Tartózkodási jog

Ön munkavállaló, diák, nyugdíjas vagy álláskereső, aki valamelyik uniós ország állampolgáraként egy másik EU-országban szeretne élni? Ha igen, itt minden szükséges információt megtalálhat a témában, különös tekintettel a következőkre: Milyen jogok illetik meg Önt a fogadó országban? Milyen adminisztratív teendői vannak, ha egy másik EU-tagországban kíván letelepedni?

Honosítás

Ha Ön arról szeretne tájékozódni, hogyan szerezhet állampolgárságot a fogadó országban, figyelmébe ajánljuk a honosításról szóló weboldalunkat, ahol hasznos információkat találhat a témában.

Válassza ki, melyik állítás igaz Önre:

Uniós ország állampolgáraként (vagyis uniós polgárként) Önnek joga van ahhoz, hogy egy másik uniós tagországba költözzön, ott munkát vállaljon, tanulmányokat folytasson, állást keressen, vagy nyugdíjasként letelepedjen.

Ön a másik uniós országban 3 hónapot nem meghaladó ideig anélkül tartózkodhat, hogy bejelentkezne (regisztrálna) a helyi hatóságoknál. Előfordulhat azonban, hogy az ott-tartózkodásáról tájékoztatnia kell a fogadó ország hatóságait. Az egyetlen követelmény az, hogy érvényes nemzeti személyazonosító igazolvánnyal vagy útlevéllel rendelkezzen. Ha három hónapnál tovább kíván maradni, a fogadó ország megkövetelheti Öntől, hogy jelentkezzen be az illetékes hatóságnál.

Sok uniós tagállamban követelmény, hogy az ott tartózkodók mindig maguknál tartsák személyi igazolványukat vagy útlevelüket. Ha igazoltatáskor nem tudja bemutatni ezeket a dokumentumokat, Önt ezekben az országokban pénzbüntetéssel lehet sújtani, sőt ideiglenesen őrizetbe is lehet venni, de kizárólag ebből az okból kifolyólag nem lehet visszatoloncolni a származási országába.

Nézzen utána, előírás-e a fogadó országban, hogy mindig Önnél legyen a személyi igazolványa vagy az útlevele:

Huzamos tartózkodás

Ha Ön 5 éven át megszakítás nélkül és jogszerűen tartózkodik valamelyik uniós országban, automatikusan jogot szerez arra, hogy huzamos ideig ott éljen.

Itt utánanézhet, milyen jogok illetik meg egyéni helyzetétől függően:

Azért költözöm másik uniós országba, hogy ott:

munkavállalás

tanulás

nyugdíjba vonulás

álláskeresés

családegyesítés

egyéb

Ha Ön nem uniós ország állampolgára, és munkavállalási vagy tanulmányi célból az EU-ba szeretne költözni, az EU bevándorlási portálján en es fr pt tájékozódhat az ezzel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókról.

Uniós polgárok hozzátartozói

Utolsó frissítés: 23/02/2024
Oldal megosztása