Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 12/07/2016

vehicles

Wypożyczenie samochodu za granicą

Wcześniejsza rezerwacja

Jeśli zarezerwowałeś samochód w firmie mającej siedzibę w jednym z krajów UE przez internet, telefon lub korespondencyjnie, nie oznacza to, że automatycznie uzyskujesz prawo do odstąpienia od umowy lub zwrotu pieniędzy. Niektóre wypożyczalnie samochodów mogą jednak dopuszczać taką możliwość w swoich warunkach świadczenia usług.

Przepisy UE gwarantujące 14-dniowy okres odstąpienia od umowy zakupu towarów i usług zamawianych przez internet, telefon lub system sprzedaży wysyłkowej nie obejmują usługi wypożyczenia samochodu.

Wynajem samochodu w państwie spoza UE

Jeśli mieszkasz w UE i wypożyczysz samochód w kraju nienależącym do UE, takim jak Szwajcaria, kiedy jeździsz nim w krajach UE, zastosowanie mają specjalne zasady.

Jeśli planujesz pojechać wynajętym samochodem w podróż po krajach UE i krajach spoza UE – na przykład ze Szwajcarii do Niemiec, Francji, Austrii czy Włoch – musisz wcześniej poinformować o tym wypożyczalnię samochodów. Może Ci ona udostępnić samochód zarejestrowany w UE, który będzie spełniać wymogi unijnego prawa celnego. Większość wypożyczalni samochodów w Szwajcarii udostępnia mieszkańcom UE samochody na unijnych tablicach rejestracyjnych, aby zapewnić zgodność z unijnymi przepisami celnymi. Należy to jednak sprawdzić w konkretnej wypożyczalni samochodów.

Wypożyczalnia musi też zagwarantować, że samochód spełnia wymogi kodeksu celnego i drogowego obowiązującego w kraju, w którym będziesz nim jeździć. Na przykład we Francji samochody muszą być wyposażone w alkomat, a w Niemczech i Austrii używanie opon zimowych jest obowiązkowe w niektórych miesiącach roku.

Leasing samochodu

Usługa leasingu – czyli wynajmu długoterminowego z możliwością wykupienia samochodu pod koniec obowiązywania umowy – może być problematyczna, jeśli planujesz przeprowadzić się do innego kraju razem z samochodem objętym leasingiem.

Ponieważ masz obowiązek ubezpieczenia i zarejestrowania samochodu w kraju swojego zamieszkania, możesz mieć problemy, jeśli Twoje ubezpieczenie nie będzie ważne w kraju, do którego chcesz się przeprowadzić.

Leasingodawcy mogą również nie zgodzić się na rejestrację samochodu w innym kraju UE.

Ważność prawa jazdy

Jeśli zamierzasz wynająć i prowadzić samochód w innym kraju UE, upewnij się także, czy Twoje prawo jazdy jest tam ważne.

Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy

W tym przypadku 27 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.