Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Najczęściej zadawane pytania - Prawa pasażerów kolei

 • Mój pociąg spóźnił się 45 minut. To całkiem sporo jak na podróż trwającą łącznie niecałe 3 godziny. Czy mogę odzyskać pieniądze za bilet?

  NIE – O zwrot można ubiegać się, jeżeli opóźnienie pociągu wyniesie co najmniej godzinę.

 • Kiedy jechałem pociągiem z Paryża do Brukseli, mój elektryczny wózek inwalidzki spadł z półki na podłogę i uległ uszkodzeniom, które wykluczają naprawę.  To członkowie personelu pociągu umieścili wózek w tym konkretnym miejscu.  Czy mogę się ubiegać o to, by przewoźnik kolejowy zwrócił mi równowartość nowego wózka?

  TAK – Jeśli przewoźnik jest odpowiedzialny za zniszczenie sprzętu służącego do poruszania się, wysokość roszczeń nie jest w żaden sposób ograniczona.

 • Jakie prawa przysługują mi, jeżeli pociąg, którym jadę, zostanie zablokowany na torach?

  Jeżeli pociąg został unieruchomiony na trasie, firma kolejowa musi zorganizować – o ile jest to fizycznie możliwe – inną formę transportu z pociągu do stacji kolejowej, do miejsca odjazdu zastępczego środka transportu lub do celu podróży.

 • Czy do każdego pociągu mam prawo wsiąść z rowerem?
   

  TAK – Pod warunkiem że rower można łatwo przesunąć i nie zakłóca on świadczenia danej usługi kolejowej. Zależy to również od tego, czy pociąg nadaje się do przewozu rowerów (czy w środku jest dostatecznie dużo miejsca). Niektóre linie kolejowe pobierają opłatę za przewóz rowerów. Dlatego zanim wyruszysz, sprawdź, jakie warunki oferuje wybrany przewoźnik kolejowy.
   

 

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
Prawa pasażerów kolei
Prawo UE
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy