosti. Stejně tak má i přednost hledání práce v tomto státě. Jestliže se domníváte, že máte větší šanci najít si práci ve státě, ve které jste naposledy pracovali, máte možnost požádat, aby vám byly dávky v nezaměstnanosti převedeny tam.
Pracuji jako úředník ve veřejné správě a od svého zaměstnavatele jsem dostal nabídku pracovního místa v zahraničí v rámci Unie. Co se stane, pokud během svého pobytu v zahraničí o tuto práci přijdu? Budu se moci vrátit zpět domů a zažádat tam o podporu v nezaměstnanosti?
Pokud jako úředník veřejné správy přijdete o místo, můžete se zaregistrovat do evidence uchazečů o práci buď v zemi, která vás zaměstnávala, nebo v zemi, kde jste pracoval.
Jestliže se rozhodnete zůstat v zemi, kde jste pracoval, musíte se zaregistrovat na tamějším úřadu práce. Bude k vám přistupováno stejně jako k místním občanům. Musíte však požádat úřad služeb zaměstnanosti státu, který vás zaměstnával, o vydání formuláře U1 (nebo E 301 ) .
Jestliže se rozhodnete vrátit do země, která vás zaměstnávala, stačí se zaregistrovat do evidence uchazečů o práci tohoto státu.