Najczęściej zadawane pytania - VAT– podatek od wartości dodanej

TAK. Zakupy wolnocłowe, na przykład na lotniskach, są zarezerwowane dla osób, które pochodzą spoza UE i które podróżują do krajów leżących poza UE. Obywatele zamieszkujący na terytorium UE muszą zapłacić podatek VAT nawet wtedy, gdy dokonują zakupów w innym kraju UE.

Czasami można być zwolnionym z obowiązku zapłaty podatku VAT, jeżeli kupuje się samochód w innym kraju UE.

TAK. Pod warunkiem że w momencie wylotu z UE okażesz celnikom – najpóźniej do trzech miesięcy od chwili zakupu – wywożone towary wraz ze specjalnym dokumentem zwrotu VAT.

TAK. Musisz udowodnić, że mieszkasz poza terytorium UE, i wywieźć zakupione towary z UE w ciągu trzech miesięcy od dnia ich zakupu. W niektórych krajach obowiązuje minimalna kwota zakupu uprawniająca do ubiegania się o zwrot VAT-u, ale w przypadku Irlandii nie ma takiego wymogu.

NIE. Nie ma ograniczeń co do ilości lub wartości towarów, które można kupić w strefie wolnocłowej w chwili wyjazdu z UE.

Możliwe jednak, że obowiązuje określony limit tego, co można wwieźć do kraju, do którego się wybierasz (w tym wypadku USA). Informacji na ten temat należy szukać na stronach odpowiednich urzędów (w tym wypadku amerykańskich).

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 18/04/2024
Udostępnij tę stronę