Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Najczęściej zadawane pytania - Znalezienie oferty wolontariatu

 • Czy potrzebne są specjalne umiejętności, aby zostać wolontariuszem w ramach wolontariatu europejskiego?

  NIE – program jest otwarty dla wszystkich. Przed wyjazdem weźmiesz udział w specjalnym szkoleniu.

 • Chcę być wolontariuszem za granicą. Gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat i wsparcie?

  W przypadku krajów Europy Wschodniej i Kaukazu, Europy Południowo-Wschodniej i krajów europejskich regionu Morza Śródziemnego skontaktuj się z krajową agencjąEnglish lub regionalnym centrum zasobów SALTOEnglish.

  Możesz również zajrzeć na stronę wolontariatu europejskiegoEnglish oraz zapoznać się z przewodnikiem po wolontariacie europejskim.

 • Chcę być wolontariuszem w ramach wolontariatu europejskiego w Hiszpanii. Czy muszę znać język hiszpański?

  NIE – chyba że do wykonywania wyznaczonych zadań jest potrzebna podstawowa znajomość języka. Podczas pobytu będzie dostępna pomoc językowa, więc z pewnością nauczysz się trochę hiszpańskiego już na miejscu.

 • Czy potrzebne mi jest ubezpieczenie?

  TAK – jednak jako uczestnikowi wolontariatu europejskiego przysługuje Ci specjalne, bezpłatne ubezpieczenie. O bliższe informacje zwróć się do organizacji, która organizuje Twój wyjazd.

 • Jeżeli nie odpowiada mi mój projekt wolontariatu europejskiego, czy mogę z niego zrezygnować?

  Jeżeli Twoja sytuacja jest bardzo trudna i nie można rozwiązać Twoich problemów, istnieje możliwość zakończenia Twojego wolontariatu, ale należy traktować to jako ostatnią deskę ratunku.

 • Czy będę musiał zapłacić za udział w projekcie w ramach wolontariatu europejskiego?

  NIE – za udział w projekcie nie pobiera się żadnych opłat.

 • Czy kraje UE mogą zastrzec dostęp do krajowych programów wolontariatu wyłącznie dla swoich obywateli?

  TAK – krajowe programy wolontariatu nie muszą być otwarte dla obywateli innych krajów. Skontaktuj się z organem odpowiedzialnym za program, aby uzyskać informacje na ten temat.

 • Chcę wyjechać do Azji. Czy potrzebna jest mi wiza?

  MOŻLIWE – udział w projekcie wolontariatu nie zwalnia z obowiązku stosowania krajowych przepisów dotyczących wiz. Przed wyjazdem sprawdź, czego będziesz potrzebować!

 • Niedawno rozpocząłem wolontariat w innym kraju UE. Jakie organy odpowiadają za moje prawa w zakresie zabezpieczenia społecznego? I jaki mam w tym kraju status prawny?

  Prawo UE nie reguluje statusu wolontariuszy.  Osobami pracującymi za granicą opiekuje się zarówno organizacja wysyłająca, jak i organizacja przyjmująca.  Jako wolontariusz masz prawo mieszkać w dowolnym kraju UE, jeżeli posiadasz wystarczające środki, aby się w nim utrzymać, i jeśli masz pełne ubezpieczenie zdrowotne. Dopóki będziesz spełniać te warunki, będzie Cię chronić system zabezpieczenia społecznego tego kraju.  Jeżeli Twój pobyt w innym kraju UE jest czasowy, możesz korzystać ze swojej europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego wydanej w Twoim kraju ojczystym – zapewnić Ci ona na czas pobytu dostęp do usług opieki zdrowotnej. 
 • Czy na zakończenie wolontariatu w innym kraju UE uzyskam świadectwo uznawane w całej Unii?

  Jeśli wziąłeś udział w projekcie organizowanym w ramach programu Erasmus+ „Młodzież w działaniu", otrzymasz świadectwo Youthpass.
 • Co to jest świadectwo Youthpass i gdzie mogę je uzyskać?

  Świadectwo Youthpass gwarantuje Ci uznanie doświadczenia, jakie zdobyłeś w ramach programu „Młodzież w działaniu", jako części Twojego kształcenia i okresu nieformalnej nauki . Jeśli bierzesz udział w zatwierdzonym projekcie organizowanym w ramach programu Erasmus+ „Młodzież w działaniu", Twoja organizacja powinna zarejestrować się na stronie internetowej Youthpass i podać Twoje dane. Dzięki temu będzie można zatwierdzić i wygenerować Twoje świadectwo.

 

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
Znalezienie oferty wolontariatu
Prawo UE
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy