Senest tjekket: 04/10/2021

Fødevaretilsætningsstoffer

Brexit – hvad nu?

Fødevaretilsætningsstoffer, der sælges separat eller som ingredienser i fødevarer, skal overholde strenge EU-regler. Tilsætningsstoffer kan inddeles i en række klasser, bl.a.:

På ingredienslisten skal de fleste fødevaretilsætningsstoffer og fødevareenzymer være forsynet med navnet på den kategori, de tilhører (f.eks.: antioxidant, emulgator, konserveringsmiddel).

Liste over alle tilsætningsstoffer — bilag 2, del B, til EU-forordningen om fødevaretilsætningsstofferLinket fører til en anden website

Klasser af fødevaretilsætningsstoffer — bilag 1, del B, til EU-forordningen om fødevaretilsætningsstofferLinket fører til en anden website

Kategorier af fødevaretilsætningsstoffer og -enzymer — bilag 7, del C, i EU-forordningen om fødevareinformation til forbrugerneLinket fører til en anden website

Mærkningskrav

Mærkningsreglerne varierer alt efter, om tilsætningsstofferne er bestemt til forbrugerprodukter eller ej. Undersøg det interaktive indhold nedenfor for at se, hvilke regler du skal overholde.

Mærkningsregler afhængigt af det påtænkte marked

Hvis din virksomhed sælger fødevarer til forbrugere, skal du overholde de generelle regler for fødevaremærkning. Produkter, der indeholder tilsætningsstoffer, skal være forsynet med:

De skal også være forsynet med en eller flere af følgende udsagn, hvis det er relevant:

Produktet indeholder

Påkrævet erklæring

emballagegasser

"pakket i beskyttende atmosfære"

sødestoffer eller både sukker og sødestoffer

"indeholder sødestof(fer)" eller "indeholder sukker og sødestof(fer)"

over 10 % polyoler

"overdreven indtagelse kan virke afførende"

aspartam/aspartam-acesulfam-salt:

"indeholder aspartam (en phenylalaninkilde)" eller "indeholder en phenylalaninkilde"

fødevarefarvestoffer

"kan have en negativ indvirkning på børns aktivitet og koncentrationsevne"

Hvis din virksomhed sælger fødevaretilsætningsstoffer separat eller i blandede partier, skal du overholde reglerne i forordningens artikel 22. Mærkningen skal indeholde:

Engrosvirksomheder kan angive ovennævnte oplysninger i leveringsdokumenterne eller inden levering. Dette er kun tilladt, hvis angivelsen "ikke til detailsalg" er tydeligt angivet på produktets emballage.

Relaterede emner

EU-lovgivning

Har du brug for støtte fra hjælpetjenesterne?

Kontakt de specialiserede hjælpetjenester

Del denne side: