Pracovníci – právo pobytu

Máte právo pobývat v kterékoli zemi EU, pokud tam pracujete jako zaměstnanec, OSVČ nebo vás tam vyslal zaměstnavatel.

Přišli jste o práci?

Pokud v jiné zemi EU přijdete o práci, nezanikne vám právo v zemi zůstat, pokud:

  • jste v dočasné pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu
  • jste v evidenci uchazečů o zaměstnání na pracovním úřadě vedeni jako nedobrovolně nezaměstnaní. Pokud jste předtím byli zaměstnáni na dobu kratší než 1 rok, máte právo na stejné zacházení jako státní příslušníci dané země po omezenou dobu alespoň 6 měsíců
  • navštěvujete kurz odborné přípravy. Pokud nejste nedobrovolně nezaměstnaní, musí mít kurz souvislost s vaším předešlým zaměstnáním.

Ohlašovací povinnost a přihlášení k pobytu

V některých členských státech existuje povinnost ohlásit svou přítomnost u příslušného orgánu, a to v přiměřené lhůtě po příjezdu. Pokud tak neučiníte, může vám být uložena pokuta nebo jiný typ sankce.

Po prvních 3 měsících v hostitelské zemi byste se měli jako zaměstnanec přihlásit k pobytu u příslušného orgánu (zpravidla se jedná o městský úřad či místní policejní stanici). Jakmile svůj pobyt nahlásíte, bude vám vystaveno osvědčení o registraci, které stvrzuje, že máte právo v dané zemi setrvat.

Budete potřebovat:

  • platný občanský průkaz nebo cestovní pas
  • pracovní smlouvu či potvrzení od zaměstnavatele
  • živnostenský list ( pokud jste OSVČ)

Žádné jiné dokumenty předkládat nemusíte.

Trvalé bydliště

Pokud jste v jiné zemi EU pobývali legálně nepřetržitě alespoň 5 let a splňovali při tom dané podmínky k pobytu, máte automaticky nárok získat povolení k trvalému pobytu. To znamená, že budete moci v zemi zůstat tak dlouho, jak budete chtít.

Váš pobyt bude považován za nepřetržitý, i když se budete mimo území dané země zdržovat:

  • dočasně (tzn. méně než 6 měsíců za rok)
  • delší dobu v důsledku výkonu povinné vojenské služby
  • po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců ze závažných důvodů, jako je těhotenství, porod dítěte, závažná nemoc, pracovní důvody, odborná příprava či vyslání zaměstnavatelem do jiné země. Nesmí se přitom jednat o více než jednu roční absenci.

O povolení k trvalému pobytu můžete přijít, pokud se budete zdržovat mimo danou zemi nepřetržitě déle než 24 měsíců.

Trvalý pobyt před uplynutím 5leté lhůty

Na trvalý pobyt před uplynutím lhůty 5 let můžete mít nárok v těchto situacích:

  • při odchodu do důchodu, přičemž jste posledních 12 měsíců pracovali v dané zemi a žijete tam nepřetržitě alespoň 3 roky
  • při trvalé pracovní neschopnosti, přičemž v dané zemi žijete nepřetržitě alespoň 2 roky
  • při trvalé pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. V takovém případě máte právo setrvat v dané zemi bez ohledu na délku vašeho dosavadního pobytu před pracovním úrazem či nemoci z povolání
  • začnete-li pracovat v jiné zemi EU jako přeshraniční pracovník – tj. do svého bydliště se vracíte alespoň jednou týdně – ale v zemi, kde žádáte o trvalý pobyt, jste předtím nepřetržitě pracovali po dobu 3 let.

Pozor!

Informace o právu pobytu pro občany ze zemí mimo EU bez příbuzných v EU en es fr pt .

Můžete být deportováni nebo vyzváni, abyste zemi opustili?

V jiné zemi EU máte právo pobývat tak dlouho, dokud splňujete podmínky opravňující k pobytu. Jakmile je přestanete splňovat, vnitrostátní orgány vás mohou vyzvat k opuštění území dané země.

Ve výjimečných případech se mohou orgány hostitelské země rozhodnout vás ze země vyhostit z důvodů ohrožení veřejného pořádku či bezpečnosti. Učinit tak mohou ale pouze tehdy, mohou-li prokázat, že představujete závažnou hrozbu.

Rozhodnutí o vyhoštění vám musejí být sděleny písemně. Musí v něm být uvedeny všechny důvody vyhoštění a také to, jak a do kdy je možné se odvolat.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poslední kontrola: 04/08/2023
Sdílet tuto stránku