Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 24/05/2017

Najczęściej zadawane pytania - Podatek VAT

 • Czy muszę płacić VAT od produktów zakupionych w innym kraju UE?

  TAK. Zakupy wolnocłowe, na przykład na lotniskach, są zarezerwowane dla osób, które pochodzą spoza UE i które podróżują do krajów leżących poza UE. Obywatele zamieszkujący na terytorium UE muszą zapłacić podatek VAT nawet wtedy, gdy dokonują zakupów w innym kraju UE.

  Czasami można być zwolnionym z obowiązku zapłaty podatku VAT, jeżeli kupuje się samochód w innym kraju UE.

 • Jestem obywatelem amerykańskim. W tym roku wybieram się do UE. Czy jeśli podczas mojej podróży kupię coś w UE, będę mógł ubiegać się o zwrot podatku VAT przed powrotem do USA?

  TAK. Pod warunkiem że w momencie wylotu z UE okażesz celnikom – najpóźniej do trzech miesięcy od chwili zakupu – wywożone towary wraz ze specjalnym dokumentem zwrotu VAT.

 • Czy aby ubiegać się o zwrot podatku VAT w Irlandii, przed wyjazdem z UE muszę spełnić jakieś konkretne warunki?

  TAK. Musisz udowodnić, że mieszkasz poza terytorium UE, i wywieźć zakupione towary z UE w ciągu trzech miesięcy od dnia ich zakupu. W niektórych krajach obowiązuje minimalna kwota zakupu uprawniająca do ubiegania się o zwrot VAT-u, ale w przypadku Irlandii nie ma takiego wymogu.

 • W tym roku wybieram się z Londynu do Nowego Jorku. Wiem, że w sklepach wolnocłowych na lotnisku mogę zrobić zakupy bez cła. Nie wiem jednak, czy są jakieś ograniczenia?

  NIE. Nie ma ograniczeń co do ilości lub wartości towarów, które można kupić w strefie wolnocłowej w chwili wyjazdu z UE.

  Możliwe jednak, że obowiązuje określony limit tego, co można wwieźć do kraju, do którego się wybierasz (w tym wypadku USA). Informacji na ten temat należy szukać na stronach odpowiednich urzędów (w tym wypadku amerykańskich).

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
VAT– podatek od wartości dodanej
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy