Nástroje

Výběr jazyka

Vlajka EU

Cesta

Nabídka

Aktualizováno : 30/06/2017

Časté otázky - Svazek manželský

 • Provdala jsem se do jiné země EU, ale nejsem občankou této země. Musím si nechat manželství v Česku zaregistrovat?

  NE - Manželství si sice můžete v domovské zemi nechat zaregistrovat, ale není to povinné. Pokud jste sňatek uzavřeli v zahraničí v souladu se zákony dané země, bude vaše manželství automaticky uznáno kdekoli v EU. Jedinou výjimkou je sňatek osob stejného pohlaví. Ten je v současné době uznáván pouze v 13 zemích Unie: Belgii, Dánsku, Finsko, Francii, Irsku, Island, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Norsko, Portugalsku, Španělsku, Švédsku a ve Spojeném království (vyjma Severního Irska).

 • Bydlíme se snoubenkou na Slovensku a rádi bychom se vzali během dovolené v Itálii. Oddají nás automaticky bez zvláštních formalit v jiné zemi EU?

  NE - Závisí na italských orgánech, zda vám tam umožní sňatek uzavřít. Obvykle to umožňují párům, jež mají na Itálii nějakou vazbu – například pokud tam jeden z nich žije nebo má italskou státní příslušnost. Pokud vám ale sňatek umožní, bude platný v celé EU.

  Po návratu na Slovensko si budete muset na základě italského oddacího listu nechat aktualizovat veškeré úřední doklady potvrzující rodinný stav.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu
Manželství
Právní předpisy EU
Veřejné konzultace
  Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
  Požádat o poradenství