Najczęściej zadawane pytania - Praca w sektorze publicznym za granicą

Jako urzędnik służby cywilnej oddelegowany za granicę przez pracodawcę musisz wystąpić do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o wydanie formularza S1 (dawniej E 106) , aby zapewnić sobie i swojej rodzinie dostęp do opieki zdrowotnej podczas pobytu w tym kraju. Po znalezieniu miejsca zamieszkania należy przedstawić formularz S1 (dawniej E 106) wybranemu zakładowi ubezpieczeń zdrowotnych (o ile jest taki wybór) w swoim nowym kraju.

Uwaga

Dowiedz się więcej o systemie opieki zdrowotnej kraju, w którym teraz pracujesz – jego struktura może się bardzo różnić od tej, którą znasz ze swojego kraju rodzinnego.

Aby uzyskać opiekę medyczną na miejscu (w kraju, do którego Cię oddelegowano), powinieneś zwrócić się do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych (w kraju, w którym zwykle pracujesz) o wydanie Ci dokumentu DA1 zawierającego szczegółowe informacje o wypadku lub chorobie. Następnie powinieneś przedstawić dokument DA1 miejscowemu zakładowi ubezpieczeń (w kraju, do którego Cię oddelegowano).

Świadczenia pieniężne (zastępujące dochody za ewentualny okres, w którym nie możesz pracować) wypłaca Twój zakład ubezpieczeń (w kraju, w którym pracujesz na stałe).

TAK — Nowy kraj zatrudnienia nie może traktować Twojego doświadczenia zawodowego jako mniej wartościowego tylko dlatego, że zostało zdobyte w innym kraju UE. Porównywalne doświadczenie powinno być uwzględniane w taki sam sposób przy podejmowaniu decyzji dotyczących wynagrodzeń, grupy zaszeregowania i innych warunków zatrudnienia. Dotyczy to także dostępu do zatrudnienia w służbie publicznej.

NIE — Każdy przepis, na mocy którego należy być mieszkańcem danego kraju, zanim uzyska się w nim pozwolenie na pracę w sektorze publicznym, jest niezgodny z prawem. Wyjątek stanowią szczególne wymogi związane z charakterem pracy na danym stanowisku.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Ostatnio sprawdzono: 12/06/2024
Udostępnij tę stronę