Pogosta vprašanja - Pravice letalskih potnikov

DA – V zvezi z mednarodnim letom se obrnite na evropski potrošniški center v svoji državi. Pri notranjem letu se obrnite na nacionalni potrošniški center.

DA – Pri tem morajo jasno navesti znesek vsake posamezne postavke (ceno leta, takse, stroške, dodatne storitve in pristojbine).

DA – V tem primeru se uporabljajo pravice letalskih potnikov EU, če let opravlja prevoznik z licenco, ki jo je izdala država EU. Če let opravlja prevoznik zunaj EU, lahko morda uveljavljate pravice v skladu z zakonodajo države, ki je prevozniku izdala licenco.

NE – Niste namreč izpolnili zahteve, da je treba prijavo na let opraviti v navedenem času.

Rok za pritožbo urejajo predpisi vsake posamezne države EU, zato se od države do države razlikujejo. Pozanimajte se pri nacionalnem izvršilnem organu v zadevni državi ali pri nacionalnem potrošniškem centru.

DA – Če so leti del ene rezervacije in na končni cilj prispete z najmanj triurno zamudo, ki je niso povzročile izredne razmere, ste upravičeni do finančnega nadomestila.

DA – Po pravilih EU imate določene pravice. Upravičeni ste do odškodnine za celotno ceno vozovnice za tisti del potovanja, ki ga niste opravili, oziroma do leta po spremenjeni poti. Če že čakate na letališču in se odločite za prevoz po spremenjeni poti, imate glede na dolžino čakanja pravico tudi do hrane in osvežilnih napitkov ter dveh brezplačnih telefonskih klicev, sporočil sms ali elektronskih sporočil. Če je spremenjeni let na vrsti šele dan po vašem prvotno načrtovanem letu, imate pravico tudi do hotelske nastanitve in (odvisno od okoliščin) denarnega nadomestila.

NE – Tehnična napaka, ki se odkrije pri običajnem vzdrževanju zrakoplovov ali ki nastane zaradi pomanjkanja pravilnega vzdrževanja, se ne more šteti za „izredne razmere“.
DA – Če je tehnična napaka povezana z dogodkom, ki ga ni povzročila običajna dejavnost letalskega prevoznika in ki je zaradi svojih značilnosti in izvora zunaj njegovega nadzora. Med izredne okoliščine pa denimo spadata skrita napaka, ki je nastala pri izdelavi in jo je odkril proizvajalec zrakoplova ali pristojni organ, ali poškodba zaradi sabotaže ali terorističnih dejanj.

DA – Če na končni cilj prispete z najmanj triurno zamudo, ki je niso povzročile izredne razmere, ste lahko upravičeni do finančnega nadomestila. Če ima vaš let najmanj dvourno zamudo pri odhodu, vam mora letalski prevoznik ponuditi oskrbo (hrano in pijačo ter po potrebi nastanitev). Če zaradi te zamude na končni cilj prispete z več kot triurno zamudo, ste lahko tudi upravičeni do finančnega nadomestila.

DA – Povračilo za plačano ceno vozovnice bi vam morali izplačati v sedmih dneh po datumu odpovedi leta. Plačilo nadomestila je odvisno od vzroka za odpoved leta, toda pravila EU ne določajo roka za izplačilo nadomestila.

Oboje. Če je bil let odpovedan ali je letalo zamujalo zaradi izrednih razmer, denimo slabega vremena, niste upravičeni do nadomestila. Čeprav pri odpovedi oziroma zamudi leta zaradi izrednih razmer nimate pravice do nadomestila, pa vam mora letalski prevoznik vseeno ponuditi pomoč (povračilo stroškov vozovnice ali let po spremenjeni poti) in oskrbo (hrano in pijačo in/ali hotelsko nastanitev), medtem ko čakate na alternativni prevoz.

Če je vaš let odpovedan, imate ne glede na okoliščine vedno pravico do ene od naslednjih možnosti: povračilo stroškov vozovnice, sprememba poti ali povratni let, kakor tudi pravico do pomoči.

Mogoče imate tudi pravico do odškodnine (če ste bili obveščeni manj kot 14 dni pred načrtovanim datumom odhoda). Vendar pa letalskemu prevozniku ni treba plačati odškodnine, če dokaže, da je bil let odpovedan zaradi izrednih razmer.

Stavka, ki jo organizira sindikat letalskega prevoznika in je namenjena uveljavljanju zahtev zaposlenih, ne predstavlja „izrednih razmer“. Notranja stavka letalskega prevoznika ne odvezuje obveznosti plačila odškodnine v primeru odpovedi ali velike zamude letov. Vendar stavke, ki jih ne organizira letalski prevoznik, kot so stavke kontrolorjev zračnega prometa ali letališkega osebja, lahko predstavljajo izredne razmere.

Če vam letalski prevoznik ne zagotovi zadovoljivega pojasnila, se lahko za dodatno pomoč obrnete na nacionalni organ en PDF .

Dejanski letalski prevoznik, ki opravlja let, morebiti ni tisti, s katerim letite do vašega namembnega kraja. Vendar pa je odgovoren, če gre kaj narobe, zato morate svojo pritožbo vedno nasloviti na dejanskega letalskega prevoznika, ki opravlja let.
Za lete pod skupno oznako (ki jih prodajajo različni letalski prevozniki, opravlja pa jih en prevoznik) je odgovoren prevoznik Y.
Pri zakupih s posadko (pogodba o zakupu, kjer letalski prevoznik X zakupi letalo in celotno posadko od letalskega prevoznika Y) je odgovoren prevoznik X.

Let, ki je bil prestavljen vnaprej za več kot eno uro, se šteje za odpovedan let. Imate enake pravice kot v primeru odpovedi leta.

V skladu s predpisi EU se let, preusmerjen na letališče, ki ne služi istemu mestu ali regiji kot letališče, za katero ste rezervirali let, obravnava kot odpovedan let. Letalski prevoznik je s pristankom v Bologni namesto v Benetkah odpovedal let v Benetke, saj letališče v Bologni ne služi istemu mestu ali regiji kot letališče v Benetkah. Imate enake pravice kot v primeru odpovedi leta, poleg tega lahko zahtevate povračilo stroškov, ki ste jih imeli zaradi poti v Benetke.
Če bi letalski prevoznik zagotovil prevoz v Benetke, npr. z avtobusom ali taksijem, bi se let štel kot let z zamudo.

Kadar se prevoznik odloči za let z letališča, ki ni bilo prvotno načrtovano, se tak primer obravnava kot preusmeritev leta na drugo letališče. Let se šteje kot odpovedan, če letalski prevoznik ne zagotovi prevoza potnikov s prvotno načrtovanega letališča na novo letališče odhoda.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Potrebujete več informacij o predpisih v posamezni državi?

Obrnite se na nacionalne organe
Nazadnje pregledano: 01/07/2024
Daj to stran v skupno rabo