Menüü

Töötajate lähetamine välismaale

Töötajate lähetamisega ELis kaasneb kindlaksmääratud eeskirjade kogum. Tööandjana peate lähetamiseeskirju järgima juhul, kui:

  • teie ettevõttel on leping mõnes teises ELi riigis asuva äripartneriga ning teie töötajatel on vaja viibida selles riigis piiratud ajavahemiku jooksul, et osutada seal teenuseid;
  • lähetate oma töötaja teile kuuluvasse ettevõttesse, mis asub teises ELi riigis.

Mõlemal juhul peab teie ja lähetatud töötaja vahel olema töösuhe.

Lähetamiseeskirju kohaldatakse ka juhul, kui isik asub tööle teie heaks teisest ELi riigist kui see, kus teie ettevõte on registreeritud või tegutseb, ning kes võetakse tööle ajutisi töötajaid vahendava ettevõtte kaudu. Sellisel juhul peab töösuhe olema sõlmitud töötaja ning teile tööjõudu vahendava ettevõtte vahel. Samuti võite lähetada töötajaid, kes on (ELi mittekuuluvate) kolmandate riikide kodanikud, tingimusel et nad elavad seaduslikult mõnes ELi riigis. Ka nende suhtes kohaldatakse ELi lähetamiseeskirju.

Hoiatus

Üldjuhul peavad lähetatud töötajad enne lähetamist olema registreeritud oma koduriigi sotsiaalkindlustussüsteemis vähemalt ühe kuu jooksul. Pärast juhtumipõhist hindamist võidakse lubada ka lühemaid ajavahemikke.

Töötingimused vastuvõtvas riigis

Töötajale tuleb tagada samad töö- ja muud tingimused, mis kehtivad vastavalt kas seadusele või üldiselt kohaldatavale kollektiivlepingule vastuvõtvas riigis seoses järgmisega:

  • minimaalne puhkeaeg;
  • maksimaalne tööaeg;
  • tasulise põhipuhkuse minimaalne pikkus;
  • tasu (sh kõik selle kohustuslikud elemendid), nagu on määratletud siseriiklikus õiguses või üldiselt kohaldatavates kollektiivlepingutes;
  • töötervishoid ja -ohutus;
  • kaitsemeetmed rasedate, hiljuti sünnitanute ja noorte (alla 18aastased) puhul;
  • meeste ja naiste võrdne kohtlemine;
  • töötajate majutustingimused vastuvõtvas riigis, kui majutuse peaks tagama tööandja;
  • toetused või kuluhüvitised, mis on ette nähtud reisi-, söögi- ja majutuskulude katteks, kui need on lähetuse ajal vajalikud.

Kui nimetatud töö- ja muud tingimused on teie oma riigis töötajate jaoks soodsamad kui vastuvõtvas riigis, peaksite nende tingimuste kohaldamist oma töötajate suhtes jätkama ka lähetuse jooksul.

Muudes sektorites kui ehitussektoris ei ole tasustamis- ja põhipuhkuse alased nõuded kohustuslikud, kui:

  • teises riigis asuva partneriga sõlmitud lepingu lahutamatuks osaks on konkreetsete toodete esmane paigaldamine ja/või kokkupanek, ning seda peavad tegema teie ettevõtte oskustöötajad ning
  • kui teie töötajate lähetus teise riiki kestab vähem kui 8 päeva aastas.

Hoiatus

ELi riigid võivad pärast tööandjate ja töövõtjate esindajatega konsulteerimist otsustada, et vastuvõtva riigi tasustamis- ja põhipuhkuse nõuded ei kehti, kui kogu lähetus kestab vähem kui üks kuu. See erand ei kehti ajutiste töötajate vahendamisega tegelevate ettevõtete kaudu lähetatud töötajate suhtes.

Lähetatud töötajate teavitamise kohustus

Kui lähetate oma töötajaid, kelle lähetus kestab järjestikku enam kui neli nädalat, peate neile enne lahkumist kirjalikult esitama järgmise teabe:

  • riik või riigid, kus teie töötajad töötama hakkavad (vastuvõttev riik);
  • välismaal töötamise eeldatav kestus;
  • tasu maksmisel kasutatav vääring;
  • tööülesandega seotud (rahalised või muud) hüvitised;
  • teave repatrieerimise kohta: kas seda pakutakse ning kui jah, siis millistel tingimustel;
  • tasu vastavalt vastuvõtva riigi kohaldatavale õigusele;
  • lähetusega seotud eritoetused;
  • reisi-, söögi- ja majutuskulude hüvitamise kord;
  • link vastuvõtva riigi ametlikule veebisaidile lähetatud töötajate kohta.

Pikaajaline lähetus

Kui lähetus kestab kauem kui 12 kuud (või 18 kuud, kui esitate vastuvõtvale riigile põhjendatud teate), peate tagama oma töötajatele kõik vastuvõtva riigi kohustuslikud töötingimused, välja arvatud need, mis käsitlevad nende lepingu lõpetamist või täiendavat tööpensioni.

Lisateabe saamiseks põhjendatud teate menetluse kohta vaadake vastuvõtva riigi riiklik veebisait.

Deklareerimiskohustus

Tööandjana võib teil olla vaja saata vastuvõtva riigi ametiasutustele ka teade enne lähetuse algust (või hiljemalt siis, kui lähetus algab) järgmiste üksikasjadega:

  • tööandja andmed;
  • lähetatud töötajate arv;
  • tööandja kontaktisik;
  • lähetuse töökoha aadress;
  • lähetuse eeldatav kestus, sealhulgas algus- ja lõppkuupäev;
  • lähetuse ajal osutatava teenuse liik;
  • kontaktisik, kes suhtleb vastuvõtva riigi ametiasutustega.

Lisaks peaksite teavitama vastuvõtva riigi pädevat asutust mis tahes muutustest, näiteks kui lähetust ei toimu või see katkeb.

Lugege deklareerimiskohustuste kohta lisaks vastuvõtva riigi veebisaidil en .

Lähetatud töötajate sotsiaalkindlustuseeskirjad

Teie teise ELi riiki ajutiselt lähetatud töötajad või teie ise kui füüsilisest isikust ettevõtja võite olla endiselt kindlustatud selle riigi sotsiaalkindlustussüsteemis, kus te töötasite enne lähetamist.

Tööandjana peate sellest eelnevalt teatama vastuvõtva riigi ametiasutusele ning taotlema porditava dokumendi vormi A1 (PD A1) en sotsiaalkindlustusasutuselt riigis, kus töötajad on kindlustatud. Vorm PD A1 kinnitab, et lähetatud töötaja on registreeritud teie koduriigi sotsiaalkindlustussüsteemis ega pea tegema sissemakseid vastuvõtvas riigis.

Vormi PD A1 taotlemisel tuleb täpsustada lähetuse algus- ja lõppkuupäev teises ELi riigis. Pikim võimalik ajavahemik, mille saate vormil märkida, on 24 kuud.

Kui lähetusperiood on pikem kui 24 kuud või seda tuleb pikendada, võite tööandjana:

  • taotleda vormi PD A1 väljaandjalt selle pikendamist – see ei toimu automaatselt ning selle võimalikkus oleneb teie koduriigi ja vastuvõtva riigi vahel sõlmitud vastastikusest kokkuleppest;
  • lasta töötajal liituda vastuvõtva riigi sotsiaalkindlustussüsteemiga.

Ärireisid ja lähetatud töötajad

Kui saadate töötajaid teise ELi riiki ärireisile, et nad osaleksid seal konverentsidel, kohtumistel, messidel, koolitustel või mujal, ei ole need töötajad lähetatud töötajad. Sellised ärireisid ei kuulu lähetatud töötajaid käsitlevate eeskirjade kohaldamisalasse, sest nendega seoses ei osuta töötajad vastuvõtvas riigis teenust.

Kui aga saadate oma töötajad ärireisile, peate siiski võimaluse korral eelnevalt teavitama vastuvõtva riigi ametiasutust ja taotlema porditava dokumendi A1 (PD A1) en vormi.

Riiklikud veebisaidid ja kontaktandmed

Igal ELi riigil on veebisait, mis sisaldab üksikasjalikku teavet töötajate lähetamise kohta välismaale. Riiklikelt veebisaitidelt leiate ka teabe kontaktpunktide kohta, mis teevad koostööd ja jagavad teavet, jälgivad lähetuse jooksul kohaldatavaid töö- ja muid tingimusi ning uurivad väidetavaid eeskirjade rikkumisi.

Lisateavet konkreetse vastuvõtva ELi riigi kohta leiate allpool esitatud asjakohaselt riiklikult veebisaidilt.

Valige riik Open Sulge

Riiklikud kontaktasutused

Igal riigil on pädev asutus, mis saab vastata küsimustele töötajate lähetamise kohta. Nende riiklike kontaktasutuste andmed leiate nupu „Küsige riiklikult ametiasutuselt“ all.

Olete füüsilisest isikust ettevõtja ja kavatsete mõne kuu välismaal töötada. Lugege korduma kippuvaid küsimusi, et teada saada, millised formaalsused on vajalikud.

Lisateave

Lugege lühijuhendit töötajate lähetamise kohta, et saada rohkem teavet lähetatud töötajate kohta ELis

Tutvuge ka lähetamisalaste õigusaktide praktilise juhendiga.

Vaadake ka

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Teie EURESe nõustaja

EURESe nõustaja saab anda teile teavet töötingimuste kohta ning aidata teid värbamismenetluses kodumaal või piiriüleselt.

Teil on küsimusi seoses piiriülese ettevõtlusega, nt teise ELi riiki eksportimise või sinna oma ettevõtte laiendamisega? Sellisel juhul saab Enterprise Europe Network teile anda tasuta nõuandeid.

Enda jaoks sobiva abi leidmiseks võite kasutada ka abiteenuse otsingut.

Viimati ajakohastatud: 25/04/2024
Jaga lehekülge