Bieži uzdotie jautājumi - Aviopasažieru tiesības

. Ja tas bija starptautisks lidojums, varat vērsties savas valsts Eiropas Patērētāju centrā. Iekšzemes reisa gadījumā vērsieties savas valsts patērētāju aizsardzības struktūrā.

. Tām tiešām ir jānorāda pilnā cena un skaidri jāparāda katra atsevišķā pozīcija (lidojuma maksa, nodokļi, nodevas, piemaksas un citi maksājumi).

. Šajā gadījumā ES aviopasažieru tiesības tiek piemērotas, ja lidojumu nodrošina aviosabiedrība, kas reģistrēta kādā no ES valstīm. Ja lidojumu nodrošina ārpussavienības aviosabiedrība, jums var būt tiesības saskaņā ar tās valsts tiesību aktiem, kurā attiecīgā aviosabiedrība ir reģistrēta.

, jo jūs neizpildījāt prasību ierasties uz reģistrāciju lidojumam zināmu laiku iepriekš.

Tas ir atkarīgs no katras ES valsts noteikumiem. Šis termiņš ir atšķirīgs dažādās ES valstīs. Lai uzzinātu vairāk, vērsieties valsts iestādē, kuras ziņā ir tiesību piemērojums attiecīgajā valstī, vai patērētāju aizsardzības struktūrā.

. Ja lidojumi ir daļa no vienas rezervācijas un jūs sasniedzat savu galamērķi ar 3 stundu vai ilgāku kavēšanos, un šī kavēšanās nav ārkārtas apstākļu dēļ, jums ir tiesības uz finansiālu kompensāciju.

, varat izmantot savas ES tiesību aktos noteiktās tiesības. Jums ir tiesības uz biļetes cenas pilnīgu kompensāciju atbilstoši tam ceļojuma posmam, kuru nevarējāt veikt, vai lidojumu ar citu reisu pēc iespējas drīz. Ja jau esat lidostā un izvēlaties lidot citā reisā, jums ir tiesības arī uz ēdienu un dzērienu proporcionāli gaidīšanas laikam, kā arī diviem tālruņa zvaniem, īsziņām vai e-pastiem. Jums ir tiesības arī uz naktsmītni, ja citā reisā jālido nākamajā dienā pēc sākotnēji plānotās lidojuma dienas, un atkarībā no apstākļiem arī uz finansiālu kompensāciju.

. Tehniskas problēmas, kas konstatētas lidaparāta apkopes laikā vai tāpēc, ka šādas apkopes nav bijis, nevar uzskatīt par ārkārtējiem apstākļiem.
. Ja tehniskā problēma ir saistīta incidentu, ko nav izraisījusi aviosabiedrību ierastā darbība un kas nav šo aviosabiedrību ziņā šī incidenta veida vai izcelsmes dēļ. Piemēram, slēpts ražošanas defekts, kuru atklājis ražotājs vai kompetentā iestāde, vai bojājumi, kas lidaparātam nodarīti sabotāžas vai terorisma darbībās, varētu tikt uzskatīti par ārkārtējiem apstākļiem.

. Ja savu galamērķi sasniedzat ar 3 stundu vai ilgāku kavēšanos, jums, iespējams, ir tiesības uz finansiālu kompensāciju, ja vien šī kavēšanās nav ārkārtas apstākļu dēļ. Ja jūsu lidojums un izlidošana aizkavējas divas stundas vai ilgāk, aviosabiedrībai jāpiedāvā jums palīdzība (maltītes un atspirdzinājumi un, vajadzības gadījumā, naktsmājas). Ja šīs kavēšanās dēļ savu galamērķi sasniedzat ar 3 stundu vai ilgāku kavēšanos, jums var būt tiesības uz finansiālu kompensāciju.

, aviosabiedrības pienākums ir jums atdot par biļeti iztērēto naudu septiņu dienu laikā pēc reisa atcelšanas. Tomēr ES noteikumos nav norādīts kompensācijas izmaksas termiņš; kompensācijas izmaksa ir atkarīga no reisa atcelšanas iemesla.

Gan tā, gan tā. Ja reiss ir atcelts vai aizkavējies, jūs nesaņemsiet kompensāciju, ja tas noticis ārkārtēju apstākļu (piemēram, sliktu laikapstākļu) dēļ. Ja lidojums atcelts vai aizkavējies ārkārtēju apstākļu dēļ, jums, iespējams, nav tiesību uz kompensāciju, tomēr pārvadātājam vienalga ir pienākums jums piedāvāt palīdzību (atdot par biļeti iztērēto naudu vai piedāvāt iespēju nokļūt galamērķī citādā veidā) un aprūpi (maltītes un/vai naktsmītni), kamēr gaidāt citu reisu.

Neatkarīgi no apstākļiem, ja jūsu lidojums ir atcelts, jums vienmēr ir tiesības uz vienu no šādām opcijām: jūsu biļetes atmaksu, maršruta maiņu vai atpakaļlidojumu uz izlidošanas lidostu, kā arī tiesības uz palīdzību.

Jums var būt tiesības uz kompensāciju (ja jūs informēja mazāk par 14 dienām pirms paredzētā izlidošanas laika). Jūs tomēr nevarat saņemt kompensāciju, ja aviosabiedrība spēj pierādīt, ka aizkavēšanās notikusi ārkārtēju apstākļu dēļ.

Gaisa pārvadātāja arodbiedrības organizēts darbinieku streiks, kura mērķis ir panākt darba ņēmēju prasību ievērošanu, nav “ārkārtējs apstāklis”. Tas nozīmē, ka iekšējs streiks neatbrīvo aviosabiedrību no pienākuma izmaksāt kompensāciju lidojumu atcelšanas vai ilgas kavēšanās gadījumā. Tomēr no aviokompānijas neatkarīgs “ārējs” streiks, piemēram, gaisa satiksmes vadības dispečeru vai lidostas personāla streiks, var būt ārkārtējs apstāklis.

Ja aviosabiedrība nesniedz apmierinošu skaidrojumu, varat sazināties ar kompetento savas valsts iestādi en PDF , lai saņemtu palīdzību.

Var būt tā, ka lidojumu nodrošinošā aviosabiedrība nav tā, kura jūs nogādā galamērķī. Tomēr tā ir tā, kura ir atbildīga problēmu gadījumā un kurai ir adresējama jūsu sūdzība.
Ar kopīgu kodu apzīmētu lidojumu gadījumā (lidojumus pārdod vairākas aviosabiedrības, bet nodrošina viena no tām), tā ir aviosabiedrība Y, kura ir atbildīga.
Tad, ja lidmašīna ar ekipāžu ir nomāta (līgums, ar kuru aviosabiedrība X no aviosabiedrības Y nomā lidmašīnu ar visu ekipāžu), atbildīga ir aviosabiedrība X.

Uz agrāku laiku pārceltu lidojumu, kas ir vairāk nekā vienu stundu agrāk par sākotnēji plānoto, uzskata par atceltu lidojumu. Jums ir tādas pašas tiesības kā lidojuma atcelšanas gadījumā.

Saskaņā ar ES noteikumiem lidojums, kas tiek novirzīts uz citu lidostu, kura neapkalpo to pašu pilsētu vai reģionu kā lidosta, uz kuru tika veikta rezervācija, ir jāuzskata par atceltu lidojumu. Nolaižoties Boloņā, nevis Venēcijā, aviosabiedrība atcēla jūsu lidojumu uz Venēciju, jo Boloņas lidosta neapkalpo to pašu pilsētu vai reģionu kā Venēcijas lidosta. Jums ir tādas pašas tiesības kā lidojuma atcelšanas gadījumā; turklāt varat pieprasīt segt izmaksas, kas radušās, lai nokļūtu Venēcijā.
Ja aviosabiedrība būtu nodrošinājusi jūsu tālāku transportu uz Venēciju, piemēram, ar autobusu vai taksometru, lidojums tiktu uzskatīts par kavētu.

Situācija, kad pārvadātājs nolemj izlidot no lidostas, kas nav sākotnēji paredzētā lidosta, ir pielīdzināma lidojuma novirzīšanai uz citu lidostu. Lidojums tiek uzskatīts par atceltu, ja vien aviosabiedrība neparedz pasažieru transportu no sākotnēji paredzētās lidostas uz jauno izlidošanas lidostu.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Vajadzīga papildu informācija par kādā valstī spēkā esošajiem noteikumiem?

Vērsieties valsts pārvaldes iestādēs
Pēdējā pārbaude: 01/07/2024
Kopīgot šo lapu