Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 23/04/2019

Przedłużenie okresu ważności i wymiana prawa jazdy

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

Jako obywatel UE możesz posiadać tylko jedno unijne prawo jazdy, które jest wydane przez władze kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu.

Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju UE i ważność Twojego prawa jazdy wygasa bądź jeżeli zostało ono skradzione, uszkodzone lub zgubione, będziesz musiał odnowić lub wymienić je w kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu.

Dowiedz się także, co powinieneś zrobić, jeśli podczas pobytu za granicą zgubiłeś swoje prawo jazdy lub jeśli zostało ono skradzione

Wymiana prawa jazdy

Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju UE, zazwyczaj nie musisz wymieniać prawa jazdy. Możesz korzystać z posiadanego prawa jazdy tak długo, jak długo będzie ono ważne.

Jeśli chcesz, możesz je dobrowolnie wymienić na równoważny dokument w nowym kraju zamieszkania.

Będziesz musiał udowodnić, że mieszkasz w tym kraju oraz że spełniasz warunki uprawniające Cię do posiadania prawa jazdy (np. minimalny wiek, stan zdrowia pozwalający na prowadzenie pojazdu itd.).

Zanim nastąpi wymiana prawa jazdy, urząd nowego kraju zwróci się do urzędu w kraju, w którym poprzednio mieszkałeś, w celu sprawdzenia, czy Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów nie zostały ograniczone, zawieszone lub cofnięte.

Obowiązkowa wymiana

Jeżeli mieszkasz za granicą, będziesz musiał wymienić swoje prawo jazdy na miejscowe prawo jazdy:

Po wymianie Twoje prawa jazdy na miejscowe prawo jazdy, będziesz podlegać przepisom tego kraju (np. dotyczących okresów ważności, badań medycznych itp.).

Prawdziwa historia

Monica mieszka na Cyprze i ma włoskie prawo jazdy, które zostało uszkodzone. Aby otrzymać nowe prawo jazdy, Monica musi wymienić swoje włoskie prawo jazdy na cypryjskie. Otrzyma cypryjskie prawo jazdy z okresem ważności wynoszącym 15 zamiast 10 lat (jak jest to we Włoszech).

Odnowienie prawa jazdy

Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju UE i ważność Twojego prawa jazdy wygasa, będziesz musiał odnowić je w kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu .

Jeśli w kraju, który wydał Twoje prawo jazdy, Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostały zawieszone, ograniczone, cofnięte lub unieważnione, nie będziesz mieć możliwości jego przedłużenia.

Informacje dotyczące poszczególnych krajów

Mieszkasz za granicą i zgubiłeś swoje prawo jazdy lub musisz je odnowić, ponieważ straciło ważność? Sprawdź informacje na temat formalności w kraju, w którym mieszkasz:

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: