Časté otázky - Doklady o registraci vozidla a jiné formality

ANO — Ledaže hodláte Belgii do 6 měsíců od příjezdu opustit. Obecně platí, že vozidlo musíte mít přihlášené v zemi, kde pobýváte.

Pokud takto dojíždíte za prací pravidelně a spadáte tedy do kategorie „přeshraniční pracovník", můžete si ponechat vozidlo registrované v zemi, kde máte trvalé bydliště, tj. v Německu.

ANO — Pokud na Slovensku také pracujete, můžete firemní vůz používat na Slovensku i pro soukromé účely. Totéž by pro vás platilo i v případě, že byste byl osobou samostatně výdělečně činnou (a firemní vůz by tudíž patřil vám), avšak pod podmínkou, že jste jako podnikatel v Čechách legálně usazen.

NE – Obecně platí, že vozidlo musíte mít přihlášené v zemi, kde máte trvalý pobyt.

NE – Vozidlo tam mít přihlášené nemusíte, protože tam nemáte trvalý pobyt. Úřady vám však mohou zakázat, abyste jej pronajímal nebo půjčoval osobám s trvalým pobytem ve Španělsku. Své auto tam smíte řídit vy sám, vaše rodina či přátelé, nebo osoby s trvalým pobytem ve Španělsku, pokud je doprovázíte jako spolujezdec. Je možné, že vám místní pojišťovna nebude chtít vůz pojistit. Vysvětlete jim svou situaci.

NE — Nemusíte, pokud je jediným důvodem vašeho pobytu studium. Chcete-li ale během studia pracovat a nebo po skončení studia v Irsku dále pobývat, musíte tam mít vůz zaregistrovaný.

ANO – Musíte, protože překročíte délku pobytu 6 měsíců a – jak předpokládáme – nebudete na Slovensko pravidelně dojíždět, takže se na vás nevztahuje výjimka platná pro „přeshraniční pracovníky".

I když si vůz budete nakonec muset nechat zaregistrovat v Čechách, na cestu z Německa budete potřebovat německou SPZ. Pokud je automobil nový, požádejte o převozní značku – pak nebudete muset platit v Německu DPH. Pokud se jedná o ojeté vozidlo, budete muset s největší pravděpodobností požádat v Německu o registraci. Zvažte, zda by nebylo levnější si nechat do Čech auto dopravit. Pak byste se registraci v Německu vyhnuli.

Evropské schválení typu má zaručit, že přívěsy a karavany odpovídají evropským bezpečnostním normám. Pokud má vás přívěs či karavan evropský certifikát shody, znamená to, že jeho prototyp byl v zemi, která schválení typu udělila, již příslušným orgánem schválen. Španělské orgány proto nemohou žádat, aby váš přívěs prošel dalším schvalováním, ani pro vyřízení registrace nebo pro uvedení do provozu požadovat další technickou dokumentaci. Mohou však vyžadovat technickou kontrolu, která potvrdí, že na přívěsu nebyly provedeny žádné změny.

Výrobci jsou povinni evropský certifikát o shodě vystavit při prodeji vozidla. Jestliže jej skutečně nemáte, budete muset o originál nebo kopii zažádat výrobce. Zkuste kontaktovat dealera, od kterého jste vůz koupili. Za vystavení a doručení certifikátu budete muset nejspíše zaplatit. Pomoci by vám měl být schopen oficiální rakouský dovozce daného typu vozidla.

NE – Evropským certifikátem o shodě výrobce stvrzuje, že ručí za tovární konstrukci vozidla a za to, že splňuje normy EU. Vozidlo, na němž byly provedeny změny, musí projít samostatným schvalovacím postupem podle zákonů země, ve kterém je registrováno. V zemi, kam bude vyvezeno, budou příslušné orgány požadovat zvláštní technickou kontrolu či certifikáty, nebo mohou před udělením registrace dokonce požádat o provedení zkoušek podle zákonů dané země.

Pokud bylo vaše auto vyrobeno před rokem 1996, registrace nemusí být snadná, protože automobil nemá evropské prohlášení o shodě. Vaše francouzské dokumenty na automobil platí pouze ve Francii a české orgány mohou požadovat, aby na automobilu byly provedeny technické změny. Úpravy musí být úměrné bezpečnostním a environmentálním normám, kvůli kterým je vám orgány nařídí. Řada zemí však zavedla zvláštní zákony, které takové postupy pro historická vozidla pro omezené využití zjednodušují.

Možná, že ANO – České orgány mohou o technickou kontrolu před udělením registrace požádat. Avšak pouze pokud:

  • je kontrola povinná i pro české občany, když dochází ke změně majitele
  • vůz neprošel zcela totožnou kontrolou v Polsku
  • by podle polských zákonů nastala lhůta na povinnou technickou prohlídku

Časové intervaly mezi povinnými technickými kontrolami se v jednotlivých zemích liší. I když vám podle polských zákonů stále platí technická kontrola provedená v Polsku, budete se muset řídit českými zákony a dodržet lhůtu pro technické kontroly platnou v ČR.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 02/01/2023
Sdílet tuto stránku