Najczęściej zadawane pytania - Prawa pasażerów linii lotniczych

TAK – W przypadku lotów międzynarodowych możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim w Twoim kraju. W przypadku lotów krajowych skontaktuj się z krajowym centrum konsumenckim w swoim kraju.

TAK – Koszt każdej pozycji (cena biletu, podatki, opłaty, dopłaty i prowizje) musi być wyraźnie widoczny.

TAK – Prawa pasażerów w UE przysługują Ci w tej sytuacji, jeśli lot jest obsługiwany przez przewoźnika lotniczego, który ma licencję w kraju UE. Jeśli lot jest obsługiwany przez przewoźnika spoza UE, mogą przysługiwać Ci prawa na podstawie stosownych przepisów kraju, w którym przewoźnik uzyskał licencję.

NIE – Przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład pasażerowi, który nie pojawił się na odprawie w wyznaczonym przedziale czasu.

Zależy to od prawa krajowego w danym kraju europejskim, dlatego sytuacja może być różna w różnych krajach. Zwróć się do krajowego organu odpowiedzialnego za egzekwowanie przepisów w danym kraju lub krajowego centrum konsumenckiego, aby uzyskać więcej informacji.

TAK – Jeśli obydwa loty są częścią tej samej rezerwacji i dotrzesz do miejsca docelowego z co najmniej trzygodzinnym opóźnieniem, które nie było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, przysługuje Ci prawo do odszkodowania.

TAK – Przepisy UE zapewniają Ci ochronę w takiej sytuacji. Masz prawo do zwrotu pełnego kosztu biletu za część niezrealizowanej podróży lub do zmiany planu podróży w najwcześniejszym możliwym terminie. Jeżeli już jesteś na lotnisku i zdecydujesz się na zmianę planu podróży, przysługuje Ci także prawo do posiłków i napojów w ilości proporcjonalnej do czasu oczekiwania. Ponadto masz prawo do wykonania dwóch rozmów telefonicznych, wysłania dwóch SMS-ów lub e-maili. Jeśli opóźniony odlot nastąpi dzień po terminie, masz prawo do bezpłatnego zakwaterowania oraz, w zależności od okoliczności, do odszkodowania pieniężnego.

NIE – Problem techniczny wykryty podczas zwykłej obsługi technicznej samolotu lub spowodowany nieprawidłową obsługą techniczną samolotu nie może zostać uznany za „nadzwyczajne okoliczności”.
TAK – Jeśli problem techniczny jest związany ze zdarzeniem, które nie zostało spowodowane normalną działalnością wykonywaną przez przewoźnika lotniczego i było poza jego kontrolą ze względu na swój charakter lub źródło. Na przykład ukryta usterka konstrukcyjna ujawniona przez producenta statku powietrznego lub przez właściwy organ, lub uszkodzenie statku powietrznego w wyniku aktów sabotażu lub terroryzmu, mogłyby zostać zakwalifikowane jako nadzwyczajne okoliczności.

TAK – Jeśli dotrzesz do miejsca docelowego z co najmniej trzygodzinnym opóźnieniem, może przysługiwać Ci prawo do odszkodowania, o ile opóźnienie nie było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności. Gdy start samolotu jest opóźniony o co najmniej dwie godziny, przewoźnik lotniczy musi zaoferować Ci opiekę (posiłki i napoje, a w razie potrzeby zakwaterowanie). Jeśli wskutek tego opóźnienia dotrzesz do miejsca docelowego z co najmniej trzygodzinnym opóźnieniem, może przysługiwać Ci również prawo do odszkodowania.

TAK – Powinieneś był otrzymać zwrot kosztu biletu w ciągu siedmiu dni od daty odwołania lotu. Wypłata odszkodowania zależy od przyczyny odwołania lotu, jednak przepisy UE nie określają terminu takiej wypłaty.

To prawo przysługuje Ci w obu wypadkach. Prawo do odszkodowania nie będzie Ci przysługiwać, jeżeli odwołanie lub opóźnienie lotu było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności takich jak złe warunki pogodowe. Jeśli odwołanie lub opóźnienie lotu było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, może nie przysługiwać Ci prawo do odszkodowania, jednak przewoźnik musi zaoferować Ci pomoc (zwrot kosztu biletu lub zmiana planu podróży) oraz opiekę (posiłki i/lub zakwaterowanie) w czasie oczekiwania na nowy lot.

Niezależnie od okoliczności, jeżeli Twój lot został odwołany, zawsze masz prawo do: zwrotu kosztu biletu lub zmiany planu podróży lub lotu powrotnego, a także prawo do uzyskania pomocy.

Może przysługiwać Ci odszkodowanie, jeżeli poinformowano Cię o odwołaniu krócej niż 14 dni przed planowanym czasem odlotu. Odszkodowanie nie będzie jednak przysługiwać, jeżeli przewoźnik może dowieść, że odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności.

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy personelu przewoźnika lotniczego w celu wyegzekwowania postulatów pracowników nie stanowi „nadzwyczajnej okoliczności”. W związku z tym strajk wewnętrzny (tj. własnych pracowników) nie zwalnia przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty odszkodowania w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Niemniej jednak strajki „zewnętrzne” podejmowane względem linii lotniczych, np. strajki kontrolerów lotniczych lub pracowników portu lotniczego, mogą stanowić „nadzwyczajne okoliczności”.

Jeśli nie otrzymasz zadowalającego wyjaśnienia od linii lotniczych, możesz skontaktować się z właściwym organem krajowym en PDF , aby uzyskać dalszą pomoc.

Obsługujący przewoźnik lotniczy może nie być przewoźnikiem, który w rzeczywistości przewiezie Cię do miejsca docelowego. Jest on jednak odpowiedzialny w razie wystąpienia problemów. Dlatego zawsze należy składać skargę do przewoźnika obsługującego (obsługujących linii lotniczych).
Za rejsy typu codeshare – loty sprzedawane przez różne linie lotnicze, ale obsługiwane tylko przez jednego przewoźnika – odpowiadają linie lotnicze Y.
W przypadku leasingu z załogą – kiedy obsługujące linie lotnicze X wydzierżawią samolot i całą załogę od linii lotniczych Y – odpowiadają linie lotnicze X.

Zgodnie z przepisami unijnymi lot przekierowany do innego portu lotniczego, który nie obsługuje tej samej miejscowości ani tego samego regionu co port lotniczy, dla którego dokonano rezerwacji, należy traktować jako lot odwołany. Lądowanie w Bolonii zamiast w Wenecji oznacza, że linia lotnicza odwołała Wasz lot do Wenecji, ponieważ port lotniczy w Bolonii nie obsługuje tej samej miejscowości ani tego samego regionu co port lotniczy w Wenecji. Przysługują Wam takie same prawa jak w przypadku odwołanego lotu. Poza tym możecie ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z dojazdem do Wenecji.
Gdyby linia lotnicza zapewniła Wam dalszy transport do Wenecji, np. autobusem lub taksówką, lot zostałby uznany za opóźniony.

Sytuacja, w której przewoźnik zdecyduje się na odlot z innego portu lotniczego niż pierwotnie planowany, powinna być traktowana tak samo jak przekierowanie lotu do innego portu lotniczego. W tej sytuacji lot uznaje się za odwołany, chyba że linia lotnicza zapewni pasażerom przewóz z pierwotnie planowanego lotniska do nowego portu odlotu.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Zwróć się do organów krajowych
Ostatnio sprawdzono: 26/06/2024
Udostępnij tę stronę