Najczęściej zadawane pytania - Równe traktowanie w pracy

Jeśli pracujesz w innym kraju, Ty i członkowie Twojej rodziny musicie być traktowani na równi z Twoimi współpracownikami, którzy są obywatelami tego kraju. Dotyczy to zwłaszcza:

  • prawa do szukania pracy i otrzymania pomocy ze strony publicznej służby zatrudnienia
  • warunków zatrudnienia (wynagrodzenie, zwolnienie itd.)
  • świadczeń społecznych i ulg podatkowych
  • możliwości szkoleniowych
  • wstąpienia do związków zawodowych i korzystania z wynikających z tego praw.

Zasada równego traktowania zabrania nie tylko otwartej dyskryminacji, ale także stosowania zasad stawiających Ciebie w niekorzystnej sytuacji, np. środków ograniczających swobodne przemieszczanie się.

Sprzeczna z prawem byłaby m.in. zasada wymagająca zamieszkiwania w danym kraju przez długi czas przed uzyskaniem prawa do korzystania z określonych usług publicznych.

TAK — Członkowie Twojej rodziny, bez względu na obywatelstwo (nawet jeżeli są obywatelami krajów spoza UE):

  • mogą zostać zatrudnieni lub pracować na własny rachunek bez specjalnego pozwolenia na pracę
  • mają prawo do takiego samego traktowania jak obywatele danego kraju.

Jeśli uważasz, że odnosząca się do Ciebie zasada lub decyzja jest sprzeczna z przepisami UE, które zezwalają na podjęcie pracy za granicą, musisz najpierw zwrócić się w tej sprawie do władz kraju, w którym pracujesz.

W zależności od charakteru problemu, możesz również uzyskać pomoc od odpowiednich służb UE.Otwórz link do strony zewnętrznej

TAK — Jeśli uzyska prawo do pobytu u Ciebie na Słowacji, będą przysługiwały mu takie same prawa jak Tobie.

TAK — w niektórych sytuacjach

Jeśli przebywasz tam legalnie, możesz korzystać z takich samych podstawowych świadczeń społecznych – nazywanych w aktach prawnych UE także pomocą społeczną – jakie przysługują obywatelom tego kraju. Mogą się one różnić w poszczególnych państwach i obejmować wsparcie dochodu lub inne świadczenia niepowiązane z wcześniejszymi składkami, jakie być może opłacałeś na ubezpieczenie społeczne w danym kraju.

Nowy kraj może jednak odmówić Ci prawa do wsparcia dochodu – lub do innych świadczeń – przez pierwsze 3 miesiące Twojego pobytu (np. jeśli przebywasz tam jako pracownik sezonowy albo złożyłeś wniosek o wsparcie dochodu po przepracowaniu jednego miesiąca), a nawet dłużej – jeśli przybyłeś tam jako osoba poszukująca pracy.

Pojedynczy punkt kontaktowy w Wielkiej Brytanii en udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji dotyczących założenia firmy lub rozszerzenia swojej działalności usługowej na inny kraj. Umożliwi Ci również załatwienie drogą elektroniczną wszelkich formalności administracyjnych jednocześnie. Dzięki temu nie będziesz musiał kontaktować się osobno z poszczególnymi urzędami.

Jeśli Twój zawód należy w Wielkiej Brytanii do zawodów regulowanych, prawdopodobnie będziesz musiał uzyskać tam uznanie swoich kwalifikacji zawodowych.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 23/05/2022
Udostępnij tę stronę