Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 29/03/2017

Ceny połączeń w roamingu

Jeśli w UE korzystasz ze swojego telefonu za granicą (dzwoniąc, wysyłając SMS-y czy surfując w sieci), pamiętaj o tym, że Twojemu operatorowi sieci komórkowej nie wolno przekroczyć określonego pułapu cenowego.

W całej UE obowiązuje tzw. eurotaryfa roamingowaEnglish ograniczająca koszty tego rodzaju usług i uniemożliwiająca stosowanie zbyt wysokich cen.

Maksymalne stawki za rozmowy, SMS-y i połączenie z internetem (pobieranie danych) są następujące:

 

30 kwietnia 2016 r.**

15 czerwca 2017 r.***

Połączenia głosowe wykonane za granicą (cena za minutę, bez VAT-u)

obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro

bez dodatkowych opłat roamingowych, obowiązują stawki krajowe 

Połączenia głosowe odebrane za granicą (cena za minutę, bez VAT-u)

0,0114 euro

Wiadomość tekstowa wychodząca (cena za jednego SMS-a, bez VAT-u)

obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,02 euro

Internet (pobieranie danych, za MB*, bez VAT-u)

obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro

* Limit cenowy obowiązuje w przeliczeniu na MB, ale zapłacisz za wykorzystane KB.

** Opłata roamingowa jest równa stawce krajowej powiększonej o 0,05 euro i nie może przekraczać 0,19 euro za połączenia głosowe oraz 0,20 euro za przesyłanie danych. Opłata roamingowa jest równa stawce krajowej powiększonej o 0,02 euro i nie może przekraczać 0,06 euro za SMS-y.
*** Koszty roamingu przestają obowiązywać, jeśli tymczasowo używasz telefonu komórkowego za granicą. Operatorzy mogą naliczać opłaty za korzystanie z karty SIM na stałe w innym kraju.

 

Te limity cenowe są takie same dla wszystkich – chyba że zdecydujesz się na inną konkretną usługę lub pakiet. Oczywiście operator może zaproponować Ci niższe stawki, więc warto szukać tańszych ofert.

Szczegółowych informacji dotyczących konkretnego kraju udzieli Ci krajowy organ regulacyjny English .

Informowanie o cenach

Kiedy przekraczasz granicę państwową na terytorium UE, Twój operator ma obowiązek poinformować Cię SMS-em o stawkach, jakie zapłacisz w kraju, do którego wjeżdżasz, za połączenia wychodzące i przychodzące, za SMS-y oraz za korzystanie z internetu (pobieranie danych).

Ochrona przed wysokimi rachunkami

Aby chronić klientów przed astronomicznymi rachunkami za transmisję danych w roamingu, wprowadzono pewne ograniczenia – po przekroczeniu progu 50 euro (lub równowartości tej kwoty w innej walucie) usługa transmisji danych w roamingu zostanie wyłączona, oczywiście o ile klient nie ustalił z operatorem innego limitu. Kiedy wyczerpane zostanie 80 proc. ustalonego limitu, zostaniesz o tym poinformowany.

Prawdziwa historia

Nigdy więcej niemiłych niespodzianek!

Aniko jest Węgierką. Na swoim smartfonie ma dużo aplikacji, między innymi do odtwarzania muzyki i do obsługi serwisów społecznościowych. Do tego dochodzą jeszcze mapy, z których korzysta, żeby znaleźć sklep lub restaurację. Kiedy była na wakacjach w Grecji, zapomniała wyłączyć automatyczne aktualizacje. Nie musiała się jednak obawiać tego, że po powrocie do domu otrzyma wysoki rachunek – o ile nie ustaliła z operatorem innych warunków, koszty jej połączeń w roamingu są automatycznie blokowane na poziomie 50 euro (plus VAT).

Co robić, gdy pojawią się problemy

Jeśli podejrzewasz, że operator naruszył przepisy regulujące opisane ceny i warunki usług w roamingu:

  • skontaktuj się z operatorem lub sprzedawcą, powiedz mu, do czego masz prawo i jakie obowiązki na nim spoczywająEnglish – poproś, aby rozwiązał problem, ponieważ w przeciwnym razie będziesz musiał podjąć dalsze kroki
  • jeśli nie satysfakcjonuje Cię reakcja operatora, skontaktuj się z właściwym krajowym organem regulacyjnym English . Może on pomóc w rozstrzygnięciu sporu. Organ taki najprawdopodobniej wprowadził specjalne procedury, dzięki którym można to zrobić uczciwie i szybko. Jest to również instytucja, do której możesz złożyć skargę dotyczącą warunków umowy, jakości usług, dostępu do sieci i usług roamingowych.

Prawdziwa historia

Nie daj się oszukać!

Kiedy Birgit wróciła do rodzinnej Danii z wakacji we Włoszech i otrzymała rachunek telefoniczny, była przerażona. Okazało się, że korzystanie ze smartfona za granicą kosztuje fortunę! Zaraz skontaktowała się ze swoim operatorem, wyjaśniła mu, że zgodnie z unijnymi przepisami musi on przestrzegać maksymalnych cen, i poprosiła o nową fakturę. Wkrótce otrzymała nową, odpowiednio skorygowaną fakturę.

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy