Nabídka

Časté otázky - Volby do Evropského parlamentu

Kdy se konají příští volby do Evropského parlamentu? Open Zavřít

Příští volby do Evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 6. až 9. června 2024. O přesném datu či datech v tomto rozmezí, kdy se hlasování uskuteční, si rozhoduje každá země EU sama.

Kdo může ve volbách do Evropského parlamentu volit? Open Zavřít

Ve volbách do Evropského parlamentu mohou volit všichni občané EU. Voleb do Evropského parlamentu se můžete zúčastnit pouze v jedné zemi. Pokud jste například zapsáni do seznamu voličů v Rakousku, ale chcete volit v Německu, musíte tento svůj úmysl oznámit a nechat se zapsat do seznamu voličů v Německu.

Je účast ve volbách do Evropského parlamentu povinná? Open Zavřít

V některých zemích existuje povinná volební účast. Podívejte se na internetové stránky vnitrostátních orgánů.

Jaký je minimální věk pro účast ve volbách do Evropského parlamentu? Open Zavřít

Každá země EU si stanovuje vlastní minimální věkovou hranici pro účast ve volbách. V současné době je to 16 let v Německu, Rakousku a na Maltě, 17 v Řecku a 18 ve všech ostatních zemích. V Belgii mohou občané EU starší 16 let požádat o účast ve volbách do Evropského parlamentu.

Existuje nějaký zvláštní postup pro občany EU žijící v zahraničí, kteří chtějí volit doma? Open Zavřít

Téměř všechny země EU umožňují svým státním příslušníkům volit ve volbách do Evropského parlamentu ze zahraničí. V některých zemích se voliči musí zaregistrovat u vnitrostátních volebních orgánů, pokud chtějí volit ze zahraničí (korespondenčně nebo na velvyslanectví či konzulátu). Jiné země umožňují korespondenční volbu na svém velvyslanectví či konzulátu.

Jsem občanem EU, ale bydlím v jiné zemi Unie. Jaká je lhůta a postup registrace, pokud chci hlasovat nebo kandidovat v evropských volbách? Open Zavřít

Obraťte se na vnitrostátní orgány příslušné země.

Mohu ve volbách do Evropského parlamentu volit jak v zemi, kde bydlím, tak ve své domovské zemi? Open Zavřít

Ne. Musíte si vybrat, kde chcete volit.

Jak často se konají volby do Evropského parlamentu? Open Zavřít

Každých pět let.

Kolik poslanců je v Evropském parlamentu? Open Zavřít

Ze všech 27 zemí EU je voleno 720 poslanců EP.

Kolik křesel je v Evropském parlamentu přiděleno jednotlivým zemím EU? Open Zavřít

Počet křesel pro jednotlivé země zohledňuje počet obyvatel každé země EU, jakož i potřebu minimální úrovně zastoupení evropských občanů z menších zemí. Minimální počet křesel na jednu zemi je 6 a maximální počet 96.

Trvale bydlím v Belgii, ale mám dvojí občanství Finska a Nizozemska. Ve které zemi mohu volit? Open Zavřít

Můžete volit buď v Belgii, Finsku, nebo Nizozemsku, ale pouze v jedné z těchto zemí. Pokud se rozhodnete volit finskou nebo nizozemskou kandidátní listinu, musíte vzít v úvahu praktická opatření pro hlasování ze zahraničí.

Co když obě země, v nichž mám státní příslušnost, mají uzákoněnou povinnou účast ve volbách? Open Zavřít

Právo EU zakazuje hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu více než jednou.
Tento předpis má přednost před vnitrostátními právními předpisy o povinné účasti ve volbách v případech dvojí státní příslušnosti. To znamená, že žádná země EU vás nemůže nutit k účasti ve volbách, pokud jste se rozhodli volit v jiné zemi, kde také máte státní příslušnost.

Jak mohu volit, pokud bydlím v zemi mimo EU? Open Zavřít

Pokud žijete mimo EU, můžete obvykle ve volbách do Evropského parlamentu volit na velvyslanectví nebo konzulátu domovské země. Vaše právo volit však závisí na volebních pravidlech platných ve vaší zemi.

Jsem rakouský občan s bydlištěm v Německu. Mám volit v Rakousku nebo Německu, nebo mohu volit v obou zemích? Open Zavřít

Voleb do Evropského parlamentu se můžete zúčastnit pouze v jedné zemi. Pokud jste do seznamu voličů zapsán v Rakousku, ale chcete volit v Německu, musíte tento svůj úmysl oznámit a nechat se zapsat do seznamu voličů v Německu.

Kdo může ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat? Open Zavřít

Kdokoli, kdo je občanem EU. Kandidovat lze v domovské zemi, nebo v jiné zemi EU, kde zrovna bydlíte. Vztahují se tam na vás stejné podmínky jako na státní příslušníky dané země.

Jak postupovat, když chci kandidovat? Open Zavřít

Každá země EU má vlastní postup. Chcete-li kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu v zemi EU, jejíž státní příslušnost nemáte, ale kde zrovna bydlíte, musíte předložit stejné doklady jako kandidáti, kteří jsou státními příslušníky dané země.

Kde najdu informace o tom, jak volit? Open Zavřít

Podívejte se na internetové stránky Evropského parlamentu. Můžete se také obrátit na středisko Europe Direct.

Jak mi může EU pomoci, pokud se vyskytl problém s mým volebním právem? Open Zavřít

Internetové stránky Vaše Evropa – Poradenství nabízejí osobní poradenství ohledně vašich práv v EU, objasňují právní předpisy EU, které se vztahují na vaši konkrétní situaci, a nasměrují vás na subjekt, který vám může v případě potřeby nabídnout další pomoc. V případě, že veřejný orgán v jiné zemi EU nerespektuje vaše práva jakožto občana EU, můžete se také obrátit na službu SOLVIT. Ta příslušný orgán kontaktuje a bude s ním na vyřešení vašeho problému spolupracovat.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 09/02/2024
Sdílet tuto stránku