Available languages:

Ostatnio sprawdzono : 07/07/2017

Kiedy skończy się ważność paszportu lub zostanie zgubiony – Polska

Bez względu na to, którego kraju jesteś obywatelem, paszport, którego termin ważności wygasł, nie jest uznawany za ważny dokument podróży przy wjeździe do lub wyjeździe z Polski. 

Jeżeli jednak jesteś obywatelem Polski i podróżujesz z paszportem, który jest już nieważny, władze niekoniecznie muszą odmówić Ci prawa do (ponownego) wjazdu do Polski, o ile jesteś w stanie okazać ważny dowód tożsamości i obywatelstwa. W tej sytuacji nieważny paszport zostanie odebrany na granicy i przed ponownym wyjazdem z kraju, będziesz musiał złożyć wniosek o nowy paszport.

Jeżeli wracasz do Polski z nieważnym paszportem, urzędnicy z innych krajów, przez które przejeżdżasz, mogą nie zaakceptować dokumentu, a co za tym idzie, nie zezwolić na Twój przejazd przez swoje terytorium.

Obywatele Polski czasowo pozostający w innym kraju, jeśli chcą wrócić do Polski z nieważnym paszportem, muszą złożyć wniosek o paszport tymczasowy.

Jeśli jesteś obywatelem innego kraju UE, zgodnie z przepisami do opuszczenia Polski wystarczy albo ważny paszport, albo inny dokument potwierdzający Twoje obywatelstwo i tożsamość (nie musi to być koniecznie ważny dokument podróży). Warto jednak mieć ze sobą ważny paszport lub krajowy dowód tożsamości, ponieważ w razie braku tych dokumentów możesz mieć trudności z opuszczeniem Polski.

 

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: