Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 20/06/2016

vehicles

Zakup samochodu za granicą

Porównanie cen

Masz prawo do zakupu samochodu w dowolnym kraju UE.

Pamiętaj, by porównując cenę określonego modelu w różnych krajach, zwracać uwagę na to, czy samochody są tak samo wyposażone i wykończone. Parametry techniczne pojazdów (klimatyzacja, ogrzewanie itp.) mogą różnić się w zależności od rynku, na jakim są one sprzedawane.

Przed zakupem samochodu w innym kraju UE sprawdź obowiązujące zasady dotyczące podatku VAT.

Zasady dotyczące podatku VAT  dla samochodów kupionych w innym kraju UE odbiegają od zasad  obowiązujących w odniesieniu do pozostałych towarów. Różnią się one  także w zależności od tego, czy samochód jest nowy, czy używany, oraz tego, czy sprzedawca jest osobą fizyczną czy prawną.

Sprzedawcy prywatni

Musisz wiedzieć, że przepisy o ochronie konsumentów nie mają zastosowania do transakcji zawieranych prywatnie, dlatego powinieneś być niezwykle ostrożny  przy zakupie samochodu od osoby fizycznej.

W przypadku zawierania transakcji ze sprzedawcą prywatnym, powinieneś dowiedzieć się o nim jak najwięcej, włącznie z jego danymi kontaktowymi.

Zgodnie z przepisami samochód musi:

  • spełniać wystarczające normy jakościowe
  • być zgodny z zapewnieniami sprzedawcy
  • odpowiadać celowi, jakiemu ma służyć.

Samochody nowe będą spełniać wyższe normy jakości w porównaniu z samochodami używanymi. Prawo dopuszcza możliwość posiadania pewnych wad przez samochody używane.

Transport nowego samochodu

Kupując nowy samochód za granicą, będziesz musiał się dokładnie zastanowić, jak przewieźć go do kraju, w którym mieszkasz, gdyż nie będzie on jeszcze w nim zarejestrowany:

  • Możesz go holować przy pomocy ubezpieczonego i zarejestrowanego pojazdu.
  • Możesz wynająć specjalistyczną firmę transportową.
  • Możesz pojechać nim samodzielnie. Aby to zrobić, będziesz potrzebować ważnego ubezpieczenia  (na wszystkie kraje, przez które będziesz przejeżdżać) oraz tymczasowych tablic rejestracyjnych. Możesz je uzyskać w kraju, w którym kupujesz samochód - odpowiednie informacje powinieneś uzyskać u sprzedawcy. Najpierw jednak sprawdź, czy tymczasowe tablice rejestracyjne będą akceptowane we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać.

W kraju, w którym zarejestrujesz pojazd, powinieneś wyrobić stałe tablice rejestracyjne.

Szukaj głębiej, według kraju:

Wybierz kraj

Wybierz kraj

Wspólne prawa w całej UE


* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

 

Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy

W tym przypadku 27 państw UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.