Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja 05/2016

Ostatnia aktualizacja 05/2016

Jak sprawdzić numer VAT (system VIES)

Transakcje transgraniczne dokonywane w obrębie UE

Jeśli spełnione zostały wszystkie warunki, możesz dostarczyć towary lub usługi klientowi, którym jest firma w innym kraju UE, bez naliczania VAT-u (zwolnienie z podatku VAT). W takim przypadku Twój klient będzie musiał w deklaracji VAT w swoim kraju wykazać podatek VAT naliczony i należny od danej transakcji (tzw. samonaliczenie podatku).

Jednym z warunków, jakie musisz spełnić przed dokonaniem dostawy bez podatku VAT, jest sprawdzenie, czy Twój klient zarejestrował się jako płatnik VAT dla transakcji transgranicznych w UE, i czy ma ważny numer VAT w swoim kraju.

Można to sprawdzić w dostępnym online systemie wymiany informacji o podatku VAT (VIES) , który pobiera dane dotyczące rejestracji dla potrzeb VAT-u z krajowych baz danych. System potwierdzi, czy konkretny numer VAT Twojego klienta jest ważny i czy Twój klient zarejestrował się w swoim państwie członkowskim jako płatnik VAT dla transakcji transgranicznych w UE. Koniecznie powinieneś zachować dowód tej weryfikacji na wypadek kontroli podatkowej.

Jeżeli Twój klient twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT – ale nie potwierdza tego weryfikacja online za pomocą VIES, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju. Możliwe, że Twój klient będzie musiał się dodatkowo zarejestrować do celów transakcji transgranicznych w UE. Procedura ta wygląda w każdym kraju inaczej.

Z systemu VIES można korzystać w wielu różnych językach, podczas gdy krajowe bazy danych często są dostępne tylko w jednym lub kilku językach.

Komisja Europejska nie może jednak odpowiadać za prawdziwość informacji uzyskanych za pośrednictwem systemu VIES, gdyż pochodzą one z krajowych baz danych, nad którymi Komisja nie ma kontroli.

Więcej na temat systemu VIES

VIES (system wymiany informacji o VAT)

VIES to wyszukiwarka, a nie baza danych. Przechowywaniem rejestracji VAT w krajowych bazach danych zajmują się organy administracji krajowej w każdym państwie członkowskim. W momencie składania wniosku o zatwierdzenie numeru VAT w VIES system sprawdzi krajową bazę danych państwa członkowskiego, które przydzieliło numer identyfikacyjny VAT.

Jeżeli numer VAT zostanie prawidłowo rozpoznany w krajowej bazie danych, system VIES wyświetli wyniki. W pozostałych przypadkach wyniki będą nieważne. Komisja Europejska nie może sprawdzać, poprawiać, uzupełniać ani usuwać krajowych numerów VAT.

Niektóre numery VAT mogą być nieważne z różnych powodów: zmiana adresu, nazwy, nowa rejestracja itp. Zmiany te nie zawsze są widoczne bezpośrednio w krajowych bazach danych i w związku z tym nie ma ich w systemie VIES. W pilnych sprawach najlepiej skontaktować się English z lokalną administracją podatkową w swoim kraju.

Dane niedostępne

Ze względu na konieczność konserwacji krajowych baz danych system VIES może być czasami niedostępny. Komisja we współpracy z państwami członkowskimi stara się zapewnić, aby czas przeznaczony na aktualizację ich baz danych był ograniczony do minimum.

Informacje dodatkowe

Więcej informacji można znaleźć w najczęściej zadawanych pytaniach na stronie systemu VIES.

Klauzula o wyłączeniu odpowiedzialności w odniesieniu do weryfikacji numerów identyfikacyjnych VAT w systemie VIES

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, będziesz musiał zwrócić się o nie do punktu kontaktowego w swoim kraju, który może potwierdzić:

  • czy numer VAT jest ważny
  • czy numer VAT jest powiązany z jakąś nazwą i adresem.

Z krajowymi organami administracji français Deutsch English można skontaktować się na różne sposoby. W niektórych krajach (jak Niemcy Deutsch Deutsch, Włochy italiano English i Hiszpania español English) istnieją systemy online, w przypadku innych trzeba skorzystać z telefonu, poczty elektronicznej lub faksu. Często też wymaga to znajomości języka danego kraju.

Ze względu na ochronę danych osobowych organy krajowe nie ujawniają nazwy ani adresu powiązanych z danym numerem VAT – informują tylko, że wskazany numer VAT jest powiązany z jakąś nazwą i adresem.

Szukaj według kraju:

Wybierz kraj

Wybierz kraj


* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Kontakt z partnerskim lokalnym punktem wsparcia dla biznesu

Państwa zapytanie zostanie wysłane do naszych partnerów z Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości. Aby umożliwić doradcy wykonanie tej usługi szybko i adekwatnie, prosimy o podanie jak najdokładniejszych informacji.

Lokalny punkt wsparcia dla biznesu

Pomoc i porady

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Pomoc i porady

Kontakt z partnerskim lokalnym punktem wsparcia dla biznesu

Państwa zapytanie zostanie wysłane do naszych partnerów z Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości. Aby umożliwić doradcy wykonanie tej usługi szybko i adekwatnie, prosimy o podanie jak najdokładniejszych informacji.

EEN-logo

Formularz do kontaktu

(Wszystkie pola są obowiązkowe)
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy!
Z powodu problemów technicznych wiadomość nie została wysłana. Proszę spróbować później.
Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Dane osobowe

Informacje o firmie

Austria

Wien

Belgia

Brussel

Bruxelles

Namur

Bułgaria

Sofia

Chorwacja

Zagreb

Cypr

Nicosia

Czechy

Praha

Dania

Copenhagen

Estonia

Tallinn

Finlandia

Helsinki

Francja

Blagnac Cedex

Caen

Dijon

Guadeloupe, Martinique

Lille

Lyon

Paca

Paris, Ile-de-France, Centre, Nouvelle-Calédonie, Polynésie

Rennes

Saint-Denis

Grecja

Athens

Hiszpania

Barcelona

Madrid

Oviedo

Palma

Santa Cruz de Tenerife

Sevilla

Valencia

Vitoria- Gazteiz

Zaragoza

Holandia

Den Haag

Irlandia

Dublin

Islandia

Reykjavík

Litwa

Vilnius

Luksemburg

Luxembourg

Malta

Pieta`

Niemcy

Berlin

Bremen

Erfurt

Hannover

Kiel

Leipzig

Magdeburg

Mainz

Mülheim an der Ruhr

München

Rostock

Stuttgart

Wiesbaden

Norwegia

Oslo

Polska

Kielce

Lublin

Warsaw

Wroclaw

Portugalia

Lisboa

Rumunia

Baciu Cluj

Bucuresti

Constanta

Timișoara

Slovenië

Ljubljana

Szwecja

Stockholm

Słowacja

Bratislava

Węgry

Budapest

Włochy

Firenze (Toscana, Umbria, Marche)

Milano (Lombardia, Emilia Romagna)

Napoli (Abruzzo, Calabria, Campania, Basilicata, Molise, Puglia, Sicilia)

Roma (Lazio, Sardegna)

Torino (Piemonte, Liguria, Valle d’Aosta)

Venezia (Veneto, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia)

Zjednoczone Królestwo

Belfast (Northern Ireland)

Cardiff (Wales)

Edinburgh (Scotland)

London (England)

Łotwa

Riga

3000/3000

Informacje podane w tym formularzu są wysyłane bezpośrednio do partnera z Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości. Dane osobowe podane w tym formularzu są wykorzystywane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie; po udzieleniu odpowiedzi nie będą przechowywane.

Pomoc i porady

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z wyspecjalizowanymi służbami!

Uzyskaj poradę na temat swoich praw w UE – rozwiązywanie problemów z urzędami