Najczęściej zadawane pytania - Podwójne opodatkowanie

TAK. Państwa członkowskie same decydują o stosowaniu przepisów podatkowych, zatem mogą zażądać złożenia deklaracji podatkowej, pod warunkiem że nikogo nie dyskryminują. Może zdarzyć się, że dany kraj wymaga, by jego obywatele przebywający za granicą deklarowali swoje dochody.

Ponadto fakt, że mieszkasz i pracujesz w danym kraju, niekoniecznie oznacza, że masz w tym kraju rezydencję podatkową zgodnie z postanowieniami konwencji podatkowej zawartej między tym krajem a Twoim krajem pochodzenia/krajem, którego jesteś obywatelem.

Jeśli mieszkasz i pracujesz w danym kraju przez ponad 6 miesięcy w ciągu roku, najprawdopodobniej kraj ten uzna Cię za swojego rezydenta podatkowego i opodatkuje wszystkie Twoje dochody, tzn. dochody, które uzyskujesz w tym kraju i dochody, które uzyskujesz w innych krajach (zarówno w obrębie UE, jak i poza nią). Jeżeli jednak łączą Cię silne więzi osobiste i ekonomiczne z Twoim krajem pochodzenia, możliwe jest również, że zostaniesz uznany za rezydenta podatkowego tego kraju, nawet jeżeli przebywasz w nim krócej niż przez 6 miesięcy w ciągu roku.

Jeśli przebywasz krócej niż 6 miesięcy w ciągu roku w kraju, który nie jest Twoim krajem pochodzenia, prawdopodobnie zachowasz status rezydenta podatkowego w swoim kraju pochodzenia. W takim przypadku prawdopodobnie w kraju, który nie jest Twoim krajem pochodzenia, będziesz musiał zapłacić podatek tylko od swojego wynagrodzenia i innych dochodów uzyskanych w tym kraju, a podatki od dochodów uzyskanych w innych krajach będziesz musiał zapłacić w swoim kraju pochodzenia.

Warto skontaktować się z polskim urzędem skarbowym, aby dowiedzieć się, jakie przepisy mają zastosowanie w Twojej sytuacji. W każdym razie, jeżeli przeprowadzasz się z jednego kraju do drugiego, zawsze warto powiadomić organy podatkowe, aby uniknąć późniejszych problemów.

Jeśli Twój pracodawca ma siedzibę w Austrii, z reguły to tam powinieneś zapłacić podatek od dochodu uzyskanego w tym kraju, niezależnie od długości Twojego pobytu.

Jeśli przebywasz w Austrii przez okres krótszy niż 6 miesięcy, prawdopodobnie zachowasz status rezydenta podatkowego w Irlandii i w związku z tym tam będziesz musiał zapłacić podatek od dochodów uzyskanych w różnych krajach, w tym również od dochodu uzyskanego w Austrii. Jednak w takim przypadku będziesz prawdopodobnie mieć możliwość odliczenia kwoty podatku zapłaconego w Austrii od kwoty podatku, który będziesz musiał zapłacić w Irlandii.

Aby mieć pewność, możesz sprawdzić, co w tym względzie przewiduje dwustronna umowa podatkowa zawarta między Irlandią a Austrią. de en fr

Będzie to zależeć od postanowień dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego podatowania zawartej przez Finlandię i Włochy oraz rodzaju Twoich dochodów.

Zgodnie ze standardowymi postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania emerytury pracowników sektora prywatnego podlegają opodatkowaniu tylko w kraju zamieszkania emeryta – czyli w tym wypadku we Włoszech. Zyski z inwestycji w formie dywidend mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Finlandii, jak i we Włoszech, jednak w tym przypadku Włochy powinny uwzględnić podatek zapłacony w Finlandii.

Podpisanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy do kompetencji państw członkowskich. Jeśli tego nie zrobią, UE nie może ich do tego zmusić. Każdy kraj, z którym jesteś związany, ma prawo wymagać od Ciebie złożenia deklaracji podatkowej. Jednak konieczność zgłoszenia tego samego dochodu w dwóch krajach UE nie musi oznaczać, że będziesz musiał zapłacić podatek dwa razy. W przypadku gdybyś zapłacił podatek w dwóch krajach, będziesz mógł ubiegać się o zwrot podatku w jednym z nich.

Warto zapoznać się z postanowieniami umowy podatkowej zawartej między Hiszpanią a Szwecją. de en fr

Niestety prawdą jest, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Danią i Francją wygasła. Podatnicy, jak na przykład emeryci, którzy otrzymują swoje dochody z Danii, ale mieszkają we Francji, są teraz zobowiązani do zapłaty podatku od dochodów z Danii w obu krajach.

Jednak być może otrzymasz pewną ulgę. W tym celu powinieneś skontaktować się z francuskimi organami podatkowymi, które być może odliczą kwotę podatku zapłaconego w Danii od podatku należnego we Francji.

Kraje UE nie są zobowiązane do zawierania umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i UE nie może ich do tego zmusić. Jednak UE dąży do ograniczenia barier podatkowych utrudniających swobodne przemieszczanie się obywateli w UE, w tym ryzyka związanego z podwójnym opodatkowaniem.

TAK – Informacje dla emerytów i rencistów mieszkających za granicą zazwyczaj powinny być dostępne w specjalnych działach krajowej administracji podatkowej, czasami w kilku językach. Tutaj znajdziesz więcej informacji w języku angielskim na temat podatku od niemieckiej emerytury w przypadku osób zamieszkałych za granicą en . Emeryci mieszkający za granicą mogą również uzyskać informacje w języku angielskim na stronach placówek konsularnych en i funduszy emerytalnych bg .

TAK – Kraje UE mają swobodę stosowania wszelkich przepisów podatkowych, pod warunkiem że nie naruszają one przepisów UE, na przykład zakazujących dyskryminowania obcokrajowców. Podatek lokalny w Irlandii ustalany jest na podstawie wynajmu mieszkań i każdy musi go płacić. Oznacza to, że powinieneś go zapłacić, nawet jeśli wynajmowałeś mieszkanie tylko przez krótki czas.

Jednak w pewnych sytuacjach niektóre samorządy lokalne mogą stosować obniżone stawki lub zwolnienia z podatków lokalnych, na przykład jeśli Twoje główne miejsce zamieszkania znajduje się w innym kraju. Dlatego warto skontaktować się z lokalnym samorządem i wyjaśnić, czy masz prawo do takiej ulgi.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Zwróć się do organów krajowych
Ostatnio sprawdzono: 04/12/2023
Udostępnij tę stronę