Zakup lub leasing samochodu

Jako obywatel UE możesz kupić lub sprzedać samochód wszędzie w UE.

Twoje prawo do ochrony prawnej

Twoje prawa przy zakupie samochodu za granicą – również kwota VAT, jaką musisz zapłacić – są zróżnicowane w zależności od tego, czy:

  • samochód jest nowy, czy używany
  • kupujesz go od autoryzowanego dealera samochodów, czy od osoby prywatnej 
  • sprzedawca ma siedzibę w jednym z krajów UE.

Z reguły najlepsza ochrona prawna przysługuje w przypadku zakupu nowego samochodu od zawodowego sprzedawcy z siedzibą w UE.

Na podstawie unijnych przepisów dotyczących praw konsumentów przysługuje Ci co najmniej dwuletnia gwarancja na wypadek, gdyby nabyty przez Ciebie samochód okazał się wadliwy lub niezgodny z opisem.

W niektórych krajach UE okres gwarancji na samochody używane może zostać skrócony, jednak nie może trwać krócej niż jeden rok. Kupujący i sprzedawca muszą uzgodnić to w momencie zakupu.

Należy mieć świadomość, że unijne prawa konsumentów nie mają zastosowania do prywatnych transakcji sprzedaży, dlatego zalecana jest szczególna ostrożność przy zakupie samochodu od osoby prywatnej.

Sprawdź dokumenty samochodowe

Gdy kupujesz samochód za granicą, upewnij się, że sprzedający wydał Ci wszystkie dokumenty, których potrzebujesz do zarejestrowania samochodu w kraju, w którym mieszkasz. Upewnij się, że masz oryginały dokumentów samochodowych.

Transport nowo zakupionego samochodu

Przy zakupie samochodu za granicą będziesz musiał się dokładnie zastanowić, jak przywieźć go do kraju, w którym mieszkasz, gdyż nie będzie on jeszcze w nim zarejestrowany:

  • Możesz go holować przy pomocy ubezpieczonego i zarejestrowanego pojazdu.
  • Możesz wynająć specjalistyczną firmę transportową.
  • Możesz sam go prowadzić. Aby móc to zrobić, będziesz musiał uzyskać ubezpieczenie i tymczasowe tablice rejestracyjne kraju, w którym kupujesz samochód.

Uwaga

Upewnij się, że ubezpieczenie jest ważne, a tablice są uznawane przez wszystkie kraje, przez które będziesz przejeżdżać. Jako że tymczasowe tablice rejestracyjne nie są ujednolicone w UE, ,możesz mieć trudności z uzyskaniem lub uznaniem ich w innym kraju UE. Zasięgnij informacji w towarzystwie ubezpieczeniowym lub urzędzie rejestracji pojazdów.

Stałe tablice rejestracyjne powinieneś wyrobić w kraju, w którym zarejestrujesz samochód. Zwykle jest to kraj, w którym masz ośrodek interesów życiowych lub kraj stałego zamieszkania.

Prawdziwa historia

Irina kupiła samochód w Niemczech i chciała przywieźć go sama do domu w Rumunii, w miejscowości Deva. Sprzedawca pomógł jej uzyskać tymczasowe tablice rejestracyjne i ubezpieczenie ważne w czterech krajach, przez które miała przejeżdżać.

Niestety na Węgrzech zatrzymała ją policja, która stwierdziła, że Irina nie ma prawa jechać samochodem na takich tablicach przez Węgry. Rzeczywiście, żółte tablice jej samochodu były ważne tylko w Niemczech. Ukarano ją grzywną, a tablice skonfiskowano. Ostatecznie musiała wynająć firmę transportową, aby przewieźć samochód do Rumunii. 

Przeprowadzka za granicę razem z samochodem objętym leasingiem

W tym przypadku musisz liczyć się z trudnościami. Kiedy bierzesz samochód w leasing, możesz użytkować go przez czas trwania umowy leasingu, a pod koniec jej obowiązywania skorzystać z opcji wykupienia auta. Przedtem jednak osoba lub firma oddająca Tobie auto w leasing jest jego właścicielem prawnym.

Ponieważ musisz ubezpieczyć i zarejestrować samochód w kraju, w którym mieszkasz, możesz mieć problemy, jeśli Twoje ubezpieczenie nie będzie ważne w kraju, do którego chcesz się przeprowadzić.

Osoba lub firma oddająca Tobie auto w leasing może również nie wyrazić zgody na rejestrację samochodu w innym kraju UE.

Prawdziwa historia

Zoltan podjął nową pracę w Niemczech, dlatego przeprowadził się tam z rodziną i zabrał ze sobą leasingowany samochód. Po sześciu miesiącach dowiedział się, że musi zarejestrować auto w Niemczech, aby nadal mógł nim tam jeździć.

Jako że do upływu umowy leasingu pozostały jeszcze trzy miesiące, firma leasingowa, węgierski bank, nie zgodziła się na wyrejestrowanie pojazdu na Węgrzech. W końcu Zoltan musiał wcześniej zakończyć umowę z bankiem i dokonać dodatkowych opłat.

Przydatne wskazówki dotyczące zakupu samochodu za granicą można znaleźć w zaleceniach Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich en fr .

Warto też dowiedzieć się, jakie są zasady dotyczące kontroli pojazdów, odpowiedzialności sprzedawcy, umowy sprzedaży, tymczasowych tablic, a także z kim się skontaktować w przypadku sporu lub oszustwa w kraju zakupu:

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Ostatnio sprawdzono: 18/04/2023
Udostępnij tę stronę