Nástroje

Výběr jazyka

Vlajka EU

Cesta

Nabídka

Aktualizováno : 24/05/2017

Časté otázky - DPH

 • Musím platit DPH za zboží, které si koupím v jiné zemi EU?

  ANO! Nakupování za ceny bez DPH (tzv. „duty-free shopping", třeba na letištích) mohou využívat pouze ty osoby, které v EU nebydlí a jejichž cíl cesty je mimo její území. Obyvatelé EU musí DPH platit, i když v Unii nakupují mimo svou zemi.

  Od placení DPH můžete být v některých případech osvobozeni, jestliže kupujete v jiné zemi EU auto.

 • Jsem občanem USA a chystám se letos na dovolenou do EU.  Budu si moci před návratem do Spojených států zažádat o vrácení DPH za zboží zakoupené během mého pobytu v EU?

  ANO. Zboží spolu s dokumenty pro vrácení DPH však při odjezdu z EU musíte předložit celním orgánům, a to nejpozději 3 měsíce po jeho zakoupení.

 • Musím splnit nějaké zvláštní podmínky, abych v Irsku mohl před odjezdem z EU nárokovat vrácení DPH?

  ANO. Musíte prokázat, že máte bydliště mimo území EU a dané zboží musíte z EU vyvézt do tří měsíců po jeho zakoupení. V některých zemích je pro vznik nároku na vrácení DPH stanovena minimální hodnota nakoupeného zboží, to však případ Irska není.

 • Bydlím v Londýně a chystám se v průběhu tohoto roku letět do New Yorku.  Vím, že mohu na letišti v bezcelní zóně nakoupit zboží bez cla. Existuje však nějaký limit, cenový nebo množstevní, který musím při nákupu dodržet?

  NE. Při výjezdu z EU nejste co do množství ani hodnoty zboží při nákupu bez cla nijak omezena.

  Mohou však existovat určitá omezení toho, co můžete dovézt do cílové země (ve vašem případě do USA).  To je třeba si ověřit u příslušných orgánů země, kam se chystáte.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu
DPH – daň z přidané hodnoty
Veřejné konzultace
  Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
  Požádat o poradenství