Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 27/04/2015

travel

W nagłych wypadkach

112: jeden numer alarmowy w całej UE

112 to jeden ogólnoeuropejski numer alarmowy, pod który można bezpłatnie dzwonić z telefonu stacjonarnego lub komórkowego w całej UE. Zostaniemy przekierowani bezpośrednio do służb ratunkowych - policji, pogotowia lub straży pożarnej.

Oprócz numeru 112 nadal działają krajowe numery alarmowe. Jednak 112 to jedyny numer, który zapewnia połączenie ze służbami ratunkowymi z dowolnego kraju UE.

Działa on również w niektórych krajach poza UE, np. w Szwajcarii i Republice Południowej Afryki.

112 w poszczególnych krajach - więcej informacji

Prawdziwa historia

Zapobiec katastrofie

Zaraz po tym jak pochodzący z Grecji Anasthassios przyjechał na studia do Portugalii, w jego lizbońskiej kawalerce wybuchł pożar. Nie znał jeszcze portugalskiego numeru alarmowego, ale pamiętał, że w tym kraju, podobnie jak w Grecji i pozostałych krajach UE, też działa specjalny numer 112. Wykręcił więc 112 i został przekierowany do miejskich służb ratunkowych, które wysłały na miejsce strażaków.

Podczas podróży po UE miej przy sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnegoбългарски (bg)czech (cs)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)latviešu (lv)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv). W razie gdybyś potrzebował natychmiastowej pomocy, karta nie tylko uprości procedury, lecz również pomoże Ci uzyskać zwrot kosztów leczenia w publicznych placówkach opieki zdrowotnej.

Zaginione dzieci: 116000

W przypadku zaginięcia dziecka w kraju rodzinnym lub za granicą, zadzwoń pod numer 116000, na specjalną linię dotyczącą zaginionych dzieci, która działa w większości krajów UE.

Pod tym numerem można zgłosić zaginięcie dziecka i uzyskać pomoc dla rodziny.

Numer 116 000 działa aktualnie w 22 krajach UE.

Numer 116 - więcej informacji

Prawdziwa historia

Jak zgłosić zaginięcie dziecka

Andreas i Kirsten z Niemiec spędzali wakacje we Francji, kiedy ich córeczka zaginęła podczas wycieczki. Po kilkugodzinnych bezowocnych poszukiwaniach rodzice szaleli z rozpaczy. Zgłosili zaginięcie dziecka na policji, ale pamiętali również o tym, że w Niemczech działa specjalny numer, pod którym można uzyskać pomoc w takich sytuacjach. Ponieważ wiedzieli, że gorąca linia 116 000 działa też we Francji, zadzwonili na ten numer i uzyskali informacje potrzebne do tego, by prowadzić poszukiwania z pomocą francuskich władz.

Prawo UE
  • Unijne przepisy dotyczące numerów krajowych rozpoczynających się od 116 English
  • Unijne przepisy dotyczące numeru 112 English
Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy