Najczęściej zadawane pytania - Recepty za granicą: wydatki i zwrot kosztów

Nie, jeśli jesteś obywatelem UE i nagle zachorujesz podczas tymczasowego pobytu za granicą – na wakacjach, podczas podróży służbowej czy też na studiach – europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) uprawnia Cię do uzyskania niezbędnej opieki zdrowotnej na takich samych warunkach jak w przypadku osób ubezpieczonych w kraju, w którym przebywasz. Oznacza to, że zapłacisz w aptece taką samą cenę jak osoba, która jest ubezpieczona w tym kraju. W niektórych państwach UE może to oznaczać, że nie poniesiesz żadnych opłat, natomiast w innych mogą one być wymagane.
Jeśli nie masz europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, musisz zapłacić pełną cenę leku zakupionego w aptece. Po powrocie do swojego kraju możesz zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o zwrot kosztów.
Tak, jeśli recepta została wystawiona w innym kraju UE i pacjent chce ją zrealizować podczas podróży za granicę, najprawdopodobniej konieczne będzie zapłacenie pełnej ceny leku. Po powrocie do swojego kraju można zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Koszty leku zostaną zwrócone, jeśli dany lek jest zazwyczaj refundowany przez krajowy system ubezpieczeń zdrowotnych.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 31/10/2022
Udostępnij tę stronę