Menü

Kiküldött munkavállalók

Az EU-ban a munkáltatók ideiglenesen kiküldhetik alkalmazottaikat más uniós országokba dolgozni. A külföldi munkavégzés ideje alatt az alkalmazott kiküldött munkavállalónak minősül, és ugyanazok az alapvető munkafeltételek és jogosultságok illetik meg, mint a fogadó ország munkavállalóit.

A kiküldetés addig tarthat, ameddig arra egy adott feladat elvégzéséhez szükség van. A kiküldetés befejeztével a munkavállaló visszatér eredeti munkahelyére, abba az uniós országba, ahonnan kiküldték külföldre.

Munkafeltételek

Önre kiküldött munkavállalóként a fogadó országbeli foglalkoztatási feltételek vonatkoznak, ha ezek előnyösebbek a kiküldő országban érvényben lévő feltételeknél. Ezek a feltételek a következőket rögzítik:

  • az Önnek fizetett díjazás összes alapvető eleme, ahogyan azokat az adott ország vonatkozó jogszabályai vagy az általánosan alkalmazandó kollektív megállapodások meghatározzák;
  • a fogadó országban a kiküldetés ideje alatt felmerülő, utazással, étkezéssel és szállással kapcsolatos költségek fedezése céljából nyújtott juttatások vagy költségtérítés (ha a kiküldetés ideje alatt Önnek utaznia kell);
  • maximális munkaidő;
  • minimális pihenőidő;
  • munkahelyi egészségvédelem és biztonság;
  • a munkaerő-felvételre, különösen az ideiglenes munkaerőt közvetítő ügynökségek révén történő munkaerő-felvételre vonatkozó feltételek;
  • a várandós nők, a kismamák és a (18 éven aluli) fiatalok foglalkoztatásának feltételei;
  • a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód és más diszkriminációellenes szabályok;
  • lakhatási körülmények, ha a szállást a munkaadó biztosítja.

Egyéb jogok

Ha másik uniós országba küldi ki dolgozni a munkáltatója, Önnek:

Hosszú távú kiküldetés

Ha a kiküldetés időtartama meghaladja a 12 hónapot (illetve – abban az esetben, ha munkáltatója indokolással ellátott értesítést nyújt be a fogadó ország nemzeti hatóságainak – a 18 hónapot), Önre ugyanazok a foglalkoztatási feltételek vonatkoznak, mint amelyeket a fogadó ország előír, kivéve a munkaszerződés megszüntetésére és a kiegészítő foglalkoztatói nyugdíjakra vonatkozó szabályokat.

Ha Ön hosszú időre megy külföldi kiküldetésbe, elképzelhető, hogy családjával együtt szeretne kiköltözni az adott uniós országba. Ebben az esetben családtagjai az Ön eltartottjaiként nem, de saját jogon, uniós polgárként jogosultak arra, hogy csatlakozzanak Önhöz.

Jövedelemadó

Ha Ön hat hónapnál rövidebb időt tölt külföldi kiküldetésben, elvileg nem kell jövedelemadót fizetnie a fogadó országban. Ugyanakkor nem léteznek olyan uniós szabályok, amelyek rögzítenék, melyik ország adóztathatja meg a kiküldetés alatt keletkezett jövedelmet. Ebben a kérdésben a nemzeti jogszabályok vagy az EU-országok közötti adóügyi megállapodások szolgálhatnak iránymutatással.

Társadalombiztosítás a külföldi tartózkodás ideje alatt

Ahhoz, hogy Ön kiküldött munkavállalóként továbbra is biztosítva legyen saját országának társadalombiztosítási rendszerében, munkáltatójának PD A1 jelű nyomtatványt kell kiváltania en a kiküldő ország társadalombiztosítási intézményétől, és értesítenie kell a fogadó ország hatóságait. Ha a kiküldetés 2 évnél tovább tart, Ön a következő lehetőségek közül választhat:

  • átjelentkezik a fogadó ország társadalombiztosítási rendszerébe;
  • munkaadója közbenjárásával a társadalombiztosítási nyomtatvány érvényességi idejének meghosszabbítását kérelmezi, hogy a kiküldetés teljes időtartama alatt hazája társadalombiztosítási rendszerében maradhasson biztosított. A társadalombiztosítási nyomtatvány érvényessége akkor hosszabbítható meg, ha erről a kiküldő ország és a fogadó ország illetékes hatóságai megállapodásra jutnak, és ha ez az Ön érdekét szolgálja.

További információk a más uniós országokba kiküldött munkavállalók társadalombiztosítási jogviszonyáról

Teendők a kiküldetés előtt

Előfordulhat, hogy munkaadójának értesítenie kell a fogadó ország hatóságait a következőkről:

  • az Ön munkahelye,
  • a kiküldetés időtartama,
  • az Ön elérhetőségi adatai,
  • bármely más lényeges információ.

Ha szeretne részletesebben tájékozódni a témáról, olvassa el a munkavállalók kiküldetéséről szóló rövid uniós útmutatót en .

A tájékozódást segíti a munkavállalók kiküldetéséről szóló gyakorlati útmutató en is.

A kiküldetés témájával foglalkozó tagállami honlapok

Érdemes ellátogatni a fogadó ország munkavállalók kiküldetéséről szóló honlapjára, és ott tájékozódni a kiküldött munkavállalókra vonatkozó foglalkoztatási feltételekről, valamint a helyi hatóságok elérhetőségi adatairól.

A kiküldetés témájával foglalkozó tagállami honlapok

Tagállami kapcsolattartó irodák

Mindegyik országban működik olyan illetékes hatóság, amely meg tudja válaszolni a munkavállalók kiküldetésével kapcsolatos kérdéseket. Ezeknek a tagállami kapcsolattartó irodáknak az elérhetőségeit a „Forduljon az illetékes tagállami szervhez” linkre kattintva lehet megtekinteni.

Gyakran feltett kérdések

Kapcsolódó weboldalak

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 19/01/2023
Oldal megosztása